Usiłowanie morderstwa w Krakowie. Jest akt oskarżenia Wyróżniony

Co najmniej 5 ciosów nożem. Uszkodzona głowa, klatka piersiowa i bark. W takim stanie swoją ofiarę miał zostawić Michał Z.. Wczoraj Prokuratura skierowała akt oskarżenia przeciwko mężczyźnie.

Prokuratura Rejonowa Kraków – Nowa Huta, skierowała do Sądu akt oskarżenia przeciwko Michałowi Z. (lat 32), o to, że 8 marca 2018 roku w Krakowie, usiłował zamordować innego mężczyznę. Oskarżony miał zadać co najmniej 5 ciosów nożem swojej ofierze. Celował głównie w głowę i klatkę piersiową. Mężczyzna żyje wyłącznie dzięki szybkiej pomocy ratowników medycznych.  

Groźby

Jak ustalono pokrzywdzony wynajmował w marcu 2018 roku mieszkanie na jednym z krakowskich osiedli, w którym mieszkał wspólnie z właścicielką oraz inną kobietą. W mieszkaniu tym często organizowane były libacje alkoholowe, w których uczestniczyły różne osoby, w tym również oskarżony Michał Z.

Feralnego 8 marca, w godzinach porannych w jednym ze sklepów, Michał Z. spotkał kobietę, z którą mieszkał pokrzywdzony. Kazał jej przekazać groźby, które kierował do jej współlokatora.

Około godziny 7 oskarżony wraz z innym mężczyzną weszli do mieszkania, w którym znajdował się pokrzywdzony. Mężczyzna akurat prowadził rozmowę telefoniczną z dyspozytorem medycznym. Rozjuszony Michał Z. rzucił się do ataku.

Nagranie

32-latek wyciągnął nóż i zaczął zadawać swojej ofierze ciosy. Kiedy skończył, schował nóż i uciekł. Prawdopodobnie nie podejrzewał, że mężczyzna może przeżyć. Jednak moment ataku został zarejestrowany. Michał Z. nie zauważył, że telefon nie został wyłączony, a dyspozytor medyczny słyszy każdy krzyk ofiary.

Podejrzany podczas przesłuchania nie przyznał się do zarzucanych mu czynów i odmówił składania wyjaśnień. Michałowi Z. grozi teraz dożywocie.

Policyjna kartoteka

Nie był to jednak pierwszy zatarg podejrzanego z polskim prawem. Michał Z. wraz ze znajomym Szymonem Z. (lat 34) miał 6 października 2017 w Krakowie na osiedlu Teatralnym ukraść 2 butelki wódki oraz zestaw wódek, o łącznej wartości 173 złotych i 97 groszy. Mężczyźni wyciągnęli maczety i grozili interweniującemu ochroniarzowi.

Zastraszenie

Około godziny 23:17, pracownik ochrony w sklepie znajdującym się na os. Teatralnym w Krakowie, został powiadomiony przez innego pracownika ochrony obsługującego rejestrator monitoringu o tym, że przed chwilą sklep opuściło dwóch mężczyzn, którzy dokonali kradzieży alkoholu.

Po otrzymaniu informacji, pokrzywdzony niezwłocznie wybiegł ze sklepu za sprawcami, którzy w pośpiechu oddalali się w kierunku osiedla Zgody. Mężczyzna krzyczął w ich kierunku i wzywał do zatrzymania się oraz zwrotu skradzionych przedmiotów. Kiedy pokrzywdzony dobiegł do mężczyzn zauważył, że jeden z nich trzymał, co najmniej dwie butelki, przyciskając je do torsu.

W momencie, w którym pokrzywdzony wystawił rękę, chcąc odebrać skradzione przedmioty, mężczyzna podniósł ponad głowę rękę, w której trzymał maczetę, a następnie zamachnął ostrzem w kierunku ochraniarza. W tym czasie, drugi z mężczyzn zaczął podchodzić do pokrzywdzonego z tyłu i sięgając ręką pod wierzch swojej odzieży. Mężczyzna był przekonany wywołał, że drugi ze złodziei również posiada niebezpieczne przedmioty. Wystraszony zachowaniem mężczyzn pokrzywdzony wrócił pośpiesznie do sklepu, po czym niezwłocznie powiadomił o zdarzeniu policję.

W trakcie przesłuchania obaj oskarżeni przyznali się do kradzieży, lecz zaprzeczyli, aby używali maczety lub kierowali groźby wobec pokrzywdzonego pracownika ochrony.

Za te czyny grozi im kara do 8 lat pozbawienia wolności.

 

Źródło: PO Kraków

Aleksandra Bieniek

Aleksandra Bieniek

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Skomentuj

Pozostałe artykuły

  1. Więcej na GŁOS24
  2. EDUKACJA
  3. FINANSE I GOSPODARKA
  4. KULTURA
  5. MOTORYZACJA
  6. POLITYKA
  7. SPORT
  8. STYL ŻYCIA
  9. TURYSTYKA
  10. ZDROWIE I URODA