Krzysztof Kwarciak - Radny dzielnicowy

Krzysztof Kwarciak - Radny dzielnicowy

Turystka to temat, który wywołuje coraz większe emocje. Nasze miasto zaczyna mieć wątpliwą renomę miejsca kojarzącego się z tanim alkoholem i zabawą bez hamulców. Wielu mieszkańców traci już cierpliwość do pijanych imprezowiczów. A głośne hulanki stają się zmorą sporej części Krakowa. Branża generuje jednak setki milionów dochodów i daje pracę wielu tysiącom krakowian. Czy da się pogodzić interes gospodarczy z komfortem życia? Samorządy od dawna nie mogą doczekać się zmian w prawie, które pozwoliłby ucywilizować sytuację. Z drugiej strony władze miasta powinny śmielej korzystać z już posiadanych uprawnień. Trzeba także postawić na bardziej ambitną turystykę.

Każdego roku na krakowskich drogach ginie kilkunastu ludzi, a setki osób zostają ciężko ranne. Wiele nieszczęść jest efektem brawury i nieodpowiedzialności kierujących. Do niektórych zdarzeń przyczynia się jednak zły stan infrastruktury oraz kiepska organizacja ruchu. Coraz więcej europejskich miast realizuje ambitną strategię ,,Vision Zero”, której celem jest zredukowanie ofiar śmiertelnych do zera. Czy jest to możliwe również w naszym mieście?

W wielu schroniskach zwierzaki męczą się w ciasnych klatach, marzną na mrozie i nie mają zapewnionej odpowiedniej opieki weterynaryjnej. Dla niektórych gmin bezdomne psy i koty są tylko problemem, którego włodarze chcą pozbyć się jak najniższym kosztem. Każdej zimy umiera wiele pupili. W Krakowie sytuacja jest lepsza niż w regionie. Jednak sporo rzeczy trzeba jeszcze poprawić.

Od 1 września na terenie Krakowa obowiązuje zakaz palenia węglem i drewnem. Ponad 40 tysięcy kopciuchów zostało już zlikwidowanych. W naszym mieście dokonała się prawdziwa rewolucja. Granice administracyjne nie stanowią jednak przeszkody dla trującego powietrza. Smog będzie nadal napływał do Krakowa z sąsiednich gmin. Jeżeli chcemy pozbyć się problemu to potrzebna są działania na szerszą skalę. Na pomoc rządu nie ma jednak co liczyć. Politycy PiS-u stawiają na brudne i nieekologicznie źródła energii.

Ponad tysiąc osób podpisało się pod petycją z apelem żeby miasto wykupiło od dewelopera działkę przy ulicy Senatorskiej. Inwersor planuje na parceli budowę siedmiokondygnacyjnego wysokościowca. Jest to jedno z niewielu miejsc w okolicy, które nie zostało jeszcze zabudowane. Na prośbę mieszkańców Rada Dzielnicy Zwierzyniec wystąpiła z inicjatywą uchwałodawczą do rady miasta. Na ostanie sesji krakowscy radni jednogłosnie przyjęli projekt. Sprawą  zajmie się teraz prezydent.

W naszym mieście brakuje tysięcy miejsc w publicznych żłobkach. Oczekujących dzieci jest kilka razy więcej niż wynoszą limity przyjęć. Dlatego powstały długie listy rezerwowe. W sześciu dzielnicach nie ma żadnej publicznej placówki. A oferta prywatnych żłobków jest zbyt droga dla wielu rodzin. Opieka nad najmłodszymi pociechami stała się dobrem trudno dostępnym. Często uniemożliwia to podjęcie pracy zawodowej obojgu rodzicom. Miasto pilnie potrzebuje specjalnego program rozwoju sieci żłobków.

Strona 1 z 2