Bieńczyce, Bieżanów, Bronowice, Czyżyny, Dębniki, Krowodrza, Łagiewniki, Mistrzejowice, Nowa Huta, Podgórze, Prądnik Biały, Prądnik Czerwony, Swoszowice

Reklama-Budzow-lekarz

Centrum Muzyki w Krakowie - wielka inwestycja kulturalna na Grzegórzkach Wyróżniony

Centrum Muzyki w Krakowie - wielka inwestycja kulturalna na Grzegórzkach

Kilka sal koncertowych, z których największa pomieści nawet 1400 słuchaczy, a do tego sale multimedialne, sale prób czy restauracja – tak według założeń ma wyglądać Centrum Muzyki w Krakowie. Województwo małopolskie wspólnie z Gminą Miejską Kraków ogłosiło właśnie międzynarodowy konkurs na projekt siedziby tej nowej instytucji i otaczającego ją parku miejskiego. Zwycięski projekt otrzyma nagrodę w wysokości 150 tys. zł. Rozstrzygnięcie konkursu zaplanowano na początek grudnia tego roku.

To kolejny ważny krok na drodze do powstania Centrum Muzyki w Krakowie – instytucji, która ma się stać nie tylko nowoczesną salą koncertową, ale też siedzibą dla najbardziej uznanych krakowskich instytucji, w tym artystów z Filharmonii im. Karola Szymanowskiego, Capelli Cracoviensis i Sinfonietty Cracovia. Po zamianie gruntów pomiędzy województwem małopolskim a Agencją Mienia Wojskowego przyszedł czas na szczegółowe zaplanowanie tego, jak ma wyglądać Centrum Muzyki w Krakowie.

- Centrum Muzyki będzie miejscem, w którym koncerty muzyki poważnej zabrzmią na najwyższym światowym poziomie. Chcielibyśmy jednak, żeby doskonała akustyka szła również w parze z niebanalną architekturą, dzięki czemu nieatrakcyjne dzisiaj sąsiedztwo bulwaru Kurlandzkiego zmieni się w tętniącą życiem, piękną dzielnicę Krakowa. Nie mam wątpliwości, że do 2024 roku powstanie tu miejsce, które bez wątpienia będzie silnym wzmocnieniem dla oferty kulturalnej Małopolski – mówi marszałek województwa Jacek Krupa.

- Centrum Muzyki wraz z parkiem Muzyki i bezpośrednim połączeniem z bulwarami Wisły jest kluczowym elementem rewitalizacji terenów nadbrzeżnych Wisły i stanowi projekt o priorytetowym znaczeniu dla rozwoju funkcji metropolitalnych Krakowa. Park jest szczególnie oczekiwany przez mieszkańców Grzegórzek i będzie miejscem integracji mieszkańców. Zagospodarowanie nowej przestrzeni publicznej uwzględni piesze i pieszo–rowerowe połączenia, w tym ulicy Zieleniewskiego z bulwarami Wisły oraz udostępnienie parku od strony ulicy Skrzatów. Mam nadzieję, że idea konkursu pozwoli na wyłonienie najlepszych współczesnych rozwiązań – podkreśla prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.

Ogłoszony właśnie konkurs architektoniczno-urbanistyczny ma przyciągnąć projektantów nie tylko z całej Polski, ale i z zagranicy – pula nagród w konkursie to w sumie aż 300 tys. zł, z czego zwycięzcy przypadnie 150 tys. zł. Trzeba się jednak pospieszyć, bo chęć udziału w konkursie można zgłosić tylko do 3 września, a projekty konkursowe trzeba przygotować do 19 listopada. Rozstrzygnięcie zaplanowano na początek grudnia.
Jak będzie wyglądać Centrum Muzyki w Krakowie?

Rozpisując konkurs województwo małopolskie i miasto Kraków zarysowało najważniejsze wymagania, jakie musi spełniać projekt na siedzibę Centrum Muzyki. Już wiadomo, że jego serce mają stanowić nowoczesne sale koncertowe, z największą, filharmoniczną, która ma pomieścić do 1400 osób. Obok niej ma również powstać tzw. Miejska Sala Koncertowa (mieszcząca 650-800 słuchaczy) i sala recitalowa (na 270-300 słuchaczy). W projekcie budynku musi się również znaleźć miejsce na przestronne sale prób, salę multimedialną, a także przestrzeń edukacyjną czy restaurację. Zakłada się, że powierzchnia użytkowa całego obiektu będzie miała 28 000 metrów kwadratowych.

Co ważne, konkurs obejmuje też projekt parku, który ma okalać Centrum Muzyki. Według wytycznych teren ten ma być zgodny z zapisami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego Grzegórzki - rejon ulicy Skrzatów. Jurorzy będą też zwracać uwagę na to czy w koncepcji zostaną uszanowane obecnie rosnące na tym terenie drzewa, a także pozostałości po zabudowaniach twierdzy Kraków.

