Człowiek czy zysk? Wyróżniony

Człowiek czy zysk?

Kiedyś firmy by jak najwięcej zarobić robiły to kosztem swoich pracowników, a także czasem kosztem klienta. Jak dowodzą ekonomiści ta sytuacja obecnie się mocno zmienia.

Od ładnych paru lat coraz częściej dokonując zakupów możemy się spotkać z takimi terminami jak „fair trade”, „gospodarka społecznie odpowiedzialna”, czy „zielony biznes”. Rzeczy te zaczynają obchodzić coraz więcej osób i coraz więcej ludzi nie tylko je rozumie, ale poprzez nie decyduje o tym, jakimi produktami zapełnia swoją lodówkę, szafę, czy jaki sprzęt elektroniczny kupuje.

O co chodzi w tych szumnie brzmiących nazwach? Generalnie o nowy model gospodarczy, w którym pracownik jest lepiej traktowany, lepiej opłacany, a produkty są bardziej ekologiczne i przyjazne środowisku. Oczywiście te rzeczy najczęściej sprawiają, że to co potem trafia na półki jest nieco droższe, niż podobny produkt konkurencji.

Już teraz wielu ludzi gotowych jest zapłacić trochę więcej pieniędzy, po to by mieć pewność, że ich najnowszy ciuszek, czy elektroniczny gadżet nie był produkowany przez pracowników z głodowymi pensjami, pracującymi w warunkach nędzy. Czy też aby przy jego wytworzeniu nie niszczono naturalnego środowiska. Są też tacy – i u nas jest ich chyba najwięcej – dla których najważniejszą informacją jest to czy produkt został wytworzony w naszym kraju – dał pracę naszym rodakom.

Wszystkie te zmiany na rynku zachodzą nie dlatego, że chcą tego światowe koncerny, wielkie firmy. Wymusili je zwykli ludzie, których coraz częściej obchodzi to co wybierają, którzy coraz częściej czytają skład produktu, a w internecie sprawdzają w jakich warunkach i gdzie powstaje. I firmy, chcąc nie chcą, muszą się do tego dostosować.

W dniach 14-15 listopada odbył się w Krakowie II kongres Open Eyes Economy Summit. Wydarzenie miało na celu szerzej uświadomić ludziom to jak ważny w obecnej gospodarce staje się człowiek i jego przekonania.

Prezydent Krakowa, Jacek Majchrowski, Prezydent Słupska, Robert Biedroń, wicepremier i Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Jarosław Gowin, były przewodniczący Parlamentu Europejskiego, Jerzy Buzek, prezes Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, Jurek Owsiak Europejska Komisarz ds. Rynku Wewnętrznego i Usług, Elżbieta Bieńkowska – to tylko kilka z najbardziej znanych opinii publicznej nazwisk, które wzięły udział w Kongresie.

Uczciwość – to hasło stało się jednym z kluczy kongresu. Dana firma musi być przede wszystkim uczciwa by ludzie chcieli kupować jej produkty. Oznacza to, że powinna zatrudniać pracowników na dobrych warunkach, oferując im godziwą płacę za wykonywaną pracę. Powinna współpracować tylko z przedsiębiorstwami, które także dobrze traktują swoich pracowników. Powinna rzetelnie informować klienta o produkcie, który mu oferuje i powinna dbać o środowisko naturalne, w którym działają jej zakłady. Jeśli firma nie będzie spełniała tych wymagań to przy obecnie zmieniających się zasadach musi się liczyć z tym, że spora część jej klientów nie będzie chciała kupić jej produktów.

Poruszano także kwestię robotyzacji. Eksperci szacują, że do 2020 r. ilość robotów pracująca na całym świecie osiągnie 100 mln. A w ciągu następnych 20-30 lat zniknie 700 profesji. To oznacza, ze wiele osób pracujących w tradycyjnych zawodach zostanie zagrożona bezrobociem i będzie musiała się odnaleźć w zupełnie nowej rzeczywistości. Specjaliści przewidują, że przypuszczalnie przestanie też obowiązywać znany nam powszechnie dzisiaj 8-godzinny dzień pracy, choć nie wiadomo jeszcze jak będzie wyglądał model, który go zastąpi.

