poniedziałek, 17 czerwiec 2019 16:29

Zabytkowe cudo techniki zjedzie jutro do Krakowa

Napisał

Wykonano go 90 lat temu w Polsce. Wyjechał z zakładów H. Cegielskiego w Poznaniu i pracował przy budowie dróg od okresu międzywojennego. Dziś oprotestowaliby go ekolodzy, bo siłę napędową czerpał z węgla.

Wysłużony, rdzewiejący i zapomniany chociaż zasłużył na pamięć czekał na lepszą przyszłość i doczekał się. Kraków go chciał, bo Kraków kocha zabytki. Zabrali się za niego specjaliści od renowacji w Pabianicach. Rozebrali go na części pierwsze., oczyścili z rdzy, kurzu historii i wszystkiego co się nagromadziło na nim przez lata.

Jutro o 10.00 ma przekroczyć bramki na A4 w Balicach na lawecie. Będzie to laweta, która udźwignie 15 ton. Nie będzie buchał parą ani dymił tylko dostojnie przyjedzie na ul. Mogilska 25 przed siedzibę GDDKiA. Tu 30 tonowy dźwig ustawi go na jego nowym miejscu a Kraków wzbogaci się o zabytek polskiego drogownictwa.

Wszystkich, którzy chcą go zobaczyć odnowionego, w pełnej krasie GDDKiA zaprasza przed swoją siedzibę 18 czerwca 2019 r. pomiędzy 10.30 a 11.00 powinien dotrzeć, w zależności od natężenia ruchu po drodze.

(red)

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.