Bieńczyce, Bieżanów, Bronowice, Czyżyny, Dębniki, Krowodrza, Łagiewniki, Mistrzejowice, Nowa Huta, Podgórze, Prądnik Biały, Prądnik Czerwony, Swoszowice

Człowiek czy zysk? Wyróżniony

Człowiek czy zysk?

Kiedyś firmy by jak najwięcej zarobić robiły to kosztem swoich pracowników, a także czasem kosztem klienta. Jak dowodzą ekonomiści ta sytuacja obecnie się mocno zmienia.

Od ładnych paru lat coraz częściej dokonując zakupów możemy się spotkać z takimi terminami jak „fair trade”, „gospodarka społecznie odpowiedzialna”, czy „zielony biznes”. Rzeczy te zaczynają obchodzić coraz więcej osób i coraz więcej ludzi nie tylko je rozumie, ale poprzez nie decyduje o tym, jakimi produktami zapełnia swoją lodówkę, szafę, czy jaki sprzęt elektroniczny kupuje.

O co chodzi w tych szumnie brzmiących nazwach? Generalnie o nowy model gospodarczy, w którym pracownik jest lepiej traktowany, lepiej opłacany, a produkty są bardziej ekologiczne i przyjazne środowisku. Oczywiście te rzeczy najczęściej sprawiają, że to co potem trafia na półki jest nieco droższe, niż podobny produkt konkurencji.

Już teraz wielu ludzi gotowych jest zapłacić trochę więcej pieniędzy, po to by mieć pewność, że ich najnowszy ciuszek, czy elektroniczny gadżet nie był produkowany przez pracowników z głodowymi pensjami, pracującymi w warunkach nędzy. Czy też aby przy jego wytworzeniu nie niszczono naturalnego środowiska. Są też tacy – i u nas jest ich chyba najwięcej – dla których najważniejszą informacją jest to czy produkt został wytworzony w naszym kraju – dał pracę naszym rodakom.

Wszystkie te zmiany na rynku zachodzą nie dlatego, że chcą tego światowe koncerny, wielkie firmy. Wymusili je zwykli ludzie, których coraz częściej obchodzi to co wybierają, którzy coraz częściej czytają skład produktu, a w internecie sprawdzają w jakich warunkach i gdzie powstaje. I firmy, chcąc nie chcą, muszą się do tego dostosować.

W dniach 14-15 listopada odbył się w Krakowie II kongres Open Eyes Economy Summit. Wydarzenie miało na celu szerzej uświadomić ludziom to jak ważny w obecnej gospodarce staje się człowiek i jego przekonania.

Prezydent Krakowa, Jacek Majchrowski, Prezydent Słupska, Robert Biedroń, wicepremier i Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Jarosław Gowin, były przewodniczący Parlamentu Europejskiego, Jerzy Buzek, prezes Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, Jurek Owsiak Europejska Komisarz ds. Rynku Wewnętrznego i Usług, Elżbieta Bieńkowska – to tylko kilka z najbardziej znanych opinii publicznej nazwisk, które wzięły udział w Kongresie.

Uczciwość – to hasło stało się jednym z kluczy kongresu. Dana firma musi być przede wszystkim uczciwa by ludzie chcieli kupować jej produkty. Oznacza to, że powinna zatrudniać pracowników na dobrych warunkach, oferując im godziwą płacę za wykonywaną pracę. Powinna współpracować tylko z przedsiębiorstwami, które także dobrze traktują swoich pracowników. Powinna rzetelnie informować klienta o produkcie, który mu oferuje i powinna dbać o środowisko naturalne, w którym działają jej zakłady. Jeśli firma nie będzie spełniała tych wymagań to przy obecnie zmieniających się zasadach musi się liczyć z tym, że spora część jej klientów nie będzie chciała kupić jej produktów.

Poruszano także kwestię robotyzacji. Eksperci szacują, że do 2020 r. ilość robotów pracująca na całym świecie osiągnie 100 mln. A w ciągu następnych 20-30 lat zniknie 700 profesji. To oznacza, ze wiele osób pracujących w tradycyjnych zawodach zostanie zagrożona bezrobociem i będzie musiała się odnaleźć w zupełnie nowej rzeczywistości. Specjaliści przewidują, że przypuszczalnie przestanie też obowiązywać znany nam powszechnie dzisiaj 8-godzinny dzień pracy, choć nie wiadomo jeszcze jak będzie wyglądał model, który go zastąpi.

