piątek, 09 listopad 2018 21:03

Kawaleryjska Droga Do Niepodległości - wystawa w Toporzysku

Napisała

To nazwa historycznej wystawy na terenie Folwarku Toporzysko (Gm. Jordanów), której otwarciu 9 listopada towarzyszyły świetnie wyreżyserowane i efektownie zaprezentowane kawaleryjskie pokazy. Tak obchodzić Święto Niepodległości będzie Stowarzyszenie Kawaleria i Szwadron Toporzysko.

Od kilku dni kawalerzyści mieli ręce pełne roboty. Uwijali się jak w ukropie, by zdążyć z przygotowaniem wystawy prezentującej 200-letnią historię Pułku 3 Strzelców Konnych. To jednostka, która w polskich dziejach wsławiła się m.in. tym, że najdłużej ze wszystkich polskich oddziałów stawiała czoła niemieckiej nawałnicy podczas jesiennej kampanii w 1939 r. Bohaterski opór żołnierzy trwał aż 33 dni.

Organizatorzy wystawy nie narzekają na brak materiałów: gromadzą je bowiem od kilkudziesięciu lat, a w ich zbiorach znajdują się prawdziwe perełki: uzbrojenie, mundury, a także niedostępne nigdzie indziej wspomnienia kawalerzystów-weteranów. Wyzwaniem jest więc wybranie tych najciekawszych rekwizytów. - W przygotowanie wystawy wkładamy niemało serca. Zaprosimy na nią uczniów z suskich szkół i chcemy, by przygotowana przez nas opowieść zaangażowała ich i zainspirowała do rozważań o patriotyzmie i o cenie, jaką nieraz trzeba zapłacić za niepodległość – opowiada rotmistrz kawalerii ochotniczej Dariusz Waligórski, pomysłodawca obchodów Dnia Niepodległości.

Równie intensywnie co przy przeszukiwaniu archiwów, pracowali na ujeżdżalni w Folwarku Toporzysko, wspólnie z końmi przygotowując się na najważniejszy punkt obchodów święta, czyli kawaleryjskie pokazy. Przed publicznością wystąpili w oryginalnych mundurach i pełnym rynsztunku. Zaprezentowali skomplikowane, wymagające niemałej koncentracji układy, przybliżając oglądającym specyfikę kawaleryjskich potyczek. - Zaplanowany pokaz to świetna lekcja żywej historii. Z kolegami zadbalismy o to, by wyjaśnić taktykę walki z użyciem koni i zademonstrowaliśmy, dlaczego polska kawaleria przez wiele lat uchodziła za europejską czołówkę – podsumował Dariusz Waligórski.

Wystawę poświęconą Pułkowi 3 Strzelców Konnych można w Folwarku Toporzysko oglądać bezpłatnie.

Projekt dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach Programu Kultura – Interwencje.

Folwark Toporzysko to miejsce łączące ludzi z pasją. Powstał ponad 20 lat temu, kiedy harcerze z Krakowa, wędrując po górach, spotkali na swojej drodze zaniedbaną gajówkę. Kryła się na brzegu lasu w przeuroczym miejscu. Gajówka została odremontowana i po kilku latach po raz pierwszy pojawiły się tam konie. Pierwszy obóz odbył się w 1993 roku. Od tamtej pory Folwark stale się rozrasta. 

mat. prasowe

Marzena Gitler

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.