poniedziałek, 16 kwiecień 2018 10:26

Wizyta premiera Morawieckiego. Co i komu obiecał?

Napisał

Choć kampania wyborcza przed wyborami samorządowymi się jeszcze nie zaczęła, to PiS - jak zwykle - jest partia, która najwcześniej się bierze za objeżdżanie kraju z prezentowaniem swych najnowszych obietnic i pomysłów na rządzenie krajem. W ten weekend stolice Małopolski odwiedził premier Mateusz Morawiecki. Co obiecał?

Spotkanie w stolicy Małopolski odbyło się w auli centrum kongresowego wydziału leśnego Uniwersytetu Rolniczego. Premier rozpoczął je od powtórzenia hasła: "Chcemy Polski równych szans, równych możliwości, także dla mieszkańców małych miasteczek i wsi", po czym zaprezentował przedstawione już wcześniej przez przewodniczącego PiS, Jarosława Kaczyńskiego propozycje dla małych i średnich przedsiębiorców wprowadzenia niższej, proporcjonalnej do wynagrodzenia składki na ZUS.

W dalszej mówił o środkach, które zostaną przeznaczone na remonty lokalnych dróg (kilka dni wcześniej w Małopolskim Urzędzie Wojewódzkim minister MSWiA, Joachim Brudziński przedstawił już lokalnym włodarzom małopolskich mniejszych miast i wsi promesy - czyli obietnice otrzymania pieniędzy - na kilkaset mln zł na ten cel).

Morawiecki zaprezentował też program 300 zł szkolnej wyprawki dla wszystkich uczniów poniżej 18. roku życia oraz tzw. program Mama+ (specjalna emerytura dla kobiet, które urodziły co najmniej czworo dzieci), a także program Dostępność+, który ma zwiększyć możliwość udziału seniorów w życiu społecznym.

Z racji specyfiki naszego regionu pojawił się oprócz tego także temat smogu. Morawiecki powiązał go z promocją pojazdów elektrycznych i górnikami: - Można wyśmiewać nasz program elektromobilności, ale ten się śmieje, kto się śmieje ostatni. Jestem przekonany, że w tym kierunku będzie zmierzać przemysł motoryzacyjny. To jest nasza odpowiedź, bo za znaczną część zanieczyszczenia odpowiadają samochody i autobusy. Już dzisiaj w 46 samorządach zakontraktowaliśmy wymianę taboru autobusowego na elektryczny (...). Smog to też emisja z niskich kominów. Z Krakowa niedaleko jest do Górnego Śląska. Pokolenia polityków nie potrafią sobie z tym poradzić i dla nas to też nie jest łatwa sprawa. Bardzo cenimy górników, polski węgiel, Górny Śląsk. Doceniamy to, przez co w głównej mierze osiągamy suwerenność energetyczną. Polscy górnicy i polski węgiel dają nam suwerenność energetyczną, co jest niezwykle ważne w dobie zawirowań politycznych. Staramy się zastępować mniej efektywne elektrownie bardziej efektywnymi, ale tak, by nadal mogły być zasilane polskim węglem - powiedział premier.

Ostatnio zmieniany poniedziałek, 16 kwiecień 2018 14:04
Manuel Langer

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.