Nie jest przypadkiem to, że omawiane wydarzenie miało miejsce w Krakowie, mieście które parę lat temu podjęło zdecydowaną walkę z zanieczyszczeniem powietrza. Stolica Małopolski robi naprawdę dużo by być postrzegana jako nowoczesna. Jak zauważył prezydent Majchrowski: – Kraków jest znany na świecie jako miasto otwartości, w którym rozwijają się nowe idee i ruchy intelektualne, gdzie tworzy się kulturowa awangarda, wpływająca na rzeczywistość. To miasto od zawsze godzące tradycję i nowoczesność – stwierdził.

Pozostaje jeszcze odpowiedzieć na zadane w tytule pytanie – co powoli staje się w gospodarce ważniejsze: człowiek czy zysk? W kontekście konferencji można na pewno odpowiedzieć, że to drugie będzie dla firm coraz trudniejsze, o ile nie będą się liczyć ze swoimi pracownikami i ze swoimi klientami.

Powrót na górę
  1. Więcej na GŁOS24
  2. EDUKACJA
  3. FINANSE I GOSPODARKA
  4. KULTURA
  5. MOTORYZACJA
  6. POLITYKA
  7. SPORT
  8. STYL ŻYCIA
  9. TURYSTYKA
  10. ZDROWIE I URODA

może Cię zainteresować

Głos Mielecki

Kronospan nie daje za wygraną

07 marzec, 2018 | Wyświetleń:4657

Mielcka policja prowadzi czynności sprawdzające, dotyczące zasłonięcia tablic "Mielec", informujących o wjeździe na teren zabudowany...

Głos Mielecki

Mielec: Prokuratura i Policja bada zarzuty wobec Kronospanu

09 marzec, 2018 | Wyświetleń:3822

Prokuratura Rejonowa w Mielcu odmówiła wszczęcia postępowania z zawiadomienia pełnomocnika formy Kronospan Sp. z o.o...

Głos Beskidzki

Sucha Beskidzka. Rozbite 4 auta, w tym ambulans - to efekt wypadku dk 28

23 marzec, 2018 | Wyświetleń:2209

Około godziny 14 doszło do wypadku w Suchej Beskidzkiej na ul. Makowskiej zderzyły się dwa...

Głos Dębicki

Dębica: Nie żyje ks. Adam Bartkowicz

21 marzec, 2018 | Wyświetleń:1662

Pochodzący z Dębicy ks. Adam Bartkowicz utonął w oceanie w w Dar Es Salaam w...

Głos Bielski

Trudne decyzje – dać szansę czy skrócić cierpienie?

21 marzec, 2018 | Wyświetleń:1267

Wydawałoby się, że niektóre zabiegi, jak chociażby operacja przepukliny u będącej w ciąży sarny, można...

Głos Mielecki

Mielec: Pic czyli "dobra zmiana"

25 marzec, 2018 | Wyświetleń:1220

Dziś o godz. 16 odbędzie się oprotestowana przez Kronospan publiczna rozprawa administracyjna. Mieszkańcy będą mogli...

Głos Mielecki

Kto pomoże oczyścić Mielec? Czy zrobią to sami mieszkańcy?

28 luty, 2018 | Wyświetleń:1193

Na prośbę strony społecznej 8 lutego br. wojewoda podkarpacki Ewa Leniart zorganizowała spotkanie dotyczące problemów...

Głos Sądecki

Nowy Sącz: Oburzająca opieszałość prokuratury w sprawie znęcania się nad przedszkolakiem

20 marzec, 2018 | Wyświetleń:1164

Dopiero po sześciu miesiącach nowosądecka prokuratura postawiła zarzuty dyrektor jednego z niepublicznych przedszkoli w Nowym...

Głos Mielecki

Mielec: „Na górze” wciąż bez zmian

26 luty, 2018 | Wyświetleń:1086

Prezydent Mielca Daniel Kozdęba nie ma prawa do zasiłku rehabilitacyjnego. Jednak ani wojewoda, ani komisarz...

Głos Sądecki

Nowy Sącz: Mistrzyni w policyjnym mundurze

08 marzec, 2018 | Wyświetleń:982

Ewa Bulanda, policjantka rodem z Krynicy-Zdroju, zdobyła w lutym brązowy medal w kategorii 48 kg...

Głos Beskidzki

W terenie nie ma mocnych. To jest sport, który uczy pokory

24 marzec, 2018 | Wyświetleń:980

Jakie ekstremalne sytuacje mogą przydarzyć się w terenie? Jak najlepiej przygotować na te okoliczności samochód?...

Zdrowie i Uroda

Nanotechnologia, która pozwala uciec przed skalpelem

16 marzec, 2018 | Wyświetleń:898

Czym jest Indiba? W jakich przypadkach warto ją stosować? I jaki ma ona wpływ na...