Babiogórskie kalendarze

czwartek, 11 październik 2018 14:51
Babiogórskie kalendarze UM Sucha Beskidzka

Miłośnicy beskidzkiej przyrody z pewnością nie mogą przejść obojętnie obok najnowszego wydawnictwa Stowarzyszenia Gmin Babiogórskich. W sprzedaży wyjątkowy kalendarz SGB na rok 2019, którego motywem przewodnim są babiogórskie motyle.

Pomysł kalendarza, którego bohaterami będą motyle już od pewnego czasu tworzył się w głowach osób przygotowujący tę publikację. Warto zaznaczyć, że kalendarze wydawane przez Stowarzyszenie Gmin Babiogórskich od 2000 r. zawsze zawierają jakiś ciekawy motyw przewodni, przez co są oryginalne i dostarczają dużo praktycznych informacji.

W świecie motyli wszystkich fascynuje ich przepiękna barwa, kształty skrzydeł, charakterystyczny lot, a także niesamowita metamorfoza: z niezgrabnej gąsienicy w fruwającego motyla. Jednak często nie zdajemy sobie sprawy ze złożoności i wieloaspektowości tego tematu bazując na utartych stereotypach. Tegoroczny kalendarz nie zawęża się obszarowo jedynie do masywu Babiej Góry i terenu Stowarzyszenia Gmin Babiogórskich. Sięga on w głąb Kotliny Orawsko-Nowotarskiej, dzięki czemu obejmuje jeden z ciekawszych kompleksów przyrodniczych w kraju, jakim są rozległe torfowiska wysokie i występujące na nich rzadkie gatunki motyli.

Redaktorem naczelnym wydanego wspólnie przez Stowarzyszenie Gmin Babiogórskich i Babiogórski Park Narodowy kalendarza jest Maciej Mażul, opracowanie graficzne przygotował Maciej Hojda, a barwne zdjęcia oraz opracowania naukowe uzupełniające kolejne karty kalendarza to dzieło fotografów – zarówno profesjonalistów, jak i amatorów, miłośników miejscowej przyrody. Autorem większości fotografii i tekstów jest specjalista oraz pasjonat w dziedzinie lepidopterologii (dział entomologii (zoologii) zajmujący się badaniem motyli) dr Wojciech Kudła. Podobnie jak poprzednie edycje, kalendarz został podzielony na trzy części. Pierwsza z nich zawiera kilkadziesiąt niepowtarzalnych fotografii, na których widnieją te najbardziej znane, jak również mniej popularne gatunki motyli, uzupełnione krótkimi opisami, w których omówiono ich budowę oraz cechy charakterystyczne. Pod każdą datą znajdują się informacje dotyczące wschodu i zachodu słońca, imiona solenizantów, znaki zodiaku oraz nazwy świąt kościelnych, państwowych i międzynarodowych.

Część druga składa się w całości z opracowań o charakterze popularno – naukowym, pisanych barwnym i przystępnym językiem, które z pewnością zainteresują nie jednego miłośnika przyrody, pragnącego zgłębić swoją wiedzę na temat systematyki, cech biologicznych i praw, którymi rządzi się świat motyli. Wzorem lat ubiegłych w kalendarzu nie zabrakło również odwołań do kultury i sztuki ludowej, związanej z tą tematyką. Trzecią część tworzy rokrocznie rozbudowywany i aktualizowany teleinformator babiogórski. Kalendarz w cenie 25 zł można zakupić w siedzibie Stowarzyszenia Gmin Babiogórskich w Suchej Beskidzkiej ul. Mickiewicza 19, II piętro, pokój nr 47 (budynek Urzędu Miasta w Suchej Beskidzkiej).

 

Info/Foto: UM Sucha Beskidzka

Dodatkowe informacje

 • ikona: brak
Mateusz Łysik

Mateusz Łysik

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Skomentuj

Pozostałe artykuły

 1. Więcej na GŁOS24
 2. EDUKACJA
 3. FINANSE I GOSPODARKA
 4. KULTURA
 5. MOTORYZACJA
 6. POLITYKA
 7. SPORT
 8. STYL ŻYCIA
 9. TURYSTYKA
 10. ZDROWIE I URODA