Kraków bardziej czytelny dla cudzoziemców

Od kwietnia 2018 r. w centrum miasta, przy ulicy Batorego, działa Punkt Informacyjny dla Obcokrajowców – tu cudzoziemiec może zapytać o formalności, przepisy prawa, działalność gospodarczą, edukację, pomoc społeczną czy mieszkaniową. Punkt obsługiwany jest w kilku językach: polskim, angielskim, ukraińskim i rosyjskim, a po uprzednim uzgodnieniu – nawet hiszpańskim i arabskim. Co więcej, to także przestrzeń integracji i realizacji projektów skierowanych do obcokrajowców, którzy na swój dom wybrali Kraków.

Punkt Informacyjny dla Obcokrajowców to zadanie współfinansowane ze środków miasta. I kolejne zrealizowane założenie miejskiego programu „Otwarty Kraków”. Punkt prowadzą cztery organizacje pozarządowe wyłonione w ramach konkursu: Fundacja Współpracy Polsko-Ukraińskiej „U-WORK”, Fundacja „Zustricz”, Fundacja Wspierania Kultury i Języka Polskiego im. Mikołaja Reja oraz Stowarzyszenie Interkulturalni.pl.
O jakiego typu informacje można pytać w punkcie? Przede wszystkim są to:

przepisy prawa: legalizacja pobytu, zakup i najem nieruchomości i inne;
sposób funkcjonowania systemu ubezpieczeń społecznych i dostęp do służby zdrowia;
dostęp do rynku pracy, podnoszenie kwalifikacji zawodowych;
uzyskanie pomocy społecznej, mieszkaniowej i świadczeń socjalnych;
edukacja dzieci i dorosłych, w tym nauka języka polskiego;
dostęp do kultury;
procedury administracyjne związane z bieżącym funkcjonowaniem w środowisku lokalnym, np. prawo jazdy, rejestracja samochodu, meldunek, PESEL, E-PUAP.

Miejski program „Otwarty Kraków”, przyjęty przez Radę Miasta w 2016 r., to odpowiedź na zwiększającą się liczbę cudzoziemców. Przyświeca mu założenie, że zjawisko imigracji i wielokulturowość należy postrzegać w kategoriach szansy i nowych możliwości, a nie jako zagrożenie. Zadaniem miasta jest więc tworzenie i rozwijanie mechanizmów, które zapewnią cudzoziemcom kompleksową obsługę w urzędach i instytucjach publicznych, a także stworzą warunki do uczestnictwa w życiu miasta i regionu. Jednym z siedmiu priorytetów programu jest budowa przyjaznego urzędu, który zapewni wszystkim – bez względu na narodowość i znajomość języka – równy dostęp do miejskich usług i świadczeń. Uruchomiony w tym roku punkt informacyjny obsługiwany w językach obcych jest właśnie wypełnieniem jednego z działań szczegółowych programu. Innym działaniem pomagającym przełamać barierę językową jest tłumaczenie ważnych procedur administracyjnych i publikowanie ich w BIP. Miasto przygotowało też pakiet powitalny dla cudzoziemców wraz z broszurą informacyjną oraz szkoli pracowników samorządowych m.in. z komunikacji międzykulturowej.

Info: UMK

Manuel Langer

Manuel Langer

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Skomentuj

Pozostałe artykuły

  1. Więcej na GŁOS24
  2. EDUKACJA
  3. FINANSE I GOSPODARKA
  4. KULTURA
  5. MOTORYZACJA
  6. POLITYKA
  7. SPORT
  8. STYL ŻYCIA
  9. TURYSTYKA
  10. ZDROWIE I URODA