Bieńczyce, Bieżanów, Bronowice, Czyżyny, Dębniki, Krowodrza, Łagiewniki, Mistrzejowice, Nowa Huta, Podgórze, Prądnik Biały, Prądnik Czerwony, Swoszowice

Reklama-Budzow-lekarz

Ruszyła budowa osiedla gminnego przy ul. Wańkowicza Wyróżniony

Ruszyła budowa osiedla gminnego przy ul. Wańkowicza

Są szanse, że lista oczekujących na gminne lokum stanie się krótsza. Rozpoczęła się budowa kolejnego gminnego osiedla. Tym razem siedem budynków wielorodzinnych powstaje przy ul. Wańkowicza. Będzie tam 165 mieszkań, lokale usługowe, plac zabaw, miejsca postojowe i nowe ulice. Zieleń urządzona będzie stanowić aż 44 proc. terenu objętego inwestycją.

W związku z realizacją przez Gminę inwestycji mieszkaniowej wydane zostały dwie decyzje administracyjne. Pierwsza z nich to decyzja o pozwoleniu na budowę dla zespołu sześciu budynków wielorodzinnych oraz jednego budynku mieszkaniowo-usługowego (łącznie powstanie siedem budynków) wraz z budową sieci wod.-kan., kanalizacji opadowej, sieci ciepłowniczej, budową altan śmietnikowych oraz placu zabaw. Decyzja została wydana 27 kwietnia br. i stała się ostateczna w dniu 17 maja br. Druga z decyzji - o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej ZRID - dotyczy układu drogowego, który będzie towarzyszył nowemu osiedlu. Decyzja została wydana w dniu 7 maja br. i stała się ostateczna w dniu 9 czerwca br.

Zgodnie z decyzją ZRID, wykonawca – firma DOMBUD SA - usunął 33 sztuk drzew, wśród których przeważały samosiejki klona jednolistnego, a także 169 m kw. krzewów kolidujących z układem drogowym. W zamian, na terenie objętym inwestycją nasadzonych zostanie 67 drzew, 725 krzewów i 175 bylin. W przypadku drzew będą to głównie graby, jarzębiny i brzozy.

– Pozwolenie na budowę wydane zostało w oparciu o zapisy MPZP dla osiedla Krzesławice, przyjętego przez Radę Miasta Krakowa w 2005 roku. W dokumencie stwierdza się, że wskaźnik intensywności zabudowy jest zgodny z parametrem określonym w tym planie dla obszaru oznaczonego w planie symbolem MU, czyli zabudowa mieszkaniowo-usługowa – podkreśla Janina Pokrywa, dyrektor Zarządu Inwestycji Miejskich w Krakowie, jednostki, która odpowiada za realizację tego projektu mieszkaniowego.

Plac budowy został przekazany wykonawcy w czerwcu br. Zaraz potem rozpoczęły się prace przygotowawcze, a więc organizacja zaplecza budowy, grodzenie terenu inwestycji, przygotowanie działki pod pierwsze prace budowlane.

– Zgodnie z zaleceniem z pozwolenia na budowę – mimo, że osiedle nie znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie obiektów zabytkowych – ale ze względu na położenie inwestycji na terenie dawnej wsi Krzesławice, prace budowlane realizowane są pod nadzorem archeologicznym – zaznacza dyrektor ZIM w Krakowie.

Zgodnie z planem, realizacja zadania ma się zakończyć do 2021 roku. Łącznie w siedmiu budynkach znajdzie się 165 lokali mieszkalnych o łącznej powierzchni użytkowej 6 910 m2. W ramach inwestycji powstanie 97 miejsc postojowych, w tym 9 stanowisk dla osób niepełnosprawnych.

Nasadzana będzie zieleń. – Prawie 44 proc. terenu inwestycji to będzie zieleń urządzona, a wzdłuż granicy południowej zaplanowano czterometrowe ciągi zieleni izolacyjnej – informuje Janina Pokrywa. Warto też wspomnieć, że projekt przewiduje powiązanie nowych budynków z istniejącą zabudową, wkomponowanie ich w otaczający kontekst urbanistyczny, w tym nawiązanie do oddalonego o kilka kilometrów dworku Jana Matejki i kościoła p.w. Znalezienia i Podwyższenia Krzyża Świętego.

Teren inwestycji będzie uzbrojony w media, zostanie rozbudowana istniejąca sieć wodna, kanalizacyjna, osiedle będzie zasilane ciepłem systemowym. Janina Pokrywa zwraca również uwagę, że osiedle nie będzie grodzone. Zarówno plac zabaw, zieleń urządzona, miejsca postojowe jak i układ drogowy będą ogólnodostępne także dla okolicznych mieszkańców.

Wykonawcą zadania jest firma DOMBUD SA. Wartość kontaktu wraz z układem drogowym to 30 mln zł.

