czwartek, 13 czerwiec 2019 10:47

Fala upałów w Krakowie. Ostrzeżenie przed burzami

Napisał

Synoptycy IMGW aż do niedzieli, 16 czerwca, przedłużyli ostrzeżenie o fali upałów w naszym regionie. Jak zapowiadają, w najbliższych dniach temperatura może osiągnąć nawet 34 stopnie Celsjusza. Dodatkowo w regionie mogą się pojawić burze z gradem.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie drugiego stopnia w sprawie upałów. Jak prognozują synoptycy, temperatura maksymalna w dzień może wynieść od 30 do 34 st. C. Gorące będą także najbliższe noce – od 17 do 19 st. C. Ostrzeżenie obowiązuje do niedzieli, 16 czerwca, do godz. 20.00.

Kolejne ostrzeżenie dotyczy możliwych burz z gradem. Obowiązuje ono od godz. 14.00 w czwartek, 13 czerwca, do godz. 6.00 w piątek, 14 czerwca. Synoptycy przewidują wystąpienie burz z opadami deszczu miejscami od 30 do 55 mm oraz porywami wiatru do 115 km/h. Miejscami możliwe są opady gradu.
W upalne dni Wodociągi Miasta Krakowa uruchamiają kurtyny wodne na:

Rynku Głównym / Małym Rynku
Rynku Podgórskim
placu Centralnym / alei Róż
placu Bohaterów Getta
ulicy Szerokiej.

Dostępne są także pitniki:

w parku Jordana
w parku Lotników Polskich
na Rynku Głównym (przy wieży ratuszowej)

Jak radzić sobie w czasie upałów:

Podczas upałów najgorszy czas dla organizmu przypada między godz. 10.00 a 16.00. Seniorzy oraz dzieci, czyli osoby najbardziej narażone na negatywne skutki upału, w miarę możliwości, powinny w tym czasie unikać przebywania na słońcu. Wszystkie osoby narażone na dłuższy kontakt z promieniami słonecznymi powinny mieć nakrycie głowy (kapelusz, czapka z daszkiem). Warto pamiętać o okularach przeciwsłonecznych. Trzeba też zapewnić organizmowi przynajmniej dwa litry wody dziennie. W razie przegrzania, odczuwania zawrotów głowy, konieczne jest przeniesienie się w chłodne miejsce i nawodnienie organizmu. Jeśli objawy nie ustępują, należy zgłosić się do lekarza.

Również właściciele psów i kotów powinni zadbać o właściwą ochronę swoich pupili. Zwierzęta muszą mieć przede wszystkim dostęp do wody pitnej. W przypadku wysokich temperatur lepiej nie wychodzić z nimi na spacer między godz. 10.00 a 16.00. Warto też zabrać ze sobą wodę i mokry ręcznik, którym można schłodzić zwierzę.

Pod żadnym pozorem nie powinniśmy zostawiać zwierząt w miejscach nasłonecznionych, zwłaszcza w zaparkowanym samochodzie, nawet z uchylonymi szybami. Pamiętajmy, że temperatura powietrza w nagrzanym samochodzie może przekroczyć 60 stopni Celsjusza w ciągu kilkunastu minut.

W przypadku, gdy zauważymy, że zwierzę przebywa w złych warunkach i nie ma dostępu do wody, interwencję należy zgłosić do straży miejskiej pod numerem 986, do Krakowskiego Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami – u. Floriańska 53, tel. 12 421 77 72, 12 421 26 85 lub pod numer alarmowy 112.

Przypominamy dorożkarzom, że w przypadku, gdy w godz. 11.00–18.00 obowiązuje zakaz postoju dorożek w Rynku Głównym. Dorożkarze mogą wówczas korzystać z postojów zastępczych (na alejce Plant przy ul. Podzamcze, przy Barbakanie oraz na ul. Mikołajskiej przy Bazylice Mariackiej). Z postojów zastępczych dorożkarze mogą korzystać także poza wyżej wymienionymi godzinami.

Info/foto: UMK

Manuel Langer

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.