środa, 14 sierpień 2019 10:00

Wioska Olimpijska” ponownie w Krakowie

Napisał

W poniedziałek, 12 sierpnia, laureaci i laureatki ogólnopolskich olimpiad przedmiotowych spotkali się w Dworku Białoprądnickim w ramach programu edukacyjnego „Wioska Olimpijska”. W organizowanym przez stowarzyszenie Collegium Invisibile projekcie bierze udział 25 najlepszych uczniów i uczennic szkół średnich z całej Polski.

Celem projektu jest wprowadzenie młodych pasjonatów w podstawy warsztatu naukowego oraz umożliwienie im kontaktu z wybitnie uzdolnionymi rówieśnikami i twórczego dialogu z naukowymi autorytetami. Wykład otwarcia zatytułowany „Żeby inny nie był obcy” wygłosił znany psychiatra, psychoterapeuta i kierownik Katedry Psychiatrii Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego prof. Bogdan de Barbaro.

Tegoroczna edycja programu obfituje w atrakcje akademickie, warsztaty, panele dyskusyjne i wykłady gościnne z szerokiego zakresu dziedzin od sztuk wizualnych, prawa, fizykę po psychiatrię i psychologię. Podczas „Wioski” każdy uczestnik wybiera dwa najbardziej interesujące go seminaria, których oferta obejmuje zajęcia takie jak choćby: wizje integracji europejskiej, estetyka w obliczu awangardy, literatura angielska XX wieku czy też (pseudo)nauka stosowana lub wprowadzenie do językoznawstwa.

Organizatorami wydarzenia są młodzi doktoranci i doktorantki z Collegium Invisibile studujących na uczelniach takich jak Oxford, Brown, Sorbona, The Courtauld Institute of Art czy Uniwersytet Jagielloński i Uniwersytet Warszawski. Wśród intensywnego programu akademickiego nie brakuje też czasu na odkrywanie życia kulturalnego naszego miasta oraz nieformalną integrację. Kolejne dni przyniosą też nowe atrakcje takie jak warsztaty w Cricotece czy Centrum Społeczności Żydowskiej JCC.

Projekt możliwy jest dzięki mecenatowi miasta Kraków i kolejny raz został objęty honorowy patronatem prezydenta Krakowa prof. Jacka Majchrowskiego oraz rektora Uniwersytetu Jagiellońskiego prof. Wojciecha Nowaka.

Info/foto: mat. pras.

Manuel Langer

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.