wtorek, 25 wrzesień 2018 10:17

„Kraków zaangażowany społecznie” promuje Centra Aktywności Seniorów

Napisał

W ramach nowej kampanii informacyjno-edukacyjnej „Kraków zaangażowany społeczne” Miasto Kraków aktywnie promuje Kluby Rodziców oraz Programy Aktywności Lokalnej. Priorytetem natomiast jest wsparcie i rozszerzenie działalności CAS, czyli Centrów Aktywności Seniorów.

CAS-y to miejsca tworzone i finansowane przez Miasto  skierowane dla osób w wieku 60+, zamieszkałych na terenie Krakowa. Aktualnie jest to sieć 35 placówek prowadzonych przez organizacje pozarządowe, których do końca 2020 roku ma być łącznie 54, średnio po trzy CAS-y w każdej dzielnicy. W ramach akcji „Kraków zaangażowany społeczne” przedstawiana jest oferta Klubów Rodziców i Programów Aktywności Lokalnej, a przede wszystkim właśnie CAS-ów.

- Gmina Miejska Kraków podjęła się współpracy, dzięki której CAS-y umożliwiają tym aktywnym, ale i mniej aktywnym seniorom szeroką ofertę zajęć, od wykładów i warsztatów, zajęć rekreacyjnych i edukacyjnych czy kulturalnych po możliwość udzielenia pomocy samym organizatorom placówek w codziennej działalności - mówi Mateusz Płoskonka, Dyrektor Biura Miejskiego Ośrodka Wspierania Inicjatyw Społecznych w Krakowie. – Centra są czynne codziennie od poniedziałku do piątku przez cztery godziny, a co najważniejsze, wszystkie zajęcia są bezpłatne – dodaje.

Centra Aktywności Seniorów promują zdrowy tryb życia, udostępniają informacje o działaniach miasta i dzielnicy oraz umożliwiają podjęcia się działań społecznych, rozwoju w zakresie zajęć językowych, gimnastycznych, artystycznych i wielu innych, a także wyjścia do ośrodków kultury, takich jak teatry, kina oraz muzea. Oferta jest bardzo szeroka, gdzie każdy zainteresowany znajdzie coś dla siebie.

- Chcemy również, aby CAS-y stanowiły miejsca spotkań lokalnej społeczności oraz były przestrzenią do działań o charakterze międzypokoleniowym, wychodzącym naprzeciw oczekiwaniom i potrzebom środowisk – mówi Płoskonka. – Liczba biorących udział w tworzeniu sieci CAS  sukcesywnie wzrasta, obecnie ogłoszony jest konkurs, w którym chętne organizacje mogą dołączyć do współpracy – dodaje.

Szczegółowa oferta wszystkich CAS-ów dostępna jest na stronie www.dlaseniora.krakow.pl w zakładce Centra Aktywności Seniorów.

Info/foto: mat. pras.

Manuel Langer

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.