środa, 14 luty 2018 10:15

Walentynkowa środa – sprawdź co dzieje się w mieście

Napisał

Dziś Dzień Zakochanych! Wolicie wieczór przy jazzowych dźwiękach Tomasza Stańko w Alchemii czy zabawny, przepełniony miłosnymi perypetiami spektakl teatralny „Akt Równoległy” w Teatrze Ludowym. Albo może jednak mniej romantycznie, ale równie ciekawie? Dziś w Centrum Kultury Dworek Białoprądnicki spotkanie z Marcinem Kydryńskim – znanym podróżnikiem, reporterem, dziennikarzem muzycznym. Sami zdecydujcie na co macie dziś ochotę! Zapraszamy do naszego walentynkowego rozkładu!

Zacznijmy więc od teatru i małego hoteliku gdzieś za miastem… Dwie małżeńskie pary gotowe złamać przysięgę wierności, wścibski i przebiegły portier, i voilà! Mamy udany przepis na świetną farsę! „Rzeczy proste są zwykle najzabawniejsze” – zauważył brytyjski mistrz farsy Ray Cooney. Ta prosta, nomen omen, obserwacja, znajdzie swoje potwierdzenie w komedii Dereka Benfielda „Akt równoległy”, którą zobaczymy w Teatrze Ludowym dziś o godz. 18.30.

Do Krakowskiego Teatru Variété, o godz. 19.00 natomiast można dziś się wybrać na legendarny musical „Chicago” w reżyserii Wojciecha Kościelniaka, jednego z najciekawszych polskich reżyserów spektakli muzycznych. Rolę Roxie – gospodyni domowej, która w afekcie zabiła kochanka – zobaczymy Barbarę Kurdej-Szatan i Alicję Kalinowską, a w postać Velmy – artystki wodewilowej oskarżonej o zabójstwo męża i siostry – wcielą się Sabina Karwala i Katarzyna Osipuk.

Chicago rok 1929. Gospodyni domowa Roxie Hart wierzy, że jej życie odmieni się za pomocą śpiewu i tańca. Jej jedynym pragnieniem jest podążyć w ślady gwiazdy kabaretu – Velmy Kelly. Gdy obie lądują w więzieniu oskarżone o popełnienie morderstw, Roxie otrzymuje niepowtarzalną szansę, by spełnić swoje marzenia, zwłaszcza, że z pomocą przychodzi jej znany adwokat Billy Flynn. Blok więzienny zarządzany jest przez skorumpowaną naczelniczkę Morton „Mama”, która za pieniądze załatwia wszystko.

Jak macie ochotę na sporą dawkę śmiechu to najlepiej pojawić się dziś w klubie Piękny Pies na „Bartosz Gajda & Smkkpm: Walentynki grubych, smutnych i samotnych II”. Będzie to prawdopodobnie najbardziej zabawny i romantyczny wieczór w Polsce. A Polska jest na świecie, więc będzie to jedyny taki wieczór na świecie. Na scenie pojawi się Bartosz Gajda – top of the top komików w tym kraju. Znany z formacji Łowcy.B, twórca, stand-uper, szanowany satyryk z niesamowitą klasą, doświadczeniem i milionami odsłon na YouTubie. W planie imprezy przewidziano atrakcyjne konkursy z nagrodami, walentynkową pocztę, drinki, możliwość znalezienia miłości życia…

Na Szpitalnej 1 odbędzie się jazzowe jam session, podczas którego usłyszycie standardy i uczuciowe piosenki w nowych aranżacjach. Celebrację międzynarodowego święta miłości uświetni deszcz dźwięków, które złagodzą wszelkie obyczaje.

W Alchemii, o godz. 20, rozkochiwał w swoich dźwiękach natomiast będzie Tomasz Stańko - wybitny jazzowy trębacz. Po raz pierwszy wystąpi ze składem młodych utalentowanych muzyków: z Kasią Pietrzko na fortepianie, Maxem Muchą na kontrabasie i Piotrem Budniakiem na perkusji. Z miłości i tęsknoty do swojego rodzinnego miasta, Tomasz Stańko przyjeżdża do Krakowa w same Walentynki.

Według tygodnika The New Yorker „jeden z najbardziej oryginalnych i nowatorskich trębaczy jazzowych świata”. Ton jego trąbki i wyjątkowe kompozycje, stanowią o jego legendzie i niepodważalnej pozycji na światowej scenie muzyki jazzowej.

Centrum Kultury Dworek Białoprądnicki przygotowało walentynkową niespodziankę w nieco innym tonie. Wszystkich zakochanych w książkach „Lizbona” i „Biel. Notatki z Afryki” czeka spotkanie z autorem - Marcinem Kydryńskim - podróżnikiem, reporterem, fotografem, dziennikarzem muzycznym, organizatorem koncertów i festiwali.

Info/foto: UM Kraków

Manuel Langer

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.