26. Finał WOŚP - kto zagra? Wyróżniony

Czerwone serduszko jednoczy po raz kolejny! Pełne energii koncerty: zespołów Elektryczne Gitary, Pull the Wire i Enej, a także propozycja dla spragnionych sportowych wrażeń, czyli 6. już Bieg Wielkich Serc - to tylko część atrakcji 26. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Krakowie, które już dziś możemy Wam zdradzić. W niedzielę, 14 stycznia, od wczesnych godzin porannych będziemy bawić się pod sceną ustawioną na Rynku Głównym w Krakowie. Zebrane pieniądze zostaną przeznaczone na zakup urządzeń dla wyrównania szans w leczeniu noworodków.

Już w najbliższą niedzielę (14 stycznia) zapraszamy na Rynek Główny w Krakowie, gdzie będzie czekać na nas mnóstwo atrakcji. Będą m.in.: koncerty, nauka pierwszej pomocy, licytacje - a to tylko niektóre z propozycji. Podczas zeszłorocznego, jubileuszowego Finału WOŚP zebrano 105 570 801,49 zł i tym samym ustanowiono kolejny, ogromny rekord. W ciągu ostatnich 25 lat Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zebrała już ponad 825 mln zł!
Krakowska scena usytuowana zostanie między Sukiennicami a kościołem św. Wojciecha. W siedzibie Muzeum Narodowego w Krakowie w Sukiennicach zlokalizowany zostanie jeden ze Sztabów Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, który zaprasza w odwiedziny.

W tym roku zagrają:

Batalion d’Amour
Zespół istnieje na scenie muzycznej od 1989 roku. Przez wielu identyfikowany ze sceną gotycką, tworzy muzykę, w której usłyszeć można dość zróżnicowane elementy stylistyczne. Zespół ma na swoim koncie kilkukrotne występy na festiwalu Castle Party i Hunter Fest, obok takich zespołów jak Amorphis, Acid Drinkers, Decapitated i Fear Factory, oraz trasy koncertowe z Moonlight, Closterkeller i Aion, koncerty w kraju i za granicą.

Killsorrow
Killsorrow powstał w 2008 roku z inicjatywy gitarzysty, Michała Sokoła. W ciągu kilku lat działalności artyści spotkali się z pozytywnymi opiniami dziennikarzy, wspólnie koncertowali z wieloma gwiazdami polskiej sceny metalowej (m.in. z zespołem Kat & Roman Kostrzewski, czy Hunter). Killsorrow łączy ze sobą ciężkie melodyjne riffy i groove z charakterystycznym screamem Marcina i czystym wokalem Agnieszki Sokołowskiej.

Pull the Wire
Punkrockowy zespół założony w 2005 roku w Żyrardowie. Zespół ma na koncie koncert WOŚP “Stop Powodziom”, dwukrotnie występował na scenie Viva Kultura na Przystanku Woodstock, a także, w 2015 roku, po dojściu do finału eliminacji do Przystanku Woodstock, Pull the Wire zagrał na głównej scenie festiwalu. W tym samym roku artyści wystąpili również na jego ukraińskim odpowiedniku - Woodstock Ukraine. Chłopaki nieustannie grają koncerty w całym kraju.

Krzywa Alternatywa
Mają niemal 30letnie doświadczenie w przemyśle muzycznym. Zadebiutowali w 1987 roku zdobywając laur przeglądu zespołów rockowych Podbeskidzia „Rockosz”. Obecny skład, który skrystalizował się w 2005 roku, jest wypadkową osób o różnym doświadczeniu muzycznym, co odzwierciedla różnorodność tworzonej przez nich muzyki. To alternatywa z domieszką rocka, reggae, ska, punku, a nawet jazzu. Szczególne miejsce w ich twórczości zajmuje Oświęcim, który aktywnie promują. W 2011 roku grupa wystąpiła na Life Oświęcim Festiwal – Festiwalu dla Pokoju organizowanym przez Darka Maciborka z RMF FM, a w dwa lata później na B Festival – Rock Reggae Alternative przed takimi zespołami jak Farben Lehre, Luxtorpeda, Strachy na Lachy czy Vavamuffin.

Elektryczne Gitary
To polski zespół rockowy, utworzony w 1989 roku. Głównym założeniem zespołu jest wykonywanie piosenki autorskiej w oprawie rockowej. Zespół zdobył rozgłos i do 2009 roku sprzedał ponad 1,5 mln oryginalnych płyt. Zespół od początku słynął ze specyficznego poczucia humoru i przewrotnej autoironii. Sam Jakub Sienkiewicz nigdy nie ukrywał, że nie traktuje stylistyki rockowej zbyt poważnie. “W czasie koncertu staram się uzyskać jak największą karykaturę tego, co robię. Frazy na gitarze wycinam tak, żeby one same z siebie się naśmiewały. Praktycznie wiele może się zdarzyć i to są bardziej happeningi niż klasyczne koncerty rockowe.”

Enej
Zespół wykonujący muzykę z pogranicza folku, rocka, ska, punku i szeroko pojętej alternatywy ukraińskiej, założony w 2002 w Olsztynie przez braci Piotra i Pawła Sołoduchów oraz ich przyjaciela Łukasza Kojrysa, pełniącego funkcję menadżera zespołu. Enej, ze względu na korzenie części składu zespołu, czerpie inspiracje z kultury ukraińskiej. Nazwa zespołu pochodzi od imienia Eneja – głównego bohatera Eneidy Iwana Kotlarewskiego – ukraińskiej trawestacji utworu Wergiliusza. Czterokrotnie wystąpili już na Przystanku Woodstock, a ich utwory podbijają wiele list przebojów
 
Podczas 26. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Krakowie nie zabraknie imprez dla osób w każdym wieku. Aktualizowana na bieżąco lista wydarzeń jest dostępna na stronie internetowej: www.orkiestra.gk.pl

Dzięki krakowskim sztabom w ubiegłym roku na konta orkiestrowe trafiło około 1 920 400 złotych.

Info/foto: UM Kraków

Finał WOŚP w Krakowie organizuje sztab WOŚP przy Gazecie Krakowskiej, Miasto Kraków, Krakowskie Biuro Festiwalowe i Muzeum Narodowe w Krakowie.

Manuel Langer

Manuel Langer

Etykiety
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Skomentuj

  1. Więcej na GŁOS24
  2. BIZNES
  3. STYL ŻYCIA
  4. ZDROWIE I URODA
  5. MOTORYZACJA
  6. KULTURA
  7. SPORT
  8. TURYSTYKA
  9. EDUKACJA
  10. POLITYKA