niedziela, 23 czerwiec 2019 10:47

Małopolski policjant na Dachu Europy [WIDEO]

Napisał

Policjant Oddziału Prewencji Policji w Krakowie st. sierż. Krzysztof Fitrzyk pasjonat gór, zapalony sportowiec stanął kilka dni temu na na szczycie Mont Blanc.

To nie jedyny wspinaczkowy sukces krakowskiego policjanta. Alpinizmem interesuje się od wielu lat. Zdobył wiele szczytów Europy, Azji czy Ameryki Południowej. Swoją pasję realizuje przy współpracy z krakowskim Klubem Wysokogórskim. 

Marzeniem sierżanta Krzysztofa Fitrzyka jest zdobycie Korony Ziemi - najwyższych szczytów wszystkich kontynentów. Zaczął je już realizować zdobywając Aconcaguę – najwyższy szczyt Andów oraz Ameryki Południowej, Elbrus – najwyższy szczyt Kaukazu, według Messnera i środowiska wspinaczkowego, najwyższy szczyt Europy. Dla tych, którzy wolą klasyfikację Międzynarodowej Unii Geograficznej, że najwyższy w europie jest Mont Blanc - zdobył ten szczyt kilka dni temu. 

"Elbrus & Kazbek Summer Expedition 2017", której efektem było zdobycie dwóch pięciotysięczników w 5 dni sierż. Krzysztof Fitrzyk opisał we wspomnieniu. Przytaczamy jego fragment:

"Zrywamy się szybko i staramy się coś zjeść. Przygotowujemy picie na drogę, zakładamy sprzęt i idziemy śladem wcześniejszych zespołów. Drogę umilają nam widoki wschodzącego słońca. Przed wierzchołkiem doganiamy zespoły które wyruszyły wcześniej. Ich wolniejsze tempo spowodowane jest wspinaczką w lodzie, w ruch poszły śruby lodowe, mocno i gęsto się asekurują. Po drodze spotykamy osamotnionego Irańczyka, który wygląda wyraźnie jak by opadł z formy, ale na pytanie czy wszystko ok, odpowiada że zaraz za nami startuje i widzimy się na szczycie. Przez to czekanie na kolejny krok, robi nam się chłodniej, zimno przenika palce u rąk i stóp, na szczęście znajdujemy alternatywna drogę i wyprzedzamy poprzedzający nas zespół z Rosji. Ok 10:00 wchodzimy na szczyt, sam osobiście jestem tu już drugi raz. Udało się, bezchmurne niebo, forma i humory dopisują. Decydujemy się z Mariuszem na wykonanie 22 pompek dla weteranów misji zagranicznych, nikt chyba jeszcze nie wpadła na pomysł by wykonać je na pięciotysięczniku, wykonane zadanie załączone w filmie. Zresztą nie liczy się wysokość czy ilość, cel jest inny: podniesienie świadomości na temat samobójstw wśród weteranów misji zagranicznych. Jeszcze kilka fotek, łyk herbaty i startujemy w dół." (źródło NSZZ Policjantów)

fot: screen twitter @kwpkrakow

(red)

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.