poniedziałek, 21 październik 2019 11:14

Ilu ludożerców studiuje na AGH? – czyli prezydent na obchodach stulecia krakowskiej uczelni

Napisała

Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie świętuje stulecie powstania. W ramach jubileuszu 19 października w Krakowie odbyło się uroczyste posiedzenie Senatu z okazji 100-lecia AGH oraz 101. Inauguracji Roku Akademickiego. Gosciem uroczystości był prezydent Andrzej Duda, który jako absolwent UJ „sypnął” złośliwym dowcipem o akademii.

- Opowiem taki stary, AGH-owski dowcip, który usłyszałem po połowie lat 90. W południowej Afryce odbywa się konferencja rektorów z całego świata. Nastąpiła awaria, samolot wpadł do dżungli. Większość pasażerów przeżyła, ale miejscowe plemię ogarnęło rektorów i wszyscy, poza jednym, zostali zjedzeni. Poza panem profesorem Ryszardem Tadeusiewiczem, rektorem AGH. Dlaczego? Bo wódz plemienia ludożerców był jego kolegą ze studiów na elektrycznym – powiedział prezydent.


W uroczystości udział wzięli również wicepremier i minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin, wojewoda Piotr Ćwik i marszałek małopolski Witold Kozłowski.

Podczas sobotniego posiedzenia Senatu w Centrum Kongresowym ICE Kraków wręczono odznaczenia państwowe i nagrody dla osób szczególnie zasłużonych w historii uczelni. Wykład inauguracyjny w formie opowieści o historii techniki wygłosili dr. hab. inż. Jacek Tarasiuk, prof. nadzw. oraz dr inż. Krzysztof Kluza.

W imieniu samorządu województwa małopolskiego Medal „Polonia Minor” wręczył prof. Jan Tadeusz Duda, radny województwa.

Uroczystego otwarcia Akademii Górniczo-Hutniczej 20 października 1919 roku dokonał naczelnik państwa, marszałek Józef Piłsudski. W październiku ubiegłego roku zainaugurowany został setny rok akademicki w AGH, a jednocześnie rok jubileuszowy.

Niestety, z całej gali w eter poszedł jedynie dowcip prezydenta Andrzeja Dudy, który komentowany jest na Twitterze i w mediach.

 

Marzena Gitler

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.