poniedziałek, 24 czerwiec 2019 16:26

Ostatni tydzień na składanie wniosków o wymianę pieca

Napisane przez

Pozostał niecały tydzień na składanie wniosków o udzielenie dotacji na likwidację pieca, kotła lub kominka. 30 czerwca upływa termin naboru wniosków w ramach Programu Ograniczania Niskiej Emisji. 

Do skorzystania z szansy na dofinansowanie zachęca prezydent Jack Majchrowski.

W ostatnich miesiącach do Urzędu Miasta Krakowa z wnioskami zgłasza się więcej mieszkańców niż w analogicznym okresie w 2017 i 2018 r. Tylko w tym miesiącu do urzędu wpłynęły 123 wnioski – a to nie koniec. Dla porównania: w kwietniu 2019 r. wpłynęło 149 wniosków, w analogicznym czasie w 2018 r. – 86, a w 2017 r. – 109. Podobna sytuacja miała miejsce w maju. W 2019 r. – 172 wnioski, 2018 r. – 95 a w 2017 r. – 133.

Wciąż jest szansa! Spóźnialscy jednak muszą się pospieszyć! Wszystkim zainteresowanym, którzy do tej pory zwlekali ze złożeniem wniosku, przypominamy, że jeżeli do 30 czerwca nie zdążą przedłożyć kompletu dokumentów, nie będą mogły skorzystać z dofinansowania oferowanego przez Gminę.

1 września na terenie Krakowa zacznie obowiązywać całkowity zakaz stosowania paliw stałych w instalacjach (w szczególności kotłach, piecach i kominkach). Przestrzeganie zakazu spalania węgla i drewna będzie podlegało regularnym kontrolom, m.in. straży miejskiej.

Szczegółowe informacje dotyczące Programu Ograniczania Niskiej Emisji, a także wzory wniosków znaleźć można w Biuletynie Informacji Publicznej.

Wciąż skorzystać można z dopłaty na zmianę systemu ogrzewania lub dopłaty do zwiększonych kosztów grzewczych w ramach programów osłonowych prowadzonych przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Krakowie. Podopieczni MOPS, którzy do tej pory korzystali ze wsparcia na zakup węgla, nie otrzymają pomocy finansowej po 1 września 2019 r.

Dodatkowo Gmina Miejska Kraków zaprasza mieszkańców, którzy nie są w stanie ponieść kosztów pomocy prawnej, do Punktów Nieodpłatnej Pomocy Prawnej. Uzyskają tam poradę, np. w kwestiach związanych z nieuregulowanym stanem prawnym nieruchomości. Lokalizacje punktów oraz harmonogram udzielania porad prawnych można znaleźć w Biuletynie Informacji Publicznej.

Miasto udzieliło w tym roku dotacji na łączną kwotę 29 mln złotych – na likwidację ponad 3,5 tys. palenisk.

Piotr Sosin

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.