Zembrzyce: Ogłoszono przetarg na wielką inwestycję sportowo-rekreacyjną. Co powstanie w tym roku? Wyróżniony

W Zembrzycach już w tym roku powstanie Centrum Rekreacji i Wypoczynku nad potokiem Paleczka. 2 marca gmina ogłosiła przetarg, który wyłoni wykonawcę projektu o wartości blisko 8 mln zł. Powinniśmy go poznać już 20 marca.

„Centrum Rekreacji i Wypoczynku nad potokiem Paleczka w Zembrzycach” to przedsięwzięcie, nad którym przyśpieszone prace nastąpiły w roku 2015. Wówczas to nastąpiła zmiana planowanej lokalizacji – wstępnie planowano, aby centrum powstało w sąsiedztwie drogi gminnej na wysokości „Trzech Polan”. Z uwagi jednak na predyspozycje osuwiskowe wskazanego terenu, brak własności gruntów oraz wysokie koszty eksploatacji, znaczne oddalenie od centrum wsi i jednoczesny brak bezpośredniego dostępu do linii brzegowej Zbiornika Świnna Poręba podjęto decyzję o zmianie lokalizacji na tereny rekreacyjne w centrum Zembrzyc, będące własnością gminy. Taka lokalizacja przyczyni się do uatrakcyjnienia miejscowości. Wpłynie na też pozytywnie rozwój lokalnej przedsiębiorczości.

Realizacja inwestycji nie byłaby możliwa bez dotacji. Na przełomie 2016 i 2017 gmina złożyła dwa wnioski do RPO Województwa Małopolskiego 2014-2020: „Budowa Centrum Rekreacji i Wypoczynku nad potokiem Paleczka w Zembrzycach” oraz „Budowa stref rekreacyjnych w Tarnawie Dolnej, Śleszowicach i Marcówce”. 5 grudnia ubiegłego roku oba wnioski wybrał do dofinansowania Zarząd Województwa Małopolskiego. Na ich realizację gmina otrzymała 7,2 mln zł dotacji, w tym blisko 6 mln na budowę centrum w Zembrzycach. Wartość inwestycji to blisko 8 mln. zł. Obecnie trwa procedura przetargowa, wykonawcę poznamy najwcześniej 20 marca, a realizacja inwestycji powinna zakończyć się na jesieni b.r.

Co powstanie w Zembrzycach? Planowana jest rozbudowa i przebudowa istniejącego budynku centrum turystyczno-rekreacyjnego. Budynek zostanie przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. W miejscu obecnej sceny powstanie nowy pawilon na zaplecze szatniowo-sanitarne. Planowane są 4 boiska: rekreacyjnego-piłkarskie z nawierzchnią ze sztucznej trawy, wielofunkcyjne do siatkówki i koszykówki, boisko do siatkówki plażowej oraz boiska do badmintona. Powstanie skocznia w dal, bieżnia oraz miejsca odpoczynku, co pozwoli na uprawianie lekkoatletyki. Rywalizację sportową i imprezy kulturalne będzie mogła śledzić liczna widownia dla której powstaną trzech trybuny widowiskowe o konstrukcji stalowej. Powstanie nowa drewniana scena i plac widowiskowy. Zaplanowano ścieżkę rowerową, chodniki, trzy drewniane wiaty z siedziskami.

W ramach inwestycji rozbudowany zostanie istniejący placu zabaw i wyposażony w nowe, atrakcyjne urządzenia min trzy trampoliny. Obecna siłownia zostanie przeniesiona na inne miejsce. Dodatkowe atrakcje, które powstaną w centrum Zembrzyc to tężnia solankowa oraz plac i urządzenia do street workout`u oraz kalisceniki. Zaplanowano też rozbudowę istniejącego parkingu znajdującego się przy urzędzie gminy.

Realizacja zaplanowana jest etapowo. Pod koniec sierpnia zakończy się rozbudowa placu zabaw, 31 października – budowa terenów sportowych, miesiąc później: rozbudowa i przebudowa budynku, tężni solankowej, sceny widowiskowej oraz przeniesienie słupów i wozu strażackiego wraz z postumentem, bodowa dróg, chodników, ścieżki rowerowej i placu widowiskowego.

Marzena Gitler, foto: GOK Zembrzyce

Marzena Gitler

Marzena Gitler

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Etykiety
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Skomentuj

1 komentarz

 • Link do komentarza ram czwartek, 13 grudzień 2018 15:35 napisane przez ram

  hahaha! Budowa ośrodka rekreacji w kotlinie z najgorszym powietrzem w rejonie...Bardzo trafne położenie

 1. Więcej na GŁOS24
 2. BIZNES
 3. STYL ŻYCIA
 4. ZDROWIE I URODA
 5. MOTORYZACJA
 6. KULTURA
 7. SPORT
 8. TURYSTYKA
 9. EDUKACJA
 10. POLITYKA