Warto wiedzieć, że osiedle gminne Wańkowicza to nie pierwsza inwestycja mieszkaniowa realizowana obecnie przez Zarząd Inwestycji Miejskich. Największym mieszkaniowym projektem jest obecnie osiedle Przyzby, gdzie do 2020 roku powstanie 10 budynków, gdzie będzie 357 mieszkań, a także żłobek, biblioteka i lokale usługowe.

Warto podkreślić, że budownictwo komunalne jest najefektywniejszą formą zaspokajania potrzeb mieszkaniowych osób oczekujących na gminne lokum, którym samorząd – zgodnie z obowiązującym prawem – ma zapewnić mieszkanie. W 2016 roku powstał do użytku oddany został blok komunalny przy ul. Mały Płaszów (48 mieszkań), a wcześniej osiedle Magnolia (blisko 300 mieszkań) oraz 82 mieszkania przy ul. Łazy.

Info/foto: UM Kraków

Powrót na górę
  1. Więcej na GŁOS24
  2. EDUKACJA
  3. FINANSE I GOSPODARKA
  4. KULTURA
  5. MOTORYZACJA
  6. POLITYKA
  7. SPORT
  8. STYL ŻYCIA
  9. TURYSTYKA
  10. ZDROWIE I URODA

może Cię zainteresować

Głos Gorlicki

Utonęli w studni. Tragiczna historia dwóch braci

24 lipiec, 2018 | Wyświetleń:25006

12 lipca we wsi Bystra w powiecie gorlickim dwóch braci wpadło do reperowanej studni. Mimo...

Głos Krakowski

Tragiczny wypadek na A4

27 lipiec, 2018 | Wyświetleń:12215

Dzisiaj tj. 27 lipca br. około godziny 3.30 na autostradzie A4 samochód jadący „pod prąd”...

Głos Krakowski

Kraków. Zaginął Marcin Zagórski. Widziany był w okolicy Rynku.

25 lipiec, 2018 | Wyświetleń:11655

Wczoraj, 24 lipca zaginął Marcin Zagórski. Mężczyzna widziany był ostatnio na rynku w Krakowie. UWAGA:...

Głos Myślenicki

107 dni, 3500 km – pieszo z Krakowa do Santiago de Compostela

14 sierpień, 2018 | Wyświetleń:7742

"Bo życie trzeba przeżyć..." – Bartłomiej Chęć z Krzczonowa dotarł do Santiago de Compostela w Hiszpanii...

Głos Krakowski

Marcin Zagórski odnalazł się. Rodzina dziękuje za pomoc

26 lipiec, 2018 | Wyświetleń:5371

Policja, regionalne i ogólnopolskie media oraz tysiące internautów włączyło się w poszukiwania Marcina Zagórskiego, znanego...

Głos Wadowicki

Pożary w Atenach. Wśród ofiar mieszkańcy Wadowic

24 lipiec, 2018 | Wyświetleń:4935

Jak informuje RMF FM wśród ofiar tragicznych pożarów w Grecji jest dwoje Polaków. Najprawdopodobniej to...

Głos Tarnowski

Trwa pożar szpitala w Tarnowie [AKTUALIZACJA]

02 sierpień, 2018 | Wyświetleń:4640

Dzisiaj tj. 2 sierpnia kilka minut po 14 w Szpitalu Wojewódzkim im. Św. Łukasza wybuchł...

Głos Brzeski

Fala zatruć w brzeskim szpitalu. Nie tylko pacjenci...

02 sierpień, 2018 | Wyświetleń:3932

Jak ujawniono wczorajszego dnia oraz w nocy z środy na czwartek w Brzeskim szpitalu doszło...

Głos Oświęcimski

Śmiertelny wypadek w parku rozrywki w Zatorze

17 sierpień, 2018 | Wyświetleń:3435

Tragiczny wypadek w parku rozrywki Energylandia w Zatorze. Nie żyje mężczyzna z obsługi.

Głos Tarnowski

53-latek znaleziony w płytkim potoku. Samobójstwo?

08 sierpień, 2018 | Wyświetleń:3212

Dziś tj. 8 sierpnia nad ranem w Olszynach (powiat tarnowski) znaleziono w potoku zwłoki mężczyzny.

Głos Mielecki

Mielec: Wybuch i pożar w zakładzie Kronospan - AKTUALIZACJA

09 sierpień, 2018 | Wyświetleń:3132

Dziś tj. 8 sierpnia nad ranem doszło do pożaru instalacji w zakładzie Kronospan Mielec. Na...

Motoryzacja

Podhale: Gdzie nadal nie dojedziesz?

20 lipiec, 2018 | Wyświetleń:2600

Na terenie województwa Małopolskiego w wyniku intensywnych opadów deszczu w wielu miejscach doszło do uszkodzenia...