czwartek, 14 czerwiec 2018 09:56

Cały Kraków roztańczony

Napisał

W niedzielę, 17 czerwca cały Kraków będzie roztańczony, a to wszystko za sprawą pierwszej Nocy Tańca. W programie znalazły się spektakle i pokazy taneczne, prezentacje autorskich projektów, pokazy sztuki tanecznej, warsztaty tańca oraz eksperymenty taneczne. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.

– W tym roku po raz pierwszy organizowana jest Noc Tańca. Dojrzewaliśmy do tego projektu długo i naszym zdaniem jest to dobry moment, żeby rozpocząć nową tradycję. W naszym mieście powstaje coraz więcej ośrodków rozwijających sztukę tańca, co nas bardzo cieszy. A każde wydarzenie plenerowe przyciąga coraz więcej mieszkańców i turystów. Serdecznie zapraszam na Noc Tańca – mówi Andrzej Kulig.

Wydarzenie obędzie się na czterech scenach plenerowych: Małym Rynku, Rynku Podgórskim, Dworku Białoprądnickim, Nowohuckim Centrum Kultury. Dodatkowo w Teatrze Nowym, Staromiejskim Centrum Kultury Młodzieży, Centrum Kultury Podgórza i na statku Nimfa.

Na Małym Rynku widzowie zobaczą taniec orientalny z rekwizytami w wykonaniu dziecięcego zespołu tanecznego „Żywioły”, pokazy dziecięcych grup tanecznych działających w Centrum Sztuki Tańca, występ zespołów działających przy Ośrodku Kultury Zespół Pieśni i Tańca „Krakowiacy”. Nie zabraknie również „opowieści” tańcu w średniowieczu, pokazów tańców dworskich i warsztatów tanecznych w wykonaniu Kompanii Gryfitów. Na scenie plenerowej przeniesiemy się również na gorące południe, a to wszystko za sprawą pokazu tańca Krakowskiej Szkoły Flamenco „Almoraima”. Natomiast wspólne tańce poprowadzi Kamil Nowak. L'Art de la Danse zaprezentuje spektakl „Cracow music/dance projekt”, a Balet Cracovia Danza przeniesie nas do słonecznej Hiszpanii. Wieczór na Małym Rynku zakończy potańcówka z lekcją podstaw tańca swingowego.

W Forum Kultury przy ul. Mikołajskiej 2, o godz. 15.30 odbędą się warsztaty tańca hiszpańskiego prowadzone przez Krakowską Szkołę Flamenco „Almoraima”.

Na scenie plenerowej przed Nowohuckim Centrum Kultury wystąpią zespoły artystyczne NCK m.in. Zespół Pieśni i Tańca NOWA HUTA, Grupa ClassSick, Grupa Baletowa ETIUDA, Zespół Góralski HAMERNIK, Dziecięcy Zespół Góralski MALI HAMERNICY oraz zaproszeni goście m.in. Dziecięcy Zespół Baletowy Gaduły, Zespół Taneczno-Baletowy Largo, Zespół Tańca Irlandzkiego ERIU, Art Color Ballet. Dodatkowo NCK zaprasza miłośników tańca współczesnego do Studia KCC, w którym odbędą się aż trzy spektakle oraz pokaz tańca współczesnego w wykonaniu uczestników Pracowni Pro i Pracowni META Krakowskiego Centrum Choreograficznego. Wśród zaplanowanych pokazów tanecznych znalazły się między innymi: HULANKI – Art Color Ballet, DOBRE WYCHOWANIE – Grupa Wokół Centrum, WIND DANCER – Zespół Tańca Irlandzkiego Eriu i OBRAZKI Z WYSTAWY – Grupa Baletowa Etiuda.

Na Rynku Podgórskim widzowie zobaczą m.in. występ Kapeli Fedaków, prezentacje spektaklu „Dwa światy”, „Igrzyska Tańca”, „Sing, sing”, „Aiport” w wykonaniu grupy działającej w Zespole Tańca Akrobatycznego „SALTO” oraz spektakl „Sabat czarownic” w wykonaniu zespołu tańca irlandzkiego i szkockiego Comhlan z gościnnym udziałem tancerek krakowskiego zespołu Samarkanda Tribal Bellydance.

Sceny nie zabraknie również przy Dworku Biaoprądnickim, gdzie uczestnicy będą mieli okazje wziąć udział w warsztatach salsy kubańskiej oraz użytkowego tańca disco z grupą LOFToDANCE, poznać tańce z rożnych stron świata prowadzone przez tancerzy Sunday Funday i nauczyć się tańca szkockiego i irlandzkiego.

Oprócz licznych wydarzeń odbywających się na czterech scenach plenerowych Miasto zaprasza również do Teatru Nowego na występ Krakowskiego Teatru Tańca, który zaprezentuje 3 spektakle; „H.E.R.O.E.S.”, „Mój smutek ma po prostu przyczyny chemiczne” oraz „Singulare tantum”. W Staromiejskim Centrum Kultury Młodzieży będzie można zobaczyć pokazy etiud tanecznych: „Spotkania”, „Zaplatani”, „Będziesz moja panią” przygotowanych przez Stowarzyszenie EKSIT. Natomiast w Centrum Kultury Podgórza uczestnicy wezmą udział w warsztatach tańca indyjskiego oraz boollywoodzkiego, które poprowadzą tancerze z grupy Natyalaya. Dużą atrakcją będzie „Taneczny rejs po świecie” organizowany przez Krakowski Oddział Polskiego Towarzystwa Kulturalnego oraz Krakowską Żeglugą Pasażerską. Pokazy tańca towarzyskiego i warsztaty taneczne odbędą się podczas rejsu po Wiśle statkiem „Nimfa”.

Celem projektu jest wspieranie aktywności związanych z tańcem, popularyzacja twórczości i miejsc związanych ze sztuką taneczną, zachęcenie do komunikowania tańca z innymi obszarami sztuki, tworząc okazje do interdyscyplinarnych działań i spotkań oraz integracja środowisk twórczych i artystycznych, instytucji kultury i organizacji pozarządowych wokół sztuki tanecznej.

Info/foto: UM Kraków

Manuel Langer

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.