Człowiek czy zysk? Wyróżniony

poniedziałek, 04 grudzień 2017 16:35

Kiedyś firmy by jak najwięcej zarobić robiły to kosztem swoich pracowników, a także czasem kosztem klienta. Jak dowodzą ekonomiści ta sytuacja obecnie się mocno zmienia.

Od ładnych paru lat coraz częściej dokonując zakupów możemy się spotkać z takimi terminami jak „fair trade”, „gospodarka społecznie odpowiedzialna”, czy „zielony biznes”. Rzeczy te zaczynają obchodzić coraz więcej osób i coraz więcej ludzi nie tylko je rozumie, ale poprzez nie decyduje o tym, jakimi produktami zapełnia swoją lodówkę, szafę, czy jaki sprzęt elektroniczny kupuje.

O co chodzi w tych szumnie brzmiących nazwach? Generalnie o nowy model gospodarczy, w którym pracownik jest lepiej traktowany, lepiej opłacany, a produkty są bardziej ekologiczne i przyjazne środowisku. Oczywiście te rzeczy najczęściej sprawiają, że to co potem trafia na półki jest nieco droższe, niż podobny produkt konkurencji.

Już teraz wielu ludzi gotowych jest zapłacić trochę więcej pieniędzy, po to by mieć pewność, że ich najnowszy ciuszek, czy elektroniczny gadżet nie był produkowany przez pracowników z głodowymi pensjami, pracującymi w warunkach nędzy. Czy też aby przy jego wytworzeniu nie niszczono naturalnego środowiska. Są też tacy – i u nas jest ich chyba najwięcej – dla których najważniejszą informacją jest to czy produkt został wytworzony w naszym kraju – dał pracę naszym rodakom.

Wszystkie te zmiany na rynku zachodzą nie dlatego, że chcą tego światowe koncerny, wielkie firmy. Wymusili je zwykli ludzie, których coraz częściej obchodzi to co wybierają, którzy coraz częściej czytają skład produktu, a w internecie sprawdzają w jakich warunkach i gdzie powstaje. I firmy, chcąc nie chcą, muszą się do tego dostosować.

W dniach 14-15 listopada odbył się w Krakowie II kongres Open Eyes Economy Summit. Wydarzenie miało na celu szerzej uświadomić ludziom to jak ważny w obecnej gospodarce staje się człowiek i jego przekonania.

Prezydent Krakowa, Jacek Majchrowski, Prezydent Słupska, Robert Biedroń, wicepremier i Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Jarosław Gowin, były przewodniczący Parlamentu Europejskiego, Jerzy Buzek, prezes Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, Jurek Owsiak Europejska Komisarz ds. Rynku Wewnętrznego i Usług, Elżbieta Bieńkowska – to tylko kilka z najbardziej znanych opinii publicznej nazwisk, które wzięły udział w Kongresie.

Uczciwość – to hasło stało się jednym z kluczy kongresu. Dana firma musi być przede wszystkim uczciwa by ludzie chcieli kupować jej produkty. Oznacza to, że powinna zatrudniać pracowników na dobrych warunkach, oferując im godziwą płacę za wykonywaną pracę. Powinna współpracować tylko z przedsiębiorstwami, które także dobrze traktują swoich pracowników. Powinna rzetelnie informować klienta o produkcie, który mu oferuje i powinna dbać o środowisko naturalne, w którym działają jej zakłady. Jeśli firma nie będzie spełniała tych wymagań to przy obecnie zmieniających się zasadach musi się liczyć z tym, że spora część jej klientów nie będzie chciała kupić jej produktów.

Poruszano także kwestię robotyzacji. Eksperci szacują, że do 2020 r. ilość robotów pracująca na całym świecie osiągnie 100 mln. A w ciągu następnych 20-30 lat zniknie 700 profesji. To oznacza, ze wiele osób pracujących w tradycyjnych zawodach zostanie zagrożona bezrobociem i będzie musiała się odnaleźć w zupełnie nowej rzeczywistości. Specjaliści przewidują, że przypuszczalnie przestanie też obowiązywać znany nam powszechnie dzisiaj 8-godzinny dzień pracy, choć nie wiadomo jeszcze jak będzie wyglądał model, który go zastąpi.

Nie jest przypadkiem to, że omawiane wydarzenie miało miejsce w Krakowie, mieście które parę lat temu podjęło zdecydowaną walkę z zanieczyszczeniem powietrza. Stolica Małopolski robi naprawdę dużo by być postrzegana jako nowoczesna. Jak zauważył prezydent Majchrowski: – Kraków jest znany na świecie jako miasto otwartości, w którym rozwijają się nowe idee i ruchy intelektualne, gdzie tworzy się kulturowa awangarda, wpływająca na rzeczywistość. To miasto od zawsze godzące tradycję i nowoczesność – stwierdził.

Pozostaje jeszcze odpowiedzieć na zadane w tytule pytanie – co powoli staje się w gospodarce ważniejsze: człowiek czy zysk? W kontekście konferencji można na pewno odpowiedzieć, że to drugie będzie dla firm coraz trudniejsze, o ile nie będą się liczyć ze swoimi pracownikami i ze swoimi klientami.

(red)

(red)

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Skomentuj

Pozostałe artykuły

  1. Więcej na GŁOS24
  2. EDUKACJA
  3. FINANSE I GOSPODARKA
  4. KULTURA
  5. MOTORYZACJA
  6. POLITYKA
  7. SPORT
  8. STYL ŻYCIA
  9. TURYSTYKA
  10. ZDROWIE I URODA