czwartek, 20 lipiec 2017 18:18

Będzie bezpieczniej na skrzyżowaniu ul. Kocmyrzowskiej z ul. Cienistą i Bulwarową

Napisał

Skrzyżowanie ulic Kocmyrzowskiej, Bulwarowej i Cienistej uznawane jest za jedno z najbardziej niebezpiecznych w Krakowie. Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu chce poprawić w tym miejscu poziom bezpieczeństwa wszystkich uczestników ruchu: pieszych, kierowców i rowerzystów. Miejska jednostka planuje tam zbudować sygnalizację świetlną. Obecnie trwa przetarg na realizację inwestycji.

O budowę tej sygnalizacji wnioskowali mieszkańcy, Rada Dzielnicy XVI Bieńczyce oraz radni miejscy w składanych interpelacjach. Skrzyżowanie ulic Kocmyrzowskiej, Bulwarowej i Cienistej zajmuje czołowe miejsce w zestawieniu najbardziej niebezpiecznych w Krakowie. W 2015 roku w tym miejscu odnotowano 11 zdarzeń drogowych (w tym dwa wypadki). W 2016 doszło do 6 kolizji i aż 5 wypadków, w tym z udziałem pieszych.

Tak duża liczba odnotowanych zdarzeń drogowych jest skutkiem niekorzystnej geometrii skrzyżowania oraz dużej liczby punktów, w których może dojść do kolizji. Sytuację w tym miejscu pogarsza również ciągły wzrost ruchu na ul. Kocmyrzowskiej oraz Bulwarowej, który w ostatnich latach znacząco się nasilił. Jest to efekt intensywnej zabudowy mieszkaniowej na ul. Bulwarowej, bliskości Zalewu Nowohuckiego, który jest popularnym miejscem rekreacji oraz wzrostu natężeń ruchu pojazdów od strony Kocmyrzowa i terenów podmiejskich.

Oferty, które wpłyną na postępowanie przetargowe, zostaną otwarte 19 lipca. Przetarg zakłada budowę sygnalizacji w trybie „Zaprojektuj i zbuduj”; dokumentacja powinna być gotowa do połowy października, a sama sygnalizacja do końca listopada tego roku.

W związku z planowaną w przyszłości przebudową ul. Kocmyrzowskiej, wszystkie elementy powstającej infrastruktury sygnalizacyjnej, które będą mogły być wykorzystane, zostaną po rozpoczęciu realizacji rozbudowy zdemontowane i zainstalowane w innych lokalizacjach – podaje ZIKiT. 

Redaktor Techniczny

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.