Sucha Beskidzka, Budzów, Jordanów, Maków Podhalański, Naprawa, Osielec, Zawoja, Zembrzyce

 

 

 

Halny połamał drzewa i uszkodził dachy Wyróżniony

Halny połamał drzewa i uszkodził dachy

Halny poważnie dał się we znaki mieszkańcom powiatu suskiego. Przez dwa dni strażacy mieli pełne ręce roboty, usuwając skutki silnego wiatru.

Halny spowodował niemałe zniszczenia na terenie powiatu suskiego. Od niedzieli 10 grudnia (od 16:00) do wtorku suscy strażacy interweniowali łącznie 101 razy. Ostatni raz we wtorek po północy. – Działania strażaków zakończyły się pomiędzy godziną 1:00 a 2:00 w nocy. Nie mieliśmy już później żadnych zgłoszeń – mówi st. kpt. Łukasz Białończyk, oficer prasowy KP PSP w Suchej Beskidzkiej [rozmowa z 12 grudnia, godz. 14:00 – przyp. red.].

Najwięcej zdarzeń było w Zawoi, Makowie Podhalańskim i gminie Bystra-Sidzina. Oczywiście strażacy wyjeżdżali też do akcji w innych miejscowościach, m.in. w Budzowie czy Suchej Beskidzkiej.

Jak podała Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Suchej Beskidzkiej, uszkodzonych zostało 37 budynków, w tym 16 budynków mieszkalnych. Strażacy obsłużyli 61 interwencji związanych z powalonymi drzewami na drogi i linie energetyczne. – Drzewa upadały głównie na szlaki komunikacyjne i blokowały ruch na drogach krajowych, wojewódzkich, powiatowych i gminnych. Na każdym rodzaju dróg odnotowaliśmy zdarzenia – informuje oficer prasowy suskiej komendy PSP.

Powstał też jeden pożar poddasza i dwa pożary sadzy w przewodach dymowych. To był najtrudniejszy moment podczas akcji ratowniczych. – Mieliśmy w pewnym momencie bardzo dużo zgłoszeń, związanych z powalonymi drzewami, mieliśmy też kilka zgłoszeń, że są zerwane solary i wiatr podnosi dach. A wtedy dostaliśmy jeszcze informację, że palą się sadze w przewodzie dymowym w domu mieszkalnym. Gdy strażacy starali się ten pożar opanować, dostaliśmy też zgłoszenie o pożarze na poddaszu budynku jednorodzinnego w Jachówce – mówi st. kpt. Łukasz Białończyk. Jak do tego doszło? Silny wiatr potrafi zassać powietrze z komina, pociągając także trochę iskier z pieca. Wówczas sadze bardzo łatwo się zapalają. Kolejnym skutkiem może być pęknięcie komina, przez co może dojść do pożaru budynku mieszkalnego – i tak było w tym przypadku.

– Przy działaniach pracowało 636 druhów z OSP i 102 strażaków z PSP – podaje st. kpt. Łukasz Białończyk.

Jedna osoba ranna

– Mamy informację o jednej osobie poszkodowanej. Domownicy sami odwieźli ją do szpitala. Osoba ta została ranna w momencie, gdy drzewo uderzyło w barierkę, gdzie znajdowały się też elementy szklane. Jeden z takich elementów upadł właśnie na tę osobę – wyjaśnia st. kpt. Łukasz Białończyk.

Straty na południu kraju

Według podanych we wtorek rano przez Joannę Paździo, Rzecznika Prasowego Wojewody Małopolskiego, informacji, w związku z silnymi wiatrami na terenie województwa małopolskiego Straż Pożarna interweniowała 389 razy. Zerwaniu uległo 16 dachów, w tym 9 na budynkach mieszkalnych. Uszkodzeniu uległo 57 dachów, w tym 46 na budynkach mieszkalnych. Powstało 193 wiatrołomy. Łączna liczba stacji pozbawionych dostarczania energii elektrycznej: 304, zaś łączna szacunkowa liczba klientów bez prądu to 20 808. W momencie podawania komunikatu trwały prace naprawcze.

