sobota, 10 listopad 2018 13:32

Sucha Beskidzka: Zabytkowy Krzyż odnowiony

Napisał
Sucha Beskidzka: Zabytkowy Krzyż odnowiony UM Sucha Beskidzka

W październiku br. nastąpił odbiór prac konserwatorskich i restauratorskich przy zabytkowym Krzyżu Jubileuszowym z 1865 roku, zlokalizowanym na suskim cmentarzu. Zadanie było współfinansowane ze środków Urzędu Marszałkowskiego w ramach konkursu Małopolskie Kapliczki 2018, gminy Sucha Beskidzka oraz suskiej parafii.

Krzyż został ufundowany w 1865 roku przez mieszkańców Suchej z inicjatywy byłego proboszcza ks.  Franciszka Pniewko-Ciesielskiego na pamiątkę Jubileuszu Papieża Piusa IX, który w wyniku walk politycznych opuścił Rzym, udając się w okolice Neapolu, do Gaety, gdzie przebywał do 12 kwietnia 1850 roku. Krzyż stanowi ważny element kultu dla mieszkańców Suchej Beskidzkiej, jest także miejscem o szczególnej symbolice. W 1984 roku, po tragicznej śmierci księdza Jerzego Popiełuszki, tuż pod inskrypcją na bazie kolumny umieszczono jego portret (obecnie przeniesiony na elewację kaplicy cmentarnej).

Krzyż oparty jest na kapitelu kolumny toskańskiej z profilowanym abakusem o ściętych narożach i wklęsłych bokach. Żelazna figura Chrystusa przypięta jest do krzyża czterema gwoździami. Nad Chrystusem umocowano żelazny titulus (łac. "Tytuł Krzyża" – nazwa tabliczki z napisem INRI, która została zawieszona na krzyżu Jezusa Chrystusa jako powód jego skazania na śmierć). Kolumna stoi na postumencie, na którym wydrążono prostokątną płycinę. Na środku płyciny wyryto inskrypcję fundacyjną: „Parafianie I Pleban na pamiątkę Jubileuszu 1865”.

Celem wykonywanych prac było powstrzymanie procesów destrukcji, przywrócenie wartości artystycznych i historycznych zabytkowego obiektu. Odnowiony krzyż funkcjonuje w przestrzeni kulturowej w swojej oryginalnej historycznej formie. To materialne i duchowe świadectwo minionych wieków, żywe w sferze sacrum jest elementem tożsamości kulturowej miasta Sucha Beskidzka oraz ważnym miejscem kultu dla jego społeczności.

Koszt zadania pn. „Prace renowacyjno-konserwatorskie przy kamiennym Krzyżu Jubileuszowym z 1865 roku położonym w Suchej Beskidzkiej”, zrealizowano przy wsparciu finansowym województwa małopolskiego w ramach konkursu Kapliczki Małopolski 2018. Całkowita wartość prac konserwatorskich, restauratorskich i robót budowlanych przy obiekcie wyniosły: 36.900,00 zł.

 

Info/Foto: UM Sucha Beskidzka, S.Stopka

Mateusz Łysik

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.