Oceniająca prace konkursowe komisja będzie zwracać uwagę nie tylko na oryginalność rozwiązań architektonicznych, ciekawą bryłę, która dobrze wkomponuje się w otoczenie, w tym zaplanowany w sąsiedztwie kompleks akademicki Akademii Muzycznej i walory akustyczne, ale także na ekologiczne aspekty inwestycji. Mile widziane będą więc rozwiązania technologiczne, które sprawią, że Centrum Muzyki będzie nowoczesne, energooszczędne i możliwie mało uciążliwe dla środowiska.

Przypomnijmy, Centrum Muzyki ma powstać do 2024 roku przy ul. Skrzatów w Krakowie – jego siedziba będzie usytuowana pomiędzy bulwarem Kurlandzkim, nasypem kolejowym i terenem Akademii Muzycznej. Koszt całego projektu szacuje się na ok. 265 mln zł.

Warto dodać, że konkurs architektoniczny został przygotowany i ogłoszony przy współpracy z Stowarzyszeniem Architektów Polskich Oddział Kraków.

Info: UMWM

Ostatnio zmieniany środa, 08 sierpień 2018 15:41
Powrót na górę
  1. Więcej na GŁOS24
  2. EDUKACJA
  3. FINANSE I GOSPODARKA
  4. KULTURA
  5. MOTORYZACJA
  6. POLITYKA
  7. SPORT
  8. STYL ŻYCIA
  9. TURYSTYKA
  10. ZDROWIE I URODA

może Cię zainteresować

Głos Gorlicki

Utonęli w studni. Tragiczna historia dwóch braci

24 lipiec, 2018 | Wyświetleń:25006

12 lipca we wsi Bystra w powiecie gorlickim dwóch braci wpadło do reperowanej studni. Mimo...

Głos Krakowski

Tragiczny wypadek na A4

27 lipiec, 2018 | Wyświetleń:12215

Dzisiaj tj. 27 lipca br. około godziny 3.30 na autostradzie A4 samochód jadący „pod prąd”...

Głos Krakowski

Kraków. Zaginął Marcin Zagórski. Widziany był w okolicy Rynku.

25 lipiec, 2018 | Wyświetleń:11655

Wczoraj, 24 lipca zaginął Marcin Zagórski. Mężczyzna widziany był ostatnio na rynku w Krakowie. UWAGA:...

Głos Myślenicki

107 dni, 3500 km – pieszo z Krakowa do Santiago de Compostela

14 sierpień, 2018 | Wyświetleń:7742

"Bo życie trzeba przeżyć..." – Bartłomiej Chęć z Krzczonowa dotarł do Santiago de Compostela w Hiszpanii...

Głos Krakowski

Marcin Zagórski odnalazł się. Rodzina dziękuje za pomoc

26 lipiec, 2018 | Wyświetleń:5371

Policja, regionalne i ogólnopolskie media oraz tysiące internautów włączyło się w poszukiwania Marcina Zagórskiego, znanego...

Głos Wadowicki

Pożary w Atenach. Wśród ofiar mieszkańcy Wadowic

24 lipiec, 2018 | Wyświetleń:4935

Jak informuje RMF FM wśród ofiar tragicznych pożarów w Grecji jest dwoje Polaków. Najprawdopodobniej to...

Głos Tarnowski

Trwa pożar szpitala w Tarnowie [AKTUALIZACJA]

02 sierpień, 2018 | Wyświetleń:4640

Dzisiaj tj. 2 sierpnia kilka minut po 14 w Szpitalu Wojewódzkim im. Św. Łukasza wybuchł...

Głos Brzeski

Fala zatruć w brzeskim szpitalu. Nie tylko pacjenci...

02 sierpień, 2018 | Wyświetleń:3932

Jak ujawniono wczorajszego dnia oraz w nocy z środy na czwartek w Brzeskim szpitalu doszło...

Głos Oświęcimski

Śmiertelny wypadek w parku rozrywki w Zatorze

17 sierpień, 2018 | Wyświetleń:3435

Tragiczny wypadek w parku rozrywki Energylandia w Zatorze. Nie żyje mężczyzna z obsługi.

Głos Tarnowski

53-latek znaleziony w płytkim potoku. Samobójstwo?

08 sierpień, 2018 | Wyświetleń:3212

Dziś tj. 8 sierpnia nad ranem w Olszynach (powiat tarnowski) znaleziono w potoku zwłoki mężczyzny.

Głos Mielecki

Mielec: Wybuch i pożar w zakładzie Kronospan - AKTUALIZACJA

09 sierpień, 2018 | Wyświetleń:3132

Dziś tj. 8 sierpnia nad ranem doszło do pożaru instalacji w zakładzie Kronospan Mielec. Na...

Motoryzacja

Podhale: Gdzie nadal nie dojedziesz?

20 lipiec, 2018 | Wyświetleń:2600

Na terenie województwa Małopolskiego w wyniku intensywnych opadów deszczu w wielu miejscach doszło do uszkodzenia...