Solne płuca dla Krakowa Wyróżniony

piątek, 24 listopad 2017 15:01

Krakowianie wreszcie będą mogli odetchnąć pełną piersią i chociaż na chwilę zapomnieć o smogu. W Nowej Hucie powstaje bowiem pierwsza krakowska tężnia solankowa. Godzinny spacer w przy tężni to dawka jodu, która odpowiada trzem dniom spędzonym na spacerach nad morzem…

Do tej pory jedyną tężnią, jaką posiadało nasze miasto, była Tężnia Roberta Kuśmirowskiego – instalacja artystyczna u stóp Gmachu Głównego Muzeum Narodowego w Krakowie. W budowli tej, świeżym powietrzem, można było odetchnąć jedynie w przenośni - spróbować uleczyć w niej ducha.

Wiosną przyszłego roku, krakowianie będą mogli zadbać także o swoje ciało. To właśnie wtedy zostanie otwarta pierwsza tężnia solankowa w Krakowie.

Słona Nowa Huta
Tężnia powstaje w ramach rewitalizacji Zalewu Nowohuckiego i zlokalizowana będzie w jego północno-zachodniej części, w sąsiedztwie istniejącego placu zabaw.
Konstrukcja tężni składająca się z trzech 18-metrowych ramion wykonana zostanie z drewna modrzewiowego oraz tarniny, a jej powierzchnia wyniesie 350 m2.
Prace budowlane już trwają. Wykopany został dół pod zbiornik, który pomieści nawet 60 tys. litrów solanki.

– Postęp prac budowlanych na ten moment będzie ściśle związany z warunkami atmosferycznymi. Z pierwszych leczniczych kuracji krakowianie będą mogli skorzystać na wiosnę przyszłego roku, kiedy tężnia zostanie ostatecznie uruchomiona – informuje Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie, który realizuje inwestycję.

Krakusy są na tak?
Mieszkańcom Krakowa, z którymi udało się nam porozmawiać, zdecydowanie podoba się pomysł otwarcia tężni solankowej.

– Nareszcie! – komentuje Ula, która regularnie odwiedza tężnię solankową w Wieliczce.

– Takie spacery bardzo dużo mi dają, zwłaszcza, że od dłuższego czasu borykam się z problemem chorych zatok. Fajnie, że takie miejsce będzie dostępne w Krakowie – zaoszczędzę czas na dojazdy i będę mogła je częściej odwiedzać – dodaje zadowolona.

Nowohucki radny Michał Drewnicki dostrzega inny, pozytywny aspekt nowej inwestycji.

– Bardzo się cieszę, że ta tężnia powstanie, bo to ożywianie Nowej Huty i stwarzanie nowych miejsc do wypoczynku oraz rekreacji dla jej mieszkańców – podkreśla.
„Godzinny spacer przy tężni solankowej to dawka jodu, która odpowiada trzem dniom spędzonym na spacerach nad morzem”

– Tężnie to drewniane budowle pokryte gałązkami tarniny. Pierwotnie służyły do zagęszczania solanki w toku produkcji soli konsumpcyjnej oraz leczniczej. Dzięki temu odkryto ich walory lecznicze, ponieważ powietrze wokół nich nasycone jest aerozolem z solanki, która obciekając po elementach budowli ulega naturalnemu odparowaniu. Powietrze tak bogate w mikroelementy zaczęto stosować w różnego rodzaju kuracjach. Mikroklimat wytwarzany przez tężnie jest więc zbliżony do tego, którego zażywamy podczas nadmorskich podróży. Godzinny spacer przy tężni solankowej to dawka jodu, która odpowiada trzem dniom spędzonym na spacerach nad morzem – podaje Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie

Recepta na zdrowie
Tego rodzaju wzbogacone powietrze jest szczególnie wskazane dla osób w czasie rekonwalescencji po ostrej chorobie, dla palaczy, osób pracujących w znacznym zapyleniu i wysokiej temperaturze. Pozytywny wpływ odczują również osoby na co dzień pracujące głosem.

– W trakcie całego dnia płuca gromadzą szereg pyłów, zawartych we wdychanym powietrzu. Inhalacje profilaktyczne pozwalają oczyścić drogi oddechowe, dlatego nazywane są także nebulizacjami oczyszczającymi (…) Terapię wziewną solankami stosuje się głównie w chorobach dróg oddechowych o charakterze nawracającym lub przewlekłym, takich jak: różne formy przewlekłego nieżytu nosa, astma oskrzelowa i choroby alergiczne dróg oddechowych, stany po terapii ostrych infekcji dróg oddechowych, przewlekły stan zapalny zatok przynosowych, przewlekły nieżyt gardła i trąbki słuchowej, przewlekły nieżyt krtani, przewlekłe zapalenie oskrzeli, przewlekła obturacyjna choroba płuc, choroby zawodowe i uszkodzenia dróg oddechowych w przebiegu pracy – czytamy na stronie internetowej Kopalni Soli „Wieliczka”.

Oprócz „Solnego Miasta”, w Polsce tężnie solankowe można znaleźć m.in. w Ciechocinku, Rabce oraz Konstancinie-Jeziornie.

km
foto: Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie

(red)

(red)

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Skomentuj

Pozostałe artykuły

  1. Więcej na GŁOS24
  2. EDUKACJA
  3. FINANSE I GOSPODARKA
  4. KULTURA
  5. MOTORYZACJA
  6. POLITYKA
  7. SPORT
  8. STYL ŻYCIA
  9. TURYSTYKA
  10. ZDROWIE I URODA