Nie jest przypadkiem to, że omawiane wydarzenie miało miejsce w Krakowie, mieście które parę lat temu podjęło zdecydowaną walkę z zanieczyszczeniem powietrza. Stolica Małopolski robi naprawdę dużo by być postrzegana jako nowoczesna. Jak zauważył prezydent Majchrowski: – Kraków jest znany na świecie jako miasto otwartości, w którym rozwijają się nowe idee i ruchy intelektualne, gdzie tworzy się kulturowa awangarda, wpływająca na rzeczywistość. To miasto od zawsze godzące tradycję i nowoczesność – stwierdził.

Pozostaje jeszcze odpowiedzieć na zadane w tytule pytanie – co powoli staje się w gospodarce ważniejsze: człowiek czy zysk? W kontekście konferencji można na pewno odpowiedzieć, że to drugie będzie dla firm coraz trudniejsze, o ile nie będą się liczyć ze swoimi pracownikami i ze swoimi klientami.

Powrót na górę

  1. Więcej na GŁOS24
  2. EDUKACJA
  3. FINANSE I GOSPODARKA
  4. KULTURA
  5. MOTORYZACJA
  6. POLITYKA
  7. SPORT
  8. STYL ŻYCIA
  9. TURYSTYKA
  10. ZDROWIE I URODA

może Cię zainteresować

Głos Żywiecki

O małym włos nie zostaliśmy Cadillakiem

12 grudzień, 2017 | Wyświetleń:601

– Bliżej nam do podsiwiałego, zmęczonego ciężką pracą bluesmana, siedzącego na ławce i grającego na...

Głos Bieruńsko-Lędziński

Nieraz zostawi się „serducho” na boisku

15 grudzień, 2017 | Wyświetleń:281

Podczas Mistrzostw Europy U17 w badmintonie, które odbyły się w Pradze w ostatnich dniach listopada...

Głos Chrzanowski

Kopalnia „Matylda” i kamieniołom „Morskie oko” w Chrzanowie

24 listopad, 2017 | Wyświetleń:228

Z tygodnia na tydzień wzrasta poziom wody w chrzanowskim kamieniołomie przy ulicy Fabrycznej, zwanym przez...

Głos Żywiecki

Żywiec monitoruje powietrze

18 listopad, 2017 | Wyświetleń:203

Osiem urządzeń zlokalizowanych w różnych miejscach na terenie Żywca monitoruje jakość powietrza. Jakie są wyniki...

Edukacja

VI. edycja konkursu Gimnazjalny Poliglota - zaproszenie do udziału

17 listopad, 2017 | Wyświetleń:194

Do 30 listopada istnieje możliwość zgłoszenia do szóstej już edycji cieszącego się dużym zainteresowaniem konkursu...

Głos Oświęcimski

Za dwa lata zejdziemy do tuneli

24 listopad, 2017 | Wyświetleń:181

Tunele pod zamkiem w Oświęcimiu mają zostać udostępnione turystom. Jest to część większego projektu, który...

Głos Beskidzki

Velociraptor grający na „Lucille”

21 listopad, 2017 | Wyświetleń:174

Zaczęło się w... pewnej pralni. Dziś Froggersi promują swoją „demówkę”. Nie mówią, ani nie piszą...

Głos Podkrakowski

Jeżdżą do Krakowa pooddychać – czy sąsiad zareaguje?

30 listopad, 2017 | Wyświetleń:171

– Mieszkam na osiedlu domów jednorodzinnych. W sezonie grzewczym zanieczyszczenie powietrza jest tu tak duże...

Głos Krakowski

Wybierz rodzinę w potrzebie

17 listopad, 2017 | Wyświetleń:168

To już w najbliższą sobotę. Od 18 listopada XVII edycja SZLACHETNEJ PACZKI nabiera tempa. Ulicami...

Głos Krakowski

Koncert Świąteczny na rzecz Małopolskiego Hospicjum dla Dzieci

04 grudzień, 2017 | Wyświetleń:167

Dnia 15.12.2017 o godz 16.00 w Szkole Podstawowej nr 93, ul.  Feliksa Szlachtowskiego 31, 30-132 Kraków...

Głos Krakowski

W sobotę krakowski rynek rozbłyśnie czterdziestoma tysiącami światełek

24 listopad, 2017 | Wyświetleń:166

W sobotnie popołudnie na krakowskim rynku zgromadzi się kilka tysięcy osób, by wspólnie z Prezydentem...

Głos Beskidzki

Sprawdzają, kto pali śmieci

23 listopad, 2017 | Wyświetleń:162

Jednym z działań, jakie prowadzą gminy w celu poprawy jakości powietrza, jest monitoring. Czujniki zamontowane...