Sprawdzają, kto pali śmieci Wyróżniony

Jednym z działań, jakie prowadzą gminy w celu poprawy jakości powietrza, jest monitoring. Czujniki zamontowane są w Suchej Beskidzkiej, a od niedawna również w gminie Maków Podhalański. Włodarze apelują, że dbanie o jakość powietrza jest wspólnym zadaniem wszystkich. Zachęcają też do podawania informacji o lokalnych trucicielach.

Czujniki zamontowano w Suchej Beskidzkiej, w siedmiu lokalizacjach – przy ul. płk. T. Semika (Orlik), Makowskiej, Wadowickiej, Zasypnickiej, Role i Podksięże i Błądzonka. Aktualne dane co kilka minut udostępniane są w Internecie, zatem każdy mieszkaniec ma możliwość kontrolować jakość powietrza w swojej okolicy.

– Apeluję do mieszkańców Suchej Beskidzkiej, którzy korzystają w dalszym ciągu z tradycyjnych i przestarzałych systemów grzewczych o racjonalne ogrzewanie swoich budynków mając na uwadze rodzaj, jakość oraz sposób spalanego paliwa. Od 01 lipca 2017 roku na terenie województwa małopolskiego obowiązuje całkowity zakaz spalania mułów i flotów węglowych oraz paliw, które zawierają więcej niż 15% drobnej frakcji węgla. Zakaz ten obowiązuje wszystkich mieszkańców, bez względu na to kiedy zaopatrzyli się w tego rodzaju odpady węglowe. Przestrzeganie prawa w tym zakresie będzie w sposób konsekwentny i stanowczy egzekwowane przez Straż Miejską – podkreśla Stanisław Lichosyt, burmistrz Suchej Beskidzkiej.

– Z roku na rok na terenie naszego miasta zawęża się liczba starych pieców w których oprócz dozwolonego opału węglowego możliwe jest spalanie odpadów. Dla osób, które nadal jeszcze nie rozumieją, że trują siebie i sąsiadów spalając odpady, a szczególnie plastikowe opakowania, folie, czy lakierowane stare meble, nie będzie żadnej tolerancji. Tego rodzaju praktyki, nie waham się ich nazywać barbarzyństwem, będą tak jak do tej pory karane z całą surowością. W razie podejrzeń o spalanie śmieci proszę mieszkańców Suchej Beskidzkiej o współpracę ze Strażą Miejską i pracownikami Urzędu Miasta. Każde zgłoszenie będzie traktowane poważnie, a w przypadku wątpliwości pobierane będą próbki popiołów do specjalistycznych badań na obecność niedozwolonych substancji. Pomagając w identyfikowaniu osób spalających odpady nie powinniśmy mieć żadnych oporów, bo sąsiad, który nas truje nie zasługuje na szacunek. Nie ma żadnego logicznego uzasadnienia i usprawiedliwienia dla spalania odpadów, tym bardziej, że w naszym mieście odbieramy każdą ilość śmieci w ramach zryczałtowanej opłaty – dodaje Stanisław Lichosyt.

Również na terenie gminy Maków Podhalański zamontowano czujniki – umieszczono je w pięciu lokalizacjach: ul. Wolności, ul. Szpitalna, skrzyżowanie ulic 3 Maja i Głowackiego, a także na budynku Szkoły Podstawowej w Białce i Szkoły Podstawowej w Juszczynie.

– Od kilku lat trwa batalia o zdrowe powietrze. Gmina dopłaca do likwidacji starych pieców- kopciuchów, prowadzi akcje edukacyjne, współpracuje z dostawcami opału. Czas zbadać czym oddychamy. Podobnie jak w wielu miejscach w kraju, Maków zakupił pięć urządzeń do pomiaru jakości powietrza. Dbanie o jakość powietrza jest naszym wspólnym zadaniem, bo wszyscy oddychamy tym samym powietrzem – wyjaśnia Paweł Sala, burmistrz Makowa Podhalańskiego.

– Zamontowane w gminie czujniki będą ostrzeżeniem, gdzie na dym z kominów należy zwrócić szczególną uwagę. Najgorzej jest wieczorami, kiedy zapada zmierzch, w piecach pojawiają się śmieci, tworzywa sztuczne, płyty laminowane i inne trujące materiały. To żadna oszczędność! Za późno żałować będziemy, kiedy najbliżsi zalegną przyciśnięci chorobami układu oddechowego czy nowotworami. Najbardziej skuteczną formą walki z trucicielami wydaje się dezaprobata społeczna. Sąsiad musi wiedzieć, że dym nas zabija, a my się na to nie godzimy – tłumaczy burmistrz.

– Apelujemy, aby nie godzić się na zatruwanie toksycznym dymem nas, naszych dzieci i bliskich. Sąsiad, który wypuszcza kłęby czarnego dymu nie szkodzi tylko sobie. Dlatego Urząd Miejski w Makowie Podhalańskim czeka na informację o lokalnych trucicielach. Konieczne są kontrole, upomnienia i w konsekwencji dotkliwe kary. Ci, którzy żyją wygodnie, jeżdżą na wczasy i korzystają z samochodów, nie mogą się tłumaczyć biedą. Stać ich na zakup węgla, nie flotu i mułu – podkreśla Paweł Sala.

Przypomnijmy

Od 1 lipca 2017 roku w Małopolsce obowiązuje zakaz montażu nowego kotła na węgiel lub drewno lub kominka na drewno o parametrach emisji gorszych niż wyznaczone w unijnych rozporządzeniach w sprawie ekoprojektu. Osoby, które budują nowy budynek i instalują w nim nowe urządzenia grzewcze na paliwa stałe, albo wymieniają kocioł lub kominek na nowy w istniejących budynkach, będą zobowiązane zainstalować nowoczesne urządzenie spełniające wymagania ekoprojektu. Od 1 lipca nie można też stosować mułów i flotów węglowych. Z kolei jeśli ktoś ogrzewa dom drewnem, powinien w tym celu wykorzystywać drewno sezonowane (suszone co najmniej przez dwa sezony).

Ważne terminy

– do końca 2022 roku konieczna będzie wymiana kotłów na węgiel lub drewno (zainstalowanych przed 1 lipca 2017), które nie spełniają żadnych norm emisyjnych (poniżej klasy 3 według normy PN-EN 303-5:2012)
– do końca 2026 roku trzeba będzie wymienić kotły (zainstalowane przed 1 lipca 2017), które obecnie spełniają chociaż podstawowe wymagania emisyjne, czyli posiadają klasę 3 lub klasę 4 według normy PN-EN 303-5:2012
– kotły spełniające wymagania klasy 5 według normy PN-EN 303-5:2012, mogą być użytkowane do końca swojej żywotności
– kominki, które nie spełniają wymagań w zakresie ekoprojektu lub sprawności cieplnej na poziomie co najmniej 80%, od 2023 roku będą musiały zostać wyposażone w urządzenie redukujące emisję pyłu do poziomu zgodnego z wymaganiami ekoprojektu
– od 1 styczna 2023 roku dopuszczone będzie używanie tylko kominków spełniających wymagania ekoprojektu lub kominków, których sprawność cieplna wynosi co najmniej 80%. Dane dotyczące sprawności cieplnej powinna zawierać dokumentacja techniczna lub instrukcja kominka.

 

AB

fot. Pixabay.com

Anna Piątkowska-Borek

Anna Piątkowska-Borek

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Skomentuj

Pozostałe artykuły

  1. Więcej na GŁOS24
  2. EDUKACJA
  3. FINANSE I GOSPODARKA
  4. KULTURA
  5. MOTORYZACJA
  6. POLITYKA
  7. SPORT
  8. STYL ŻYCIA
  9. TURYSTYKA
  10. ZDROWIE I URODA