Bieńczyce, Bieżanów, Bronowice, Czyżyny, Dębniki, Krowodrza, Łagiewniki, Mistrzejowice, Nowa Huta, Podgórze, Prądnik Biały, Prądnik Czerwony, Swoszowice

Człowiek czy zysk? Wyróżniony

Człowiek czy zysk?

Kiedyś firmy by jak najwięcej zarobić robiły to kosztem swoich pracowników, a także czasem kosztem klienta. Jak dowodzą ekonomiści ta sytuacja obecnie się mocno zmienia.

Od ładnych paru lat coraz częściej dokonując zakupów możemy się spotkać z takimi terminami jak „fair trade”, „gospodarka społecznie odpowiedzialna”, czy „zielony biznes”. Rzeczy te zaczynają obchodzić coraz więcej osób i coraz więcej ludzi nie tylko je rozumie, ale poprzez nie decyduje o tym, jakimi produktami zapełnia swoją lodówkę, szafę, czy jaki sprzęt elektroniczny kupuje.

O co chodzi w tych szumnie brzmiących nazwach? Generalnie o nowy model gospodarczy, w którym pracownik jest lepiej traktowany, lepiej opłacany, a produkty są bardziej ekologiczne i przyjazne środowisku. Oczywiście te rzeczy najczęściej sprawiają, że to co potem trafia na półki jest nieco droższe, niż podobny produkt konkurencji.

Już teraz wielu ludzi gotowych jest zapłacić trochę więcej pieniędzy, po to by mieć pewność, że ich najnowszy ciuszek, czy elektroniczny gadżet nie był produkowany przez pracowników z głodowymi pensjami, pracującymi w warunkach nędzy. Czy też aby przy jego wytworzeniu nie niszczono naturalnego środowiska. Są też tacy – i u nas jest ich chyba najwięcej – dla których najważniejszą informacją jest to czy produkt został wytworzony w naszym kraju – dał pracę naszym rodakom.

Wszystkie te zmiany na rynku zachodzą nie dlatego, że chcą tego światowe koncerny, wielkie firmy. Wymusili je zwykli ludzie, których coraz częściej obchodzi to co wybierają, którzy coraz częściej czytają skład produktu, a w internecie sprawdzają w jakich warunkach i gdzie powstaje. I firmy, chcąc nie chcą, muszą się do tego dostosować.

W dniach 14-15 listopada odbył się w Krakowie II kongres Open Eyes Economy Summit. Wydarzenie miało na celu szerzej uświadomić ludziom to jak ważny w obecnej gospodarce staje się człowiek i jego przekonania.

Prezydent Krakowa, Jacek Majchrowski, Prezydent Słupska, Robert Biedroń, wicepremier i Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Jarosław Gowin, były przewodniczący Parlamentu Europejskiego, Jerzy Buzek, prezes Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, Jurek Owsiak Europejska Komisarz ds. Rynku Wewnętrznego i Usług, Elżbieta Bieńkowska – to tylko kilka z najbardziej znanych opinii publicznej nazwisk, które wzięły udział w Kongresie.

Uczciwość – to hasło stało się jednym z kluczy kongresu. Dana firma musi być przede wszystkim uczciwa by ludzie chcieli kupować jej produkty. Oznacza to, że powinna zatrudniać pracowników na dobrych warunkach, oferując im godziwą płacę za wykonywaną pracę. Powinna współpracować tylko z przedsiębiorstwami, które także dobrze traktują swoich pracowników. Powinna rzetelnie informować klienta o produkcie, który mu oferuje i powinna dbać o środowisko naturalne, w którym działają jej zakłady. Jeśli firma nie będzie spełniała tych wymagań to przy obecnie zmieniających się zasadach musi się liczyć z tym, że spora część jej klientów nie będzie chciała kupić jej produktów.

Poruszano także kwestię robotyzacji. Eksperci szacują, że do 2020 r. ilość robotów pracująca na całym świecie osiągnie 100 mln. A w ciągu następnych 20-30 lat zniknie 700 profesji. To oznacza, ze wiele osób pracujących w tradycyjnych zawodach zostanie zagrożona bezrobociem i będzie musiała się odnaleźć w zupełnie nowej rzeczywistości. Specjaliści przewidują, że przypuszczalnie przestanie też obowiązywać znany nam powszechnie dzisiaj 8-godzinny dzień pracy, choć nie wiadomo jeszcze jak będzie wyglądał model, który go zastąpi.

