Sucha Beskidzka, Budzów, Jordanów, Maków Podhalański, Naprawa, Osielec, Zawoja, Zembrzyce

Czas na decyzję mieszkańców Wyróżniony

Czas na decyzję mieszkańców

Pasja, aktywność ruchowa, zdrowe żywienie i integracja społeczna – tego najwyraźniej najbardziej brakuje mieszkańcom powiatu suskiego, ale i całego Subregionu Podhalańskiego. Takie między innymi projekty, których celem jest zachęcenie do uprawiania sportu i prowadzenia zdrowego stylu życia, zostały zgłoszone w ramach Budżetu Obywatelskiego Województwa Małopolskiego. Przeszły już pozytywną weryfikację. 25 września rozpoczyna się głosowanie.

Teraz wszystko w rękach mieszkańców. Zgłoszone zadania zostały już sprawdzone przez urzędników pod kątem merytorycznym. 25 września rozpocznie się głosowanie, które potrwa do 13 października 2017 roku.

Mieszkańcy Subregionu Podhalańskiego (powiaty: suski, myślenicki, wadowicki, tatrzański, nowotarski) oddawać będą głos na jeden z 23 projektów. Łącznie w całej Małopolsce pod głosowanie zostanie poddanych 160 projektów. W województwie do rozdysponowania jest 8 mln zł, przy czym do każdego z 6 subregionów trafi 1 mln 330 tys. zł.

Wyniki głosowania zostaną podane do końca listopada.

 

Które projekty obejmują swym zasięgiem powiat suski?

1. Zadanie o zasięgu powiatowym (zadanie małe)

„Sportzone czy smartfon – oderwijmy się od ekranów!” (kod zadania: POD19)

Zadanie o charakterze kulturalnym, złożone z trzech głównych części, skierowanych do młodzieży i dorosłych z powiatu suskiego. Jego celem jest pobudzenie ich sportowego ducha i wzmożenie aktywności sportowej oraz chęci niesienia pomocy potrzebującym – otworzenie stowarzyszenia, propagującego sportowy tryb życia. Całość będzie realizowana od kwietnia do maja 2018 roku.

Koszt zadania to: 63 200 zł


2. Zadania, które zasięgiem obejmują Subregion Podhalański, w tym powiat suski (zadania duże)

„Konserwacja wybranych zabytkowych kapliczek na terenie Subregionu Podhalańskiego (powiat myślenicki, nowotarski, suski, tatrzański)” (kod zadania: POD20)

Zadanie (o charakterze kulturalnym) obejmuje pełną konserwację wybranych zabytkowych kapliczek, stanowiących własność województwa małopolskiego, które położone są w pasie drogowym dróg wojewódzkich. Celem zadania jest ochrona lokalnego dziedzictwa kulturowego poprzez wykonanie niezbędnych prac remontowo-konserwatorskich.

Zabytkowe kapliczki od wieków współtworzą małopolski krajobraz. Współcześnie są znakiem sacrum wpisanym w przestrzeń codzienności. W dawnych czasach stawiane były przy rozstajnych drogach, wskazując wędrowcom kierunek podróży. Ponadto fundowane były jako dziękczynne lub przebłagalne wota, dla upamiętnienia znaczących dla miejscowej wspólnoty wydarzeń. Niejednokrotnie kapliczki stanowią ważny element budowania lokalnej tożsamości, łącząc przeszłość z teraźniejszością.

Koszt zadania: 310 000 zł

– „Zdrowie zaklęte w działaniu! Ech, chyba warto...” (POD21)

Głównym założeniem zadania edukacyjnego jest propagowanie zdrowego trybu życia wśród mieszkańców subregionu podhalańskiego, głównie powiatu suskiego, myślenickiego i nowotarskiego.

Zdrowy człowiek to człowiek świadomy siebie, człowiek z pasją i aktywny ruchowo! Dlatego podczas realizacji tego projektu beneficjenci będą przekonywani o tym, że warto mieć pasję, warto w swoje życie włączyć sport oraz zdrową dietę, po prostu warto zadbać o swoje zdrowie! W myśl powiedzeń, że czym skorupka za młodu nasiąknie... i nigdy nie jest za późno odbiorcami projektu będą ludzie ze wszystkich grup wiekowych – od przedszkolaków po seniorów – głównie mieszkańcy subregionu podhalańskiego.

Realizacja będzie polegać na odbyciu cyklu warsztatów, wyjazdów, wycieczek, konkursów i innych wydarzeń o charakterze edukacyjnym, sportowym i integracyjnym. W tym m. in. Festiwal naturalnych smaków! – pikniki tradycyjnej, zdrowej żywności, Biegiem po zdrowie! – rodzinny rajd pieszy, warsztaty profilaktyczno-muzyczne.

Mała aktywność ruchowa dzieci, młodzieży, ale również dorosłych to wciąż dotkliwy problem. Podobnie jak brak dbałości o to, co i ile jemy. Skutkiem jest nadwaga i wiele chorób z nią związanych.

W dobie popularności mediów społecznościowych ludzie zapominają jak ważny dla zdrowia jest też bezpośredni kontakt z innymi ludźmi. Społeczeństwo jest coraz mniej zintegrowane. Projekt ten ma również na celu przeciwdziałać narastającemu zjawisku siedzenia przed ekranem smartfonów i komputerów. W trakcie realizacji projektu jego uczestnicy będą uczeni tego, jak ogromną rolę w życiu szczęśliwego człowieka ma uprawianie sportu, zdrowe odżywianie i świadomość siebie jako człowieka – świadomość tego, jak działa nasz organizm. Będą motywowani do działania na korzyść swojego zdrowia. Bo warto być świadomym i działać!

Koszt zadania: 206 645 zł

„Innowacyjne rozwiązania dla aktywnego starzenia się, rehabilitacji i utrzymania dobrego zdrowia przez cały rok” (POD22)

Celem zadania będzie zwiększenie aktywności fizycznej seniorów 60+ w oparciu o wyposażony w urządzenie do ćwiczeń teren zielony oraz znajdujące się wewnątrz budynku urządzenie medyczne do ćwiczeń i rehabilitacji, wspomagane komputerowym systemem monitorującym wykonywane ćwiczenia. Tak zorganizowane miejsce zdrowej aktywności fizycznej dla seniorów może stać się jedną z wizytówek Zakopanego.

Realizacja celu wniesie istotny wkład w poprawę sprawności fizycznej seniorów oraz towarzyszących im w trakcie pobytu w Zakopanem rodzin. W sposób zasadniczy poprawi także motywację do dbania o zdrowie przez cały rok. Jest to istotne z związku z odnotowywanym starzeniem się społeczeństwa. W trakcie pobytu w szpitalach zaniedbuje się zalecenia terapeutyczne związane z wpływem ćwiczeń fizycznych na stan zdrowia. Optymalnym miejscem realizacji powyższego celu będzie Zakopane, w której to miejscowości funkcjonuje Wojewódzki Szpital Rehabilitacyjny, przywracający zdrowie i sprawność fizyczną osobom z Małopolski. Znaczny odsetek rehabilitowanych pacjentów stanowią mieszkańcy Subregionu Podhalańskiego w wieku senioralnym, leczeni w otwartych szpitalach subregionu. W trosce o dobry klimat dbania o zdrowie przez cały rok, w ramach projektu zostanie stworzona baza infrastrukturalna w plenerze oraz dostępna przez cały rok baza wewnątrz obiektu. W ramach zagospodarowania terenu zielonego wykonany zostanie montaż małej architektury, zainstalowane urządzenia do ćwiczeń plenerowych. Zainstalowane zostaną także urządzenia do ćwiczeń wewnątrz budynku, które stanowić będą innowacyjne rozwiązanie dla propagowania idei aktywnego starzenia się. Sprzęt wewnątrz budynku wyposażony bowiem będzie w inteligentny system monitorujący, wyświetlający na ekranie wskazówki i informację zwrotną o postępach w osiąganych dzięki ćwiczeniom wynikach. Takie rozwiązanie pozwoli seniorom na podtrzymywanie motywacji do ćwiczeń na udostępnionym sprzęcie.

Koszt zadania: 393 800 zł

 

Jak głosować?

Każdy mieszkaniec Małopolski, który ukończył 16 lat, może oddać tylko jeden głos. Głosować można na dowolne zadanie, ale takie, które dotyczy subregionu, odpowiedniego dla miejsca zamieszkania. Dla powiatu suskiego odpowiednim jest Subregion Podhalański. Wybrać można zadanie o zasięgu powiatowym (tzw. zadanie małe) lub o zasięgu subregionalnym (tzw. zadanie duże – zaplanowane dla co najmniej dwóch powiatów położonych w danym subregionie).

Zagłosować można na trzy sposoby:

– elektronicznie na stronie internetowej www.bo.malopolska.pl

– korespondencyjnie poprzez wysłanie wypełnionej karty do głosowania na adres: Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego, ul. Racławicka 56, 30-017 Kraków; koniecznie z dopiskiem „Budżet Obywatelski” (liczy się data wpływu do UMWM)

– tradycyjnie poprzez wrzucenie wypełnionej karty do głosowania do urny – te będą dostępne w 15 lokalizacjach w Małopolsce:

1). w Urzędzie Marszałkowskim w Krakowie (4 lokalizacje: ul. Basztowa 22, ul. Racławicka 56, os. Teatralne 4a, ul. Wielicka 72),

2). w Agendach Zamiejscowych UMWM: Tarnów (al. Solidarności 5-9), Nowy Sącz (ul. Jagiellońska 52), Nowy Targ (al. 1000-lecia 35), Oświęcim (ul. Jędrzeja Śniadeckiego 21),

3). w urzędach miejskich: Miechów (ul. Henryka Sienkiewicza 25), Olkusz (Rynek 1), Brzesko (ul. Bartosza Głowackiego 51), Myślenice (Rynek 8/9), Zakopane (ul. Tadeusza Kościuszki 13), Gorlice (Rynek 2), Wadowice (Plac Jana Pawła II 23).

W przypadku głosowania w sposób tradycyjny, na górze karty (można je pobrać na stronie www.bo.malopolska.pl) należy wpisać nazwę właściwego dla miejsca zamieszkania subregionu. Następnie podać kod zadania i jego tytuł (można wybrać tylko jedno zadanie). Aby głos był ważny, trzeba również wpisać czytelnie swoje imię i nazwisko, numer PESEL i podać nazwę powiatu. Konieczne jest też podpisanie dwóch oświadczeń – pierwsze o wyrażeniu zgody na przetwarzanie danych osobowych, drugie – potwierdzające fakt bycia osobą uprawnioną do głosowania w ramach BO.

AB
fot. UMWM

Powrót na górę
  1. Więcej na GŁOS24
  2. EDUKACJA
  3. FINANSE I GOSPODARKA
  4. KULTURA
  5. MOTORYZACJA
  6. POLITYKA
  7. SPORT
  8. STYL ŻYCIA
  9. TURYSTYKA
  10. ZDROWIE I URODA

może Cię zainteresować

Głos Mielecki

Kronospan nie daje za wygraną

07 marzec, 2018 | Wyświetleń:4614

Mielcka policja prowadzi czynności sprawdzające, dotyczące zasłonięcia tablic "Mielec", informujących o wjeździe na teren zabudowany...

Głos Mielecki

Mielec: Prokuratura i Policja bada zarzuty wobec Kronospanu

09 marzec, 2018 | Wyświetleń:3787

Prokuratura Rejonowa w Mielcu odmówiła wszczęcia postępowania z zawiadomienia pełnomocnika formy Kronospan Sp. z o.o...

Turystyka

Wynajmij kampera i przeżyj weekend inny niż wszystkie

22 luty, 2018 | Wyświetleń:1891

Nie trzeba wyjeżdżać daleko, by podróż stała się dla nas zupełnie nowym doświadczeniem. Wystarczy weekendowy...

Kultura

Muzyka przychodzi sama

22 luty, 2018 | Wyświetleń:1684

Sławomir Zapała – czy trzeba go przedstawiać? Teledysk do jego piosenki „Miłość w Zakopanem” ma...

Głos Dębicki

Dębica: Nie żyje ks. Adam Bartkowicz

21 marzec, 2018 | Wyświetleń:1544

Pochodzący z Dębicy ks. Adam Bartkowicz utonął w oceanie w w Dar Es Salaam w...

Głos Bielski

Trudne decyzje – dać szansę czy skrócić cierpienie?

21 marzec, 2018 | Wyświetleń:1199

Wydawałoby się, że niektóre zabiegi, jak chociażby operacja przepukliny u będącej w ciąży sarny, można...

Głos Mielecki

Mielec: Pic czyli "dobra zmiana"

25 marzec, 2018 | Wyświetleń:1168

Dziś o godz. 16 odbędzie się oprotestowana przez Kronospan publiczna rozprawa administracyjna. Mieszkańcy będą mogli...

Głos Mielecki

Kto pomoże oczyścić Mielec? Czy zrobią to sami mieszkańcy?

28 luty, 2018 | Wyświetleń:1148

Na prośbę strony społecznej 8 lutego br. wojewoda podkarpacki Ewa Leniart zorganizowała spotkanie dotyczące problemów...

Głos Sądecki

Nowy Sącz: Oburzająca opieszałość prokuratury w sprawie znęcania się nad przedszkolakiem

20 marzec, 2018 | Wyświetleń:1147

Dopiero po sześciu miesiącach nowosądecka prokuratura postawiła zarzuty dyrektor jednego z niepublicznych przedszkoli w Nowym...

Głos Mielecki

Mielec: „Na górze” wciąż bez zmian

26 luty, 2018 | Wyświetleń:1052

Prezydent Mielca Daniel Kozdęba nie ma prawa do zasiłku rehabilitacyjnego. Jednak ani wojewoda, ani komisarz...

Głos Sądecki

Nowy Sącz: Mistrzyni w policyjnym mundurze

08 marzec, 2018 | Wyświetleń:961

Ewa Bulanda, policjantka rodem z Krynicy-Zdroju, zdobyła w lutym brązowy medal w kategorii 48 kg...

Głos Powiśla

Smęgorzów: Odszedł Żołnierz Wyklęty

19 marzec, 2018 | Wyświetleń:871

17 marca 2018 r. w wieku 93 lat odszedł do wieczności kpt. Władysław Ryczek –...