wtorek, 10 lipiec 2018 16:42

Zawoja: Ekstremalne bieganie na Babiej

Napisała

4 i 5 sierpnia odbędzie się Festiwal Biegów Alpejskich w Zawoi, którego organizatorem jest krakowska "Kozica" Fundacja Biegów Górskich.

Festiwal Biegów Alpejskich w Zawoi to wyzwanie dla najmocniejszych miłośników biegów alpejskich. Niby nic szczególnego, krótkie lub bardzo krótkie biegi pod górę z metą na szczycie, ale biegów jest 13. Na pokonanie wszystkich tras jest tylko 30 godzin. Do pokonania jest niewiele - ponad 40 km plus zejścia na start kolejnego biegu. W pionie wygląda to już poważniej, bo trzeba pokonać 6200 m, w górę.

„Cały cykl zaczyna VII Chaszczok – Bieg na Babią Górę. Kolejne biegi to pięć 150-metrowych sprintów po stoku narciarskim, potem dłuższy sprint na Mokry Kozub i na „odpoczynek” po sprintach Bieg na Małą Babią. Drugi dzień zmagań rozpocznie Nocny Bieg na Cyl, a po nim jeden z piękniejszych biegów Festiwalu – Bieg Wschodzącego Słońca z metą na szczycie Babiej Góry. Szybki zbieg ze szczytu, