środa, 19 czerwiec 2019 15:28

Sucha Beskidzka. Muzeum zaprasza do podróży w czasie

Napisał

W ramach Dni Ziemi Suskiej, już w ten weekend, w dniach 22-23 czerwca od godz. 16:00 w Muzeum Miejskim Suchej Beskidzkiej, będzie można odbyć niezwykłą podróż w czasie do dwudziestolecia międzywojennego i poznać sztukę tego okresu.

Sztuka polska dwudziestolecia międzywojennego jest ważnym elementem dziejów kultury europejskiej. Zbiory Muzeum Miejskiego w Suchej Beskidzkiej zawierają główny kanon prac artystów tego okresu, w większości zaprzyjaźnionych z Emilem Zegadłowiczem (1888-1941), których fragment artystycznej spuścizny zostanie zaprezentowany na ekspozycji w ramach wystawy „Miłość do człowieka, miłość do sztuki, miłość do natury”. Jej awangardowy charakter wyrasta z buntu wobec zastanych praw świata i ma ambicję stworzenia zupełnie nowego języka, całkowicie zrywającego z estetyką realizmu.

W każdej dziedzinie sztuki: malarstwie, rzeźbie, architekturze, czy muzyce, żeby ograniczyć się do najważniejszych, mamy do czynienia z rewolucyjnym odejściem od tradycji i próbą stworzenia zupełnie nowej estetyki. Przestrzenie te, stają się polem eksperymentów otwierających szerokie możliwości nowego pojmowania artystycznej formy i stylu oraz jako dziedziny, w których rodzi się nowy stosunek do otaczającej natury i rzeczywistości społecznej.

Na wystawie będzie można się przenieść się w sam środek zatrzymanej rzeczywistości, swoistego świata, który wypełniają prace wybitnych artystów takich jak: Jerzy Hulewicz, Józef Mehoffer, Wlastimil Hofman, Ludwik Misky, Zbigniew Pronaszko, Władysław Skoczylas, Władysław Lam, Witold Pruszkowski, Leon Wyczółkowski, Stefan Żechowski, Jędrzej Wowro i wielu innych.

W czasie Dni Ziemi Suskiej, gościem muzeum będzie Pani Ewa Wegenke, wnuczka Emila Zegadłowicza, która opowie o twórczości tego okresu oraz związkach wybitnego literata ze światem artystycznym.

Wstęp wolny na wydarzenie jest wolny.

 

Fot i inf.: Muzeum Miejskiego Suchej Beskidzkiej (Barbara Woźniak)

Mirosław Haładyj

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.