Ponadto, jak podała Joanna Paździo, rzecznik wojewody, zamknięto do odwołania drogę 960 Bukowina Tatrzańska – Łysa Polana (powalone drzewa). Zerwana została też trakcja kolejowa na linii 117 Andrychów – Kęty, w związku z czym uruchomiono komunikację zastępczą.

 

AB
Fot. KP PSP Sucha Beskidzka

Ostatnio zmieniany wtorek, 12 grudzień 2017 22:45
Powrót na górę  1. Więcej na GŁOS24
  2. EDUKACJA
  3. FINANSE I GOSPODARKA
  4. KULTURA
  5. MOTORYZACJA
  6. POLITYKA
  7. SPORT
  8. STYL ŻYCIA
  9. TURYSTYKA
  10. ZDROWIE I URODA

może Cię zainteresować

Głos Oświęcimski

Mała Orkiestra Wielkiej Pomocy gra cały rok

13 styczeń, 2018 | Wyświetleń:580

Jarmark, kiermasze, mecze, biegi, zloty, koncerty, bale – to tylko niektóre z działań fundacji „Mała...

Głos Limanowski

Sylwester na Lubogoszczy

28 grudzień, 2017 | Wyświetleń:510

Forum Gmin Beskidu Wyspowego zaprasza na wyjątkowego Sylwestra pod gwiazdami. Organizatorzy zapewniają zimową pogodę, niezapomniane...

Głos Brzeski

Nie „dawcy organów”, tylko dawcy krwi

12 styczeń, 2018 | Wyświetleń:374

Motocykliści z Jadownik. Od kilku lat współorganizują różne akcje charytatywne na rzecz członków lokalnej społeczności...

Głos Chrzanowski

W grupie siła

24 grudzień, 2017 | Wyświetleń:279

Mieszkańcy chrzanowskich Kątów udowodnili, że jeśli wspólnie będą się o coś starać, to uda im...

Głos Beskidzki

Uśmiech na twarzach dzieci wyrażał więcej niż tysiąc słów

19 grudzień, 2017 | Wyświetleń:231

Suskie Wariaty, czyli kibice Wisły Kraków z powiatu suskiego, po raz kolejny zorganizowali Mikołajki dla...

Głos Beskidzki

Koleją na weekend

04 styczeń, 2018 | Wyświetleń:177

23 grudnia reaktywowano weekendowo-sezonowe połączenie KS ORNAK w relacji Katowice – Zakopane – Katowice przez...

Głos Krakowski

Lodowisko na placu Wolnica - atrakcje dla dzieci

20 grudzień, 2017 | Wyświetleń:166

Fani jazdy na łyżwach na lodowisku, urządzonym w sezonie zimowym na placu Wolnica, mogą już...

Głos Podkrakowski

Szczury, martwe kocięta i gołębie bez głów

25 grudzień, 2017 | Wyświetleń:153

Brzmi jak opis horroru. Niestety, to krzeszowicka rzeczywistość... Wszystko to znaleźć można w... kanalizacji. Pracownicy...

Głos Chrzanowski

Przy kopalni „Matylda” niegdyś działała cegielnia

21 grudzień, 2017 | Wyświetleń:152

Mało już jest mieszkańców Osiedla Kąty w Chrzanowie, którzy pamiętają, iż przy kopalni „Matylda” istniała...

Styl Życia

882 zł na Święta

18 grudzień, 2017 | Wyświetleń:146

Jak pokazuje dwudziesta edycja międzynarodowego badania „Zakupy świąteczne 2017” przeprowadzonego przez firmę doradczą Deloitte, w tym...

Głos Brzeski

Marek Piekarczyk i inne gwiazdy na koncercie charytatywnym w Brzesku

12 styczeń, 2018 | Wyświetleń:141

Zapraszamy na koncert charytatywny organizowany przez Klub Honorowych Dawców Krwi „Motojadowniki” oraz Fundację niewidomi na...

Głos Bielski

Zerwane dachy, powalone drzewa – nadal trwa szacowanie strat

24 grudzień, 2017 | Wyświetleń:135

W Bielsku-Białej w dalszym ciągu trwa szacowanie strat po ubiegłotygodniowej wichurze. Silny i porywisty wiatr...