Tramwajowe deja vu? Wyróżniony

Tramwajowe deja vu?

Niedawno MPK ogłosiło wyniki przetargu na 50 nowych pojazdów szynowych: nieoczekiwanie wygrała bydgoska firma PESA, którą od kilku lat mieszkańcy Krakowa znają już bardzo dobrze… chociażby z opóźnionej dostawy kilkudziesięciu „Krakowiaków”.

Oferta firmy PESA z Bydgoszczy uzyskała największą liczbę punktów w przetargu zorganizowanym przez Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Krakowie i to właśnie ona dostarczy dla serca Małopolski nowe niskopodłogowe, przegubowe tramwaje. Tym samym pokonała ona trzy pozostałe firmy, których oferty były brane pod uwagę podczas głosowania: Newag, Skodę oraz konsorcjum firm Stadler Polska i Solaris.
Cena zaproponowana przez zwycięską firmę okazała się najniższa.

– Warto podkreślić, że w przetargu kryterium wyboru ofert - cena stanowiła tylko 40%, a kryteria techniczne to 60%. Koszt dostawy nowych tramwajów wyniesie 427 425 000,00 zł brutto – czytamy na stronie internetowej krakowskiego MPK.

Drugą najtańsza ofertą była ta, złożona przez firmy Stadler i Solaris.
Od wygranej, była droższa o 20 mln zł. 

Wadliwa przeszłość

Wyniki przetargu nie budziłyby większych emocji, gdyby nie fakt, że MPK od samego początku próbowało wyeliminować z tramwajowej rywalizacji bydgoską firmę. Powód? Wcześniejsza niezbyt udana współpraca między spółkami i wadliwość sprzętu. Warto bowiem przypomnieć, że to właśnie PESA nie dotrzymując terminów dostawy nowych wagonów, pod koniec 2015 roku prawie naraziła gminę Kraków na utratę ponad 200 mln zł unijnej dotacji. Na szczęście pieniądze nie przepadły, a spóźnione tramwaje dotarły do Małopolski.

MPK chciało uniknąć podobnej sytuacji, dlatego gdy wśród firm, które w listopadzie ubiegłego roku zgłosiły się do przetargu na dostawę 35 niskopodłogowych tramwajów z opcją zamówienia dodatkowych 15 pojawiła się PESA, Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne wykluczyło ją z postępowania przetargowego. Ruch ten nie spodobał się bydgoskiej firmie, która zwróciła się do Krajowej Izby Odwoławczej i wygrała, bowiem KIO przyznała jej rację. Podobnie jak Sąd Okręgowy, który również nakazał przywrócenie firmy do przetargu.

Opóźnienia w dostawie nie były jedynym powodem, dla którego krakowskie MPK nie chciało, żeby PESA wykonało kolejne tramwaje dla miasta. Przyczyniła się do tego również duża usterkowość pojazdów.

„Krakowiaki to jeżdżące usterki”

– Krakowiaki to jeżdżące usterki. Przez kilkanaście pierwszych miesięcy MPK zgłosiło w nich aż 1700 niedoróbek, co daje liczbę blisko 50 na każdy wagon. Największym problemem są awarie na trasie, które zdarzają się regularnie, wręcz każdego tygodnia. Zwykle wagon udaje się uruchomić po restarcie systemu, lecz co z tego, skoro oznacza to zablokowanie ruchu na kilka, a nawet kilkanaście minut i powoduje spóźnienia oraz kierowanie innych tramwajów na trasy objazdowe. Problemów jest jednak więcej, Internauci regularnie przysyłają nam zdjęcia gdzie w środku krakowiaków jeden wyświetlacz potrafi pokazywać nr linii 4, a inny tuż obok nr 50. Przy mocowaniach poręczy pękają plastiki. W niektórych wagonach wariuje klimatyzacja. Estetycznie też jest kiepsko, np. pod sufitem nie potrafiono spasować do siebie sąsiednich elementów i trzeba było ich łączenia zasłaniać listwami – komentuje Jacek Mosakowski z zespołu Platformy Komunikacyjnej Krakowa oraz dodaje, że tłumaczenie firmy wykonawczej nie ma pokrycia w rzeczywistości. – PESA broni się, że wagony były składane w pośpiechu i stąd te niedoróbki. Jednak trudno np. uznać pękające plastiki za efekt pośpiechu - to po prostu wina kiepskiego materiału. Tak samo wyświetlacze, które nawet teraz, dwa lata od rozpoczęcia eksploatacji, wciąż wariują - takie rzeczy nie wynikają z pośpiechu tylko złego oprogramowania. Zresztą w innych miastach wagony tego producenta też często mają podobne, kiepskie opinie. Tu raczej liczyliśmy, że w Krakowie będzie wyjątek od reguły, niestety i nasze pojazdy są niedopracowane – podkreśla.

Dlaczego pomimo wszystko wygrała znienawidzona PESA?

– Oferta uzyskała najwyższą łączną liczbę punktów w kryteriach: cena, koszt eksploatacji, gwarancja na każdy tramwaj ponad 36 miesięcy, podatność do przemieszczenia się elementów ramy wózka, szerokość światła otwartych drzwi dwuskrzydłowych, ukształtowanie ściany czołowej dla podniesienia bezpieczeństwa przechodniów i parametry techniczne: wózki jezdne, silnik trakcyjny, przekładnia mechaniczna, koła, podłoga w przedziale pasażerskim, system ogrzewania i schładzania powietrza w tramwaju, otwory okienne w przedziale – czytamy w uzasadnieniu wyboru oferty przez MPK.

– Oczywiście cieszymy się, że mamy nowe, niskopodłogowe tramwaje, jednak wagon każdego producenta byłby tak samo z niską podłogą i nowoczesny. Różnica jest taka, że inne by się tak łatwo nie psuły. Bombardiery, obecne w Krakowie od kilkunastu lat, są wręcz niezawodne – wyjaśnia Jacek Mosakowski z zespołu Platformy Komunikacyjnej Krakowa i podkreśla, że jakość ma znaczenie. – Nie mamy też nic przeciwko wspieraniu polskich producentów, lecz nie kosztem jakości. W przetargu stanęły również polskie Newag, czy Solaris, którym jak najbardziej kibicowaliśmy – podsumowuje.

Nowe tramwaje

Od momentu podpisania umowy PESA będzie miała 30 miesięcy na dostawę 35 niskopodłogowych wagonów, wyposażonych w klimatyzację, nowoczesny system informacji pasażerskiej, monitoring, automaty biletowe, porty USB oraz system liczenia pasażerów.

– Zakup, niskopodłogowych wagonów tramwajowych jest objęty dofinansowaniem ze środków Unii Europejskiej m.in. w ramach projektu POIiŚ 2014-2020, nr projektu 6.1-17 „Zakup niskopodłogowego taboru tramwajowego w celu usprawnienia i poprawy jakości komunikacji miejskiej w Krakowie – część I – informuje Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne.

ks

 

 

 

 

 

 

Ostatnio zmieniany poniedziałek, 21 sierpień 2017 09:58
Powrót na górę

  1. Więcej na GŁOS24
  2. EDUKACJA
  3. FINANSE I GOSPODARKA
  4. KULTURA
  5. MOTORYZACJA
  6. POLITYKA
  7. SPORT
  8. STYL ŻYCIA
  9. TURYSTYKA
  10. ZDROWIE I URODA

może Cię zainteresować

Głos Bieruńsko-Lędziński

Kłopot upchnięty byle gdzie

22 wrzesień, 2017 | Wyświetleń:625

Ciasne sale, niewystarczająca ilość umywalek i nieadekwatne do potrzeb dzieci godziny posiłków – w takich...

Głos Żywiecki

„Halny” wjechał na stację w Żywcu

19 wrzesień, 2017 | Wyświetleń:398

PKP Intercity uruchomiło nowe, weekendowe połączenie z Bydgoszczy do Zakopanego. Na trasie TLK „Halny” znalazł...

Głos Bocheński

Dęby rosną, a co z tabliczkami?

25 wrzesień, 2017 | Wyświetleń:259

Połamane paliki i zniszczone tabliczki z nazwiskami ofiar zbrodni katyńskiej – zdjęcia ukazujące uszkodzenia przesłał...

Głos Limanowski

W Glisnem modlili się o pokój na świecie

17 październik, 2017 | Wyświetleń:235

Podobnie jak tysiące innych wiernych, którzy w ostatnią sobotę odmówili modlitwę różańcową na terenie całej...

Głos Chrzanowski

Czy pozostając w Związku, Chrzanów skutecznie rozwiąże problem smrodu?

02 październik, 2017 | Wyświetleń:233

Uciążliwości zapachowe, zaburzające komfort życia mieszkańców, zwłaszcza Balina, chrzanowskich Kątów i Borowca, marginalizowanie interesów gminy...

Głos Myślenicki

Wnuczek chwilowo nie dzwoni

12 październik, 2017 | Wyświetleń:228

W ciągu ostatnich kilku tygodni myślenicka policja na szczęście nie odnotowała oszustw tzw. „metodą na...

Głos Dębicki

Sprawdzamy zasobność portfeli lokalnych władz

27 wrzesień, 2017 | Wyświetleń:210

Domy, mieszkania, samochody, oszczędności i roczne zarobki – to wszystko mają obowiązek zawrzeć w corocznych...

Głos Myślenicki

Speed-ball coraz popularniejszą dyscypliną

09 październik, 2017 | Wyświetleń:202

Speed-balliści z całej Polski walczyli o najlepsze miejsca na podium w czasie II Mistrzostw Polski...

Głos Krakowski

Sto dni do Paczki. Mobilizacja wolontariuszy

17 wrzesień, 2017 | Wyświetleń:186

Na sto dni przed Finałem wolontariusze SZLACHETNEJ PACZKI i AKADEMII PRZYSZŁOŚCI ogłosili mobilizację! We wszystkich miastach...

Głos Podkrakowski

Pacjenci w Krzeszowicach nie zostaną bez opieki

04 październik, 2017 | Wyświetleń:166

Chorzy nie będą musieli jeździć do Chrzanowa. Nocna i świąteczna opieka zdrowotna nadal będzie realizowana...

Głos Chrzanowski

Ulica Śląska tuż po okupacji

27 wrzesień, 2017 | Wyświetleń:158

24 stycznia 1945 roku, wraz z wkroczeniem wojsk II frontu Ukraińskiego Armii Czerwonej skończyła się...

Głos Beskidzki

Czas na decyzję mieszkańców

21 wrzesień, 2017 | Wyświetleń:151

Pasja, aktywność ruchowa, zdrowe żywienie i integracja społeczna – tego najwyraźniej najbardziej brakuje mieszkańcom powiatu...