piątek, 21 wrzesień 2018 12:20

Wielkie nakłady na drogi i komunikację miejską

Napisał

Przejeżdżając codziennie przez miasto – do pracy, czy na uczelnię nie da się nie zauważyć jednego: cały czas trwają gdzieś na ulicach miasta prace remontowe. Niektórzy na nie narzekają: „Znowu te roboty drogowe…”. Mądrzejsi jednak od nich są ci, których widok panów w charakterystycznych kamizelkach cieszy – przecież to oznacza, że cały czas coś w mieście jest ulepszane, a urząd się „nie leni” z naprawami.

Co już zrobiono w tym roku i co nas czeka w najbliższym czasie? Niedawno podsumował to ZIKiT i niemal codziennie dokłada do tych informacji nowe o zakończonych lub rozpoczętych kolejnych remontach. Kluczowe z tych inwestycji wymienia także w wywiadzie Tadeusz Trzmiel, zastępca prezydenta ds. infrastruktury i inwestycji: „Mogę wymienić długą listę, tego co już zostało zrealizowane w tym roku. Wspomnę tylko o remoncie na ulicy Kościuszki, na Krakowskiej, na Królewskiej, wymianie zwrotnicy na skrzyżowaniu ulicy Dominikańskiej ze św. Gertrudy, pracach przeprowadzonych w rejonie skrzyżowania ulicy Kuklińskiego z Powstańców Wielkopolskich, montażu  nowego rozjazdu przy ulicy Brożka, remoncie pętli w Łagiewnikach czy modernizacji elementów torowych na rondzie Hipokratesa. Dzieje się naprawdę bardzo dużo. Nie zapomnijmy, że sezon remontowy dopiero się rozpoczyna. Obecnie trwają prace związane z wymianą płyt monolitycznych na ul. Zwierzynieckiej” – informuje Trzmiel.

Wiceprezydent zwraca przy tym jeszcze na jedno uwagę: „Bieżące utrzymanie nie sprowadza się tylko do wymiany zużytych torowisk, ale również do szlifowania czy podbijania. I tak np. tramwaje aleją Solidarności pojadą ciszej, ponieważ wkrótce pojawi się tam szlifierka, która usunie wszystkie powstałe fale. Zdecydowałem, że również na alei Pokoju, Bieńczyckiej czy Zwierzynieckiej pojawi się sprzęt do szlifowania. Zdaje sobie sprawę, że mieszkańcy chcą podróżować w komfortowych warunkach, dlatego skoordynowałem pracę Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego oraz Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu. Przewoźnik musi dbać o stan obręczy kół, a ZIKiT o szlifowanie torowisk. Taka synergia powoduje, że w mieście powstaje mniej hałasu” – podkreśla Trzmiel.

77 mln zł – tyle pieniędzy pochłonie przebudowa dwukilometrowego odcinka torowiska prowadzącego z centrum miasta do Bronowic. To jeden z kluczowych remontów i przypuszczalnie rozpocznie się jeszcze w tym roku. „Do modernizacji pójdzie tarcza skrzyżowania Alei Trzech Wieszczów z ulicą Królewską i Karmelicką, cały ciąg drogowo-torowy ulic Królewskiej, Podchorążych, Bronowickiej oraz pętla w Bronowicach” – informuje urząd. Remont będzie oznaczał nie tylko usprawnienie komunikacyjne, odmieniony zostanie także wygląd tego fragmentu miasta – posadzonych tam zostanie ok. 400 drzew, a także ok. 460 krzewów.

W najbliższym czasie ruszyć ma także budowa zupełnie nowej linii tramwajowej prowadzącej na Górkę Narodową. W praktyce oznacza to budowę zupełnie nowego torowiska o długości 5,5 km. Znany już jest dokładny przebieg nowej linii: „Z pętli Krowodrza Górka poprowadzi na północ, przez dwupoziomowe skrzyżowanie z ulicą Opolską. Na wysokości ulicy Pachońskiego skręci na wschód i przez ulicę Siewną dojedzie do ulicy Bociana. Tam z kolei skręci na północ, by doprowadzić do nowej pętli niedaleko granicy miasta, w pobliżu al. 29 Listopada” – oznajmia urząd. Trasa będzie powiązana z trzema nowymi parkingami typu P&R, które powstaną w kluczowych jej punktach, w tym największy na Górce Narodowej. Magistrat przewiduje, że na trasie będzie realizowanych 520 kursów dziennie.

Kolejna zupełnie nowa linia będzie towarzyszyć budowanej Trasie Łagiewnickiej. „Połączy pętlę na Kurdwanowie z linią do Borku Fałęckiego. Część trasy tramwaj pokona w tunelu, który będzie przebiegał pomiędzy sanktuariami Miłosierdzia Bożego i Jana Pawła II” – informuje urząd. Będzie ona miała 2,3 km długości i w zamierzeniu ma ułatwić przedostanie się z Kurdwanowa do Borku Fałęckiego i Ruczaju.

Na nową linie tramwajową mogą liczyć także Azory. Z pętli na Krowodrzej Górce „tramwaj pojedzie wzdłuż ulicy Opolskiej i dojedzie w miejsce obecnej pętli autobusowej”, w planach jest także dalsze przedłużenie tej linii „wzdłuż ul. Jasnogórskiej, w rejon ul. Chełmońskiego”.

Na ciekawe rozwiązanie urząd miasta zdecydował się w Mistrzejowicach. Linia tramwajowa, która tu powstanie będzie realizowana w trybie partnerstwa publiczno-prywatnego. To prywatna firma wyłoży środki na jej budowę, a potem przez 24 lata magistrat będzie płacił za jej użytkowanie. „Linia ma prowadzić od al. Jana Pawła II z przez ulice Meissnera, Młyńską, rondo Młyńskie, Lublańską, Dobrego Pasterza, Krzesławicką, Bohomolca do pętli w Mistrzejowicach przy ul. Ks. Jancarza” – informują urzędnicy.

Foto: ZIKiT

 

 

 

 

 

Manuel Langer

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.