Bieńczyce, Bieżanów, Bronowice, Czyżyny, Dębniki, Krowodrza, Łagiewniki, Mistrzejowice, Nowa Huta, Podgórze, Prądnik Biały, Prądnik Czerwony, Swoszowice

Reklama-Budzow-lekarz

Kontratak Koterby i rekcja ratusza Wyróżniony

Kontratak Koterby i rekcja ratusza

Elżbieta Koterba wydała wczoraj na Facebooku oświadczenie, w którym odniosła się do sprawy jej odwołania z funkcji wiceprezydenta po tym jak spółka powiązana z jej rodziną wygrała koordynowany przez ratusz przetarg na budowę rządowego osiedla na Klinach:

"Od ośmiu ostatnich lat, z odpowiednim temu poświęceniem, pełniłam urząd Zastępcy Prezydenta ds. Rozwoju Miasta Krakowa. Przez ten czas lojalnie wypełniałam obowiązki wobec mieszkańców Krakowa i Prezydenta, traktując swoją pracę jako misję.

Z olbrzymim zaskoczeniem przyjęłam więc wiadomość o moim odwołaniu. Z dwóch powodów. Przede wszystkim zaskoczona jestem formą tego, w jaki sposób dowiedziałam się o dotyczącej mnie decyzji Prezydenta Miasta. Wiadomość ta dotarła do mnie wyłącznie za pośrednictwem mediów, podczas urlopu. Nikt z przedstawicieli Prezydenta, nie poinformował mnie o tym bezpośrednio.

Z uzasadnieniem decyzji się nie zgadzam. Należy bowiem wiedzieć, że zorganizowany przy wsparciu Stowarzyszenia Architektów Polskich na zlecenie Banku Gospodarstwa Krajowego i Nieruchomości, z udziałem sędziów SARP i przedstawicieli Urzędy Miasta Krakowa konkurs, trwa od maja tego roku. Jego formuła zaś – zakładająca pełną jawność podmiotów biorących udział w rokowaniach – sprawia, że członkowie jury podczas organizowanych rozmów warsztatowych – twarzą w twarz - bezpośrednio, dwukrotnie rozmawiali z każdym z pięciu zespołów konkursowych, w pełnym ich składzie. Takie rozmowy z zespołem konsorcjum Andrzeja M. Chołdzyńskiego, które współtworzy m.in. Biuro Rozwoju Krakowa S.A, a którego prezesem jest mój syn Sebastian Chwedeczko, również miały miejsce.

Należy przy tym podkreślić, iż prowadzącymi owe rozmowy konkursowe ze strony jury byli m.in. przedstawiciele UMK: Iwona Król, Z-ca dyr.. ds. Inwestycji w Zarządzie Infrastruktury Komunalnej i Transportu, Piotr Kempf, dyr. Zarządu Zieleni Miejskiej w Krakowie i jego reprezentanci oraz Tomasz Bobrowski, Główny Architekt Miasta. Taka forma, w odróżnieniu od tradycyjnych konkursów anonimowych, wyklucza tajność rokowań. Osobiście nie uczestniczyłam w jakichkolwiek pracach związanych z konkursem. Nie jestem również sygnatariuszem porozumienia zawartego między Urzędem Miasta a BGKiN.

Sam zaś konkurs i jego rozstrzygnięcie - w formie ogólnie zarysowanej koncepcji projektowej - nie gwarantuje jego zwycięzcom realizacji inwestycji. Strony bowiem przystąpią dopiero do negocjacji kontraktu w składzie, który nie jest w obecnej chwili do jednoznacznego stwierdzenia. Na oficjalnej konferencji prasowej towarzyszącej ogłoszeniu wyników konkursu, Grzegorz Muszyński, Członek Zarządu BGKiN podkreślił wyraźnie w obecności krakowskich mediów, iż wszystkie pięć zespołów biorących udział w konkursie, ma szanse na podjęcie zlecenia w zakresie objętym niniejszym konkursem.

W świetle tych faktów, które dotąd nie zostały podane wyraźnie do publicznej wiadomości, decyzję Prezydenta odbieram jako bezpodstawną, zaś sposób jej obwieszczenia jako krzywdzący".

Na oświadczenie Koterby dziś rano odpowiedział ratusz (ustami Moniki Chylaszek, która jest rzecznikiem prezydenta Majchrowskiego):

"W sprawie rządowego osiedla na Klinach, decyzje miasta muszą być podejmowane w sposób nie budzący żadnych wątpliwości mieszkańców, zaniepokojonych realizacją tak dużego projektu. Równocześnie miasto nie podważa transparentności przeprowadzonego przez inwestora konkursu architektonicznego, przyjmując do wiadomości decyzję jury.

Plany budowy rządowego osiedla na Klinach od początku wzbudzały kontrowersje wśród mieszkańców Dzielnicy X. Zwracają oni uwagę na pogorszenie się warunków życia po wybudowaniu w tym rejonie Krakowa ponad 1000 mieszkań w pierwszym etapie, z możliwością dalszej rozbudowy w przyszłości. Miasto, podpisując list intencyjny dotyczący współpracy z inwestorem, jednocześnie zastrzegło, że wiele szczegółowych ustaleń będzie zapadać w terminie późniejszym, bliżej terminu realizacji projektu.

W sytuacji, gdy współautorem zwycięskiego projektu architektonicznego jest syn zastępcy prezydenta, odpowiedzialnej za kwestie planowania przestrzennego i architektury, mieszkańcy mogą mieć uzasadnione obawy, że wszelkie dokonywane z inwestorem uzgodnienia, a także późniejsze decyzje dotyczące budowy mieszkań nie są podejmowane przez urząd w sposób bezstronny i właściwie zabezpieczający ich interes.

Jednocześnie warto zwrócić uwagę, że wbrew sugestiom Elżbiety Koterby, zamieszczonym na Jej profilu na Facebooku, miasto w żaden sposób nie podważa transparentności przeprowadzonego przez BGK Nieruchomości konkursu architektonicznego i przyjmuje do wiadomości werdykt jury.

Podkreślam jeszcze raz, że ze względu na złożoność całego projektu, decyzje Miasta muszą być procedowane w sposób wyjątkowo transparentny, zapewniając aktualnym mieszkańcom Klinów optymalne warunki do życia. Stąd poniedziałkowa decyzja prezydenta".

Info/foto: fb Elżbiety Koterby, UM Kraków

Powrót na górę
  1. Więcej na GŁOS24
  2. EDUKACJA
  3. FINANSE I GOSPODARKA
  4. KULTURA
  5. MOTORYZACJA
  6. POLITYKA
  7. SPORT
  8. STYL ŻYCIA
  9. TURYSTYKA
  10. ZDROWIE I URODA

może Cię zainteresować

Głos Gorlicki

Utonęli w studni. Tragiczna historia dwóch braci

24 lipiec, 2018 | Wyświetleń:25006

12 lipca we wsi Bystra w powiecie gorlickim dwóch braci wpadło do reperowanej studni. Mimo...

Głos Krakowski

Tragiczny wypadek na A4

27 lipiec, 2018 | Wyświetleń:12215

Dzisiaj tj. 27 lipca br. około godziny 3.30 na autostradzie A4 samochód jadący „pod prąd”...

Głos Krakowski

Kraków. Zaginął Marcin Zagórski. Widziany był w okolicy Rynku.

25 lipiec, 2018 | Wyświetleń:11655

Wczoraj, 24 lipca zaginął Marcin Zagórski. Mężczyzna widziany był ostatnio na rynku w Krakowie. UWAGA:...

Głos Myślenicki

107 dni, 3500 km – pieszo z Krakowa do Santiago de Compostela

14 sierpień, 2018 | Wyświetleń:7742

"Bo życie trzeba przeżyć..." – Bartłomiej Chęć z Krzczonowa dotarł do Santiago de Compostela w Hiszpanii...

Głos Krakowski

Marcin Zagórski odnalazł się. Rodzina dziękuje za pomoc

26 lipiec, 2018 | Wyświetleń:5371

Policja, regionalne i ogólnopolskie media oraz tysiące internautów włączyło się w poszukiwania Marcina Zagórskiego, znanego...

Głos Wadowicki

Pożary w Atenach. Wśród ofiar mieszkańcy Wadowic

24 lipiec, 2018 | Wyświetleń:4935

Jak informuje RMF FM wśród ofiar tragicznych pożarów w Grecji jest dwoje Polaków. Najprawdopodobniej to...

Głos Tarnowski

Trwa pożar szpitala w Tarnowie [AKTUALIZACJA]

02 sierpień, 2018 | Wyświetleń:4640

Dzisiaj tj. 2 sierpnia kilka minut po 14 w Szpitalu Wojewódzkim im. Św. Łukasza wybuchł...

Głos Brzeski

Fala zatruć w brzeskim szpitalu. Nie tylko pacjenci...

02 sierpień, 2018 | Wyświetleń:3932

Jak ujawniono wczorajszego dnia oraz w nocy z środy na czwartek w Brzeskim szpitalu doszło...

Głos Oświęcimski

Śmiertelny wypadek w parku rozrywki w Zatorze

17 sierpień, 2018 | Wyświetleń:3435

Tragiczny wypadek w parku rozrywki Energylandia w Zatorze. Nie żyje mężczyzna z obsługi.

Głos Tarnowski

53-latek znaleziony w płytkim potoku. Samobójstwo?

08 sierpień, 2018 | Wyświetleń:3212

Dziś tj. 8 sierpnia nad ranem w Olszynach (powiat tarnowski) znaleziono w potoku zwłoki mężczyzny.

Głos Mielecki

Mielec: Wybuch i pożar w zakładzie Kronospan - AKTUALIZACJA

09 sierpień, 2018 | Wyświetleń:3132

Dziś tj. 8 sierpnia nad ranem doszło do pożaru instalacji w zakładzie Kronospan Mielec. Na...

Motoryzacja

Podhale: Gdzie nadal nie dojedziesz?

20 lipiec, 2018 | Wyświetleń:2600

Na terenie województwa Małopolskiego w wyniku intensywnych opadów deszczu w wielu miejscach doszło do uszkodzenia...