Bieńczyce, Bieżanów, Bronowice, Czyżyny, Dębniki, Krowodrza, Łagiewniki, Mistrzejowice, Nowa Huta, Podgórze, Prądnik Biały, Prądnik Czerwony, Swoszowice

Reklama-Budzow-lekarz

Koń padł. Dorożkarz: „To tylko zwierzę” Wyróżniony

Koń padł. Dorożkarz: „To tylko zwierzę”

Niedawno w pobliżu Wawelu zasłabł koń zaprzężony w jednej z dorożek przewożących turystów. Koń podobno już ma się dobrze i jak twierdzą jego właściciele został poddany troskliwej opiece. Jakkolwiek sprawa na tym się bynajmniej nie kończy, bo incydent spowodował, że wrócił temat obecności dorożek w centrum i – podobno nieludzkiego – traktowania koni.

Można z lekkim przymrużeniem oka powiedzieć, że obrońcy zwierząt „poczuli krew” i przypuścili atak na branżę dorożkarską w naszym mieście. I – jak wynika z rozmów z nimi – czują, że chwila jest dobra, by wyeliminować zaprzęgi konne z turystycznych atrakcji Krakowa. Wszak przecież wybory za pasem.

– Jesteśmy za całkowitym zakazem wykorzystywania zwierząt. To jest dla nas podstawowa sprawa. Dorożki zaprzężone w zwierzęta – to jest dla nas wykluczone. Jeśli chodzi o kwestie transportu w Krakowie, to tutaj możliwości jest przecież bardzo wiele. My jako zwolennicy ruchu i zdrowego stylu życia w ogóle uważamy, że po Starym Mieście powinno się chodzić na piechotę. Opowiadamy się za zdecydowaną zmiana losu koni dorożkarskich: stawiane przez niektórych alternatywy: „Albo dorożki, albo konie pójdą na rzeź” nie odpowiadają zupełnie rzeczywistości. Miasto powinno zagwarantować wykup tych koni i zapewnienie im odpowiednich warunków. Konie powinny być na pastwisku i tam przeżyć godną emeryturę po ciężkiej pracy (na która społeczeństwo się zgodziło – to nie powinno mieć w ogóle miejsca), jaką wykonywały w dorożkach. Koń powinien zażywać spokojnej starości, a młodsze osobniki także powinny przeżywać swe dni w podobny sposób, w zgodzie ze swymi potrzebami i wymaganiami – oznajmia Agnieszka Wypych, przewodnicząca Krakowskiego Stowarzyszenia Obrony Zwierząt.

– Ta liczba kilkudziesięciu koni do wykupu to naprawdę nie jest jakaś astronomiczna kwota, która by zrujnowała Kraków. Miasto i tak wydaje kilka mln zł na opiekę nad zwierzętami. Miasto więc ma fundusze. A jeżeli ktoś miałby wątpliwości, ze odbyłoby się to z uszczerbkiem, który by dotknął inny cel, to my chętnie wskażemy z premii jakich urzędników należałoby to sfinansować, bo myślę, że urzędnicy miasta są coś winni tym nieszczęsnym zwierzętom, które są po prostu wykorzystywane do granic swoich możliwości. Niech się więc pozbędą swoich apanaży, uposażeń na rzecz zwierząt – stwierdza aktywistka.

– Jeden z największych polskich tytułów prasowych przeprowadził niedawno sondaż dotyczący wykorzystywaniu zwierząt. Wynikło z niego, że 76% osób w naszym kraju jest absolutnie przeciwna wykorzystywaniu koni do ciągnięcia dorożek. Czyli 76% mieszkańców Krakowa popiera nasz pomysł. Zresztą od wielu osób, wielu podmiotów płynie poparcie dla nas i naszego zdania. Płynie też do nas poparcie od różnych radnych dzielnic. Przed wyborami zwrócimy się do wszystkich kandydatów na stanowisko prezydenta o ich stanowisko w tej sprawie. Będziemy oczekiwać – i dopniemy swego – aby konkretnie powiedzieli, czy są za tym co my proponujemy my i miłośnicy zwierząt. To nie jest, jak niektórzy sądzą, sprawa drugorzędna. Problem jest gigantyczny – dostajemy głosy od mieszkańców Krakowa, którzy twierdzą, że konie np. są nie dopajane, po to aby mniej sikały. Mamy sygnały o tym, że konie wyruszają wczesnym rankiem, a do wsi na obrzeżach wracają w późnych godzinach… – oświadcza Wypych.

To jest jedna strona medalu. Taką lub bardzo podobną linię prezentują różnego rodzaju aktywiści broniący zwierząt. Czy rzeczywiście aż tylu mieszkańców Krakowa jest przeciwna dorożkom? Jeśli tak, to nie czuć tego na ulicach miasta. Jakoś nie zauważyłem licznych nienawistnych, czy pogardliwych spojrzeń rzucanych w stronę dorożkarzy. I o ile ludzi rzeczywiście obchodzi sytuacja koni, jeśli rzeczywiście niektórzy ich właściciele nie traktują je tak jak powinni, to może już niekoniecznie idą tak radykalnie w swoich myślach, by żądać ich wykupu i tworzyć dla nich idylliczne pastwiska.

Cała sprawa koni dorożkarskich jest o tyle trudna, że z drugiej strony barykady mamy krakowskich dorożkarzy, których związek ograniczył się do niezbyt przemawiającego do wielu ludzi oświadczenia, które można by podsumować: „Obrońcy zwierząt przesadzają i przeinaczają fakty. Konie mają się super, spełniamy najwyższe standardy”.

Spróbowaliśmy więc podjeść do sprawy inaczej i zapytaliśmy właściciela jednej z dorożek jeżdżących po centrum. Pan Marcin [imię zmienione na prośbę] nie krył swego oburzenia poczynaniami obrońców zwierząt: – Tak ich zwierzęta obchodzą, a pomyśleli o ludziach? Pomyśleli ile osób z tego żyje? Myśli pan, że sprzedanie koni na ile lat miałoby mi starczyć? A co zrobię z dorożką? Konie w Krakowie to tradycja, 100 lat temu to było normalne, teraz nagle się czepiają, że zwierzętom dzieje się krzywda. Może taki koń miałby lżej na polu, się pytam? To tylko zwierzę, a tu taka histeria choćbym jakimś potworem był i nie wiadomo jak się na nich wyżywał. Niech się pukną w głowę i zastanowią się co robią – stwierdza nasz rozmówca.

– Tak, wiem zdarza się, że nie wszyscy traktują koniki dobrze. Też słyszałem, że ktoś tam oszczędnie wodę im podaje, czy coś. Ale to są pojedyncze przypadki, zawsze znajdą się cwaniacy, którzy będą nadużywać. A oni by chcieli nas wszystkich karać za kilka takich osób. W porządku jest taka odpowiedzialność zbiorowa, ja się pytam? Zresztą wypadki zdarzają się wszędzie, w każdej pracy. A oni z powodu jednego zdarzenia chcą mi chleb odbierać. Obrońcy zwierząt, a do człowieka wilkiem! – podsumowuje nasz rozmówca.

Foto: Ludwig Schneider, Wikimedia

Ostatnio zmieniany piątek, 20 kwiecień 2018 15:39

1 komentarz

 • 123
  123 sobota, 21, kwiecień 2018 03:47 Link do komentarza

  Padł, to padł. Jak nie znęcał się nad nim, to trudno.

Powrót na górę
 1. Więcej na GŁOS24
 2. EDUKACJA
 3. FINANSE I GOSPODARKA
 4. KULTURA
 5. MOTORYZACJA
 6. POLITYKA
 7. SPORT
 8. STYL ŻYCIA
 9. TURYSTYKA
 10. ZDROWIE I URODA

może Cię zainteresować

Głos Gorlicki

Utonęli w studni. Tragiczna historia dwóch braci

24 lipiec, 2018 | Wyświetleń:32023

12 lipca we wsi Bystra w powiecie gorlickim dwóch braci wpadło do reperowanej studni. Mimo...

Głos Krakowski

Tragiczny wypadek na A4

27 lipiec, 2018 | Wyświetleń:12452

Dzisiaj tj. 27 lipca br. około godziny 3.30 na autostradzie A4 samochód jadący „pod prąd”...

Głos Krakowski

Kraków. Zaginął Marcin Zagórski. Widziany był w okolicy Rynku.

25 lipiec, 2018 | Wyświetleń:11962

Wczoraj, 24 lipca zaginął Marcin Zagórski. Mężczyzna widziany był ostatnio na rynku w Krakowie. UWAGA:...

Głos Myślenicki

107 dni, 3500 km – pieszo z Krakowa do Santiago de Compostela

14 sierpień, 2018 | Wyświetleń:7962

"Bo życie trzeba przeżyć..." – Bartłomiej Chęć z Krzczonowa dotarł do Santiago de Compostela w Hiszpanii...

Głos Krakowski

Marcin Zagórski odnalazł się. Rodzina dziękuje za pomoc

26 lipiec, 2018 | Wyświetleń:6362

Policja, regionalne i ogólnopolskie media oraz tysiące internautów włączyło się w poszukiwania Marcina Zagórskiego, znanego...

Głos Wadowicki

Pożary w Atenach. Wśród ofiar mieszkańcy Wadowic

24 lipiec, 2018 | Wyświetleń:5505

Jak informuje RMF FM wśród ofiar tragicznych pożarów w Grecji jest dwoje Polaków. Najprawdopodobniej to...

Głos Tarnowski

Trwa pożar szpitala w Tarnowie [AKTUALIZACJA]

02 sierpień, 2018 | Wyświetleń:4761

Dzisiaj tj. 2 sierpnia kilka minut po 14 w Szpitalu Wojewódzkim im. Św. Łukasza wybuchł...

Głos Brzeski

Fala zatruć w brzeskim szpitalu. Nie tylko pacjenci...

02 sierpień, 2018 | Wyświetleń:3958

Jak ujawniono wczorajszego dnia oraz w nocy z środy na czwartek w Brzeskim szpitalu doszło...

Głos Oświęcimski

Śmiertelny wypadek w parku rozrywki w Zatorze

17 sierpień, 2018 | Wyświetleń:3616

Tragiczny wypadek w parku rozrywki Energylandia w Zatorze. Nie żyje mężczyzna z obsługi.

Głos Tarnowski

53-latek znaleziony w płytkim potoku. Samobójstwo?

08 sierpień, 2018 | Wyświetleń:3282

Dziś tj. 8 sierpnia nad ranem w Olszynach (powiat tarnowski) znaleziono w potoku zwłoki mężczyzny.

Głos Mielecki

Mielec: Wybuch i pożar w zakładzie Kronospan - AKTUALIZACJA

09 sierpień, 2018 | Wyświetleń:3173

Dziś tj. 8 sierpnia nad ranem doszło do pożaru instalacji w zakładzie Kronospan Mielec. Na...

Głos Podkrakowski

„Japonka” odzyska dawny blask

30 lipiec, 2018 | Wyświetleń:2744

W Krzeszowicach rozpoczął się remont drewnianej willi „Japonka”. Pracy jest sporo...