Nie jest przypadkiem to, że omawiane wydarzenie miało miejsce w Krakowie, mieście które parę lat temu podjęło zdecydowaną walkę z zanieczyszczeniem powietrza. Stolica Małopolski robi naprawdę dużo by być postrzegana jako nowoczesna. Jak zauważył prezydent Majchrowski: – Kraków jest znany na świecie jako miasto otwartości, w którym rozwijają się nowe idee i ruchy intelektualne, gdzie tworzy się kulturowa awangarda, wpływająca na rzeczywistość. To miasto od zawsze godzące tradycję i nowoczesność – stwierdził.

Pozostaje jeszcze odpowiedzieć na zadane w tytule pytanie – co powoli staje się w gospodarce ważniejsze: człowiek czy zysk? W kontekście konferencji można na pewno odpowiedzieć, że to drugie będzie dla firm coraz trudniejsze, o ile nie będą się liczyć ze swoimi pracownikami i ze swoimi klientami.

Powrót na górę
  1. Więcej na GŁOS24
  2. EDUKACJA
  3. FINANSE I GOSPODARKA
  4. KULTURA
  5. MOTORYZACJA
  6. POLITYKA
  7. SPORT
  8. STYL ŻYCIA
  9. TURYSTYKA
  10. ZDROWIE I URODA

może Cię zainteresować

Głos Bielski

Wypadek w bielskim warsztacie samochodowym. 7-letnia dziewczynka została oskalpowana

04 lipiec, 2018 | Wyświetleń:8237

Wczoraj 3 lipca br.w godzinach popołudniowych, w bielskim warsztacie samochodowym podnośnik hydrauliczny wciągnął włosy 7-latki...

Głos Podhalański

Dwie ofiary śmiertelne na nowotarskiej drodze

29 czerwiec, 2018 | Wyświetleń:4758

28 czerwca br. około godziny 22:30 na DK7 pomiędzy Chyżnem, a Jabłonką, czołowo zderzyły się...

Głos Wadowicki

W Rzykach kosiarka pocięła człowieka na kawałki. Żył?

18 czerwiec, 2018 | Wyświetleń:4469

Do makabrycznego wypadku doszło w ubiegłą sobotę, 9 czerwca br., w czasie prac polowych w przysiółku...

Głos Podhalański

Uciekali przed policją, uderzyli w drzewo i wpadli do rzeki. Trójka nastolatków nie żyje

25 czerwiec, 2018 | Wyświetleń:4296

Do zdarzenia doszło w nocy z niedzieli na poniedziałek. Młodzi ludzie - 16-latka i dwóje...

Głos Beskidzki

Wypadek w Skawicy. Jedna osoba nie żyje, druga walczy o życie.

14 lipiec, 2018 | Wyświetleń:3757

Jednak osoba zginęła, a druga jest ciężko ranna na skutek wypadku, do którego doszło dziś...

Głos Mielecki

Mielczanie podnieśli głowy i odrobili lekcje - nikt nie jest w stanie zatrzymać tego rozpędzonego pociągu

22 czerwiec, 2018 | Wyświetleń:2894

Rozmowa z Piotrem Kozubem, administratorem i założycielem liczącej ponad 19 tysięcy członków grupy na Facebooku...

Głos Podkrakowski

Pożar składowiska w Skawinie!

16 czerwiec, 2018 | Wyświetleń:2404

Płonęło kolejne składowisko. Tym razem w Skawinie. Na szczęście strażakom udało się opanować sytuację. Trwa...

Głos Krakowski

Tragiczny wypadek na Kobierzyńskiej. Nie żyje taksówkarz

08 lipiec, 2018 | Wyświetleń:2202

Dzisiaj koło południa doszło do tragicznego w skutkach wypadku.

Głos Wielicki

Marihuana w lesie. Policjanci znaleźli 6 ukrytych plantacji

11 lipiec, 2018 | Wyświetleń:2148

Policjanci z wielickiej Komendy wspólnie z funkcjonariuszami wydziału do walki z przestępczością narkotykową Komendy Wojewódzkiej...

Głos Podkrakowski

Ewakuacja w Mogilanach - zagrożenie wybuchem

09 lipiec, 2018 | Wyświetleń:2127

Przed godziną 9 na terenie Okręgowej Stacji Kontroli Pojazdów w Mogilanach, samochód podczas manewrów uszkodził...

Głos Żywiecki

Wojciechowska zbiera cięgi. Żywiec Zdrój strzela sobie w kolano?

18 czerwiec, 2018 | Wyświetleń:1946

Martyna Wojciechowska, znana podróżniczka i dziennikarka została ambasadorką kampanii „Po stronie natury” producenta wody Żywiec...

Głos Oświęcimski

Grojec. Wypadek karetki pogotowia - są ranni

07 lipiec, 2018 | Wyświetleń:1735

5 lipca br. o godzinie 19.50 w Grojcu na ulicy Beskidzkiej doszło do wypadku drogowego.