środa, 16 maj 2018 16:03

XV edycja Nocy Muzeów w Krakowie

Napisał

Noc Muzeów 2018 w Krakowie zbliża się wielkimi krokami. Wydarzenie odbędzie się z 18 na 19 maja i wezmą w niej udział 24 muzea wraz z 50 oddziałami. Instytucje będą czynne od godz. 19.00 do 1.00 w nocy. Biletem wstępu do wszystkich muzeów będzie specjalnie wybita pamiątkowa moneta w symbolicznej cenie 1 zł, którą można zakupić w muzeach uczestniczących w akcji. Upoważnia ona do nieograniczonego wstępu do placówek muzealnych, biorących udział w projekcie. Inauguracja Nocy odbędzie się w piątek 18 maja, o godz. 18.00 w Muzeum Archeologicznym.

– W ubiegłym roku podczas Nocy Muzeów odnotowano 117.000 odwiedzin. Ten rok jest dla nas szczególny, a to wszystko za sprawą 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Krakowskie muzea przygotowały wiele atrakcji i wystaw. Zachęcam do odwiedzenia wystaw w MOCAKU oraz Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, gdzie zorganizowano spacer po Nowohuckich Fortach. Krakowskie Noce to też dwie nowości po raz pierwszy swoje zbiory zaprezentuje Thesaurus Cracoviensis oraz Muzeum Podgórza – mówi Andrzej Kulig, Zastępca Prezydenta Miasta Krakowa ds. Polityki Społecznej, Kultury i Promocji Miasta.

Podczas Nocy udostępnione będą wystawy stałe, zmienne oraz pomieszczenia muzealne na co dzień niedostępne dla zwiedzających. Organizatorzy przygotowali także specjalne atrakcje m.in.: koncerty, warsztaty, prezentacje multimedialne, odczyty, pokazy walk rycerskich oraz specjalne oprowadzania z przewodnikiem.

W programie 15. edycji nie zabraknie nowości, będzie możliwość zwiedzenia dwóch nowych Oddziałów Muzeum Historycznego Miasta Krakowa - Thesaurus Cracoviensis oraz Muzeum Podgórza z wystawami: stałą „Miasto pod kopcem Kraka”, czasową „Wizja lokalna. Podgórze w oczach fotografów”.

Wśród licznych atrakcji przygotowanych specjalnie na tę Noc wyróżnić można: Muzeum pokaz obrazu Leonarda da Vinci: „Dama z gronostajem”, wystawy czasowe: „Teraz komiks!, Wyspiański, Sytuacja się zmieniła” w Muzeum Narodowym. Natomiast Muzeum Interaktywne Centrum Edukacji Teatralnej MICET Narodowego Starego Teatru w Krakowie zaprasza na „Nowe Światy Odzyskanych Wolności” – projekcje fragmentów przedstawień Starego Teatru: Andrzej Wajda „Z biegiem lat, z biegiem dni”, Jerzy Jarocki „Matka”, Trzeci akt wg Szewców, Jerzy Grzegorzewski „Tak zwana ludzkość w obłędzie”, Krystian Lupa „Lunatycy”, Maciej Wojtyszko „Miłość na Krymie”, Jan Klata „Wesele hrabiego Orgaza”. Muzeum Historii Fotografii im. Walerego Rzewuskiego w tym roku zaprasza do budynku dawnej Strzelnicy garnizonowej przy ul. Królowej Jadwigi 220 (siedziba Muzeum przy ul. Józefitów 16 z powodu prac remontowych jest zamknięta) przygotowane atrakcje to m.in. zajęcia edukacyjne, pokazy związane z technikami fotograficznymi, optyką, światłem i barwą: rysowanie przy użyciu camery lucidy oraz camery obscura, sprawdzanie spektrum światła przy różnych źródłach światła, pokazy działania lustra magicznego, zabawy z próbą odgadywania koloru przy różnobarwnym świetle i wiele innych atrakcji. Najmłodsi uczestnicy Nocy zobaczą „Wybuchy zimne i gorące” i „Pomiary krzykaczy” w Ogrodzie Doświadczeń. A Muzeum PRL-u zaprezentuje wystawy „Huta stanęła” i „Atomowa groza. Schrony w Nowej Hucie”.

W tą Noc w związku z 100. rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości, muzea przygotowały szereg projektów m.in. w Muzeum Armii Krajowej zobaczymy wystawę „Piękna Niepodległa”, Muzeum Historyczne Miasta Krakowa Oddział Dzieje Nowej Huty przygotował objazd autobusowy po fortach „Nowohuckie forty w przededniu odzyskania Niepodległości”, Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK zaprasza na wystawę „Ojczyzna w sztuce”, Centrum Edukacyjne Instytutu Pamięci Narodowej - Oddział w Krakowie zorganizowało wystawy „O Wolność i niepodległość” oraz „Ojcowie niepodległości”, a Muzeum Spraw Wojskowych w Forcie 51 1/2 w Swoszowicach zobaczymy wystawę „Nasza Ojcowizna - 100 lat niepodległości”.

Dodatkowo o godz. 21.30 odbędzie się Multimedialny pokaz na fasadzie Sukiennic: „Muzeum Utracone 2018”, przybliżający problematykę strat wojennych poniesionych przez Polskę w dziedzinie dóbr kultury.

Krakowskie Noce to cykl wydarzeń, który łączy w sobie ideę dzielenia się tym co najbardziej inspirujące: sztuką, muzyką i kulturą.

Szczegółowy program oraz lista instytucji biorących udział w przedsięwzięciu znajduje się na stronie internetowej www.krakowskienoce.pl.

Info/foto: UM Kraków

Manuel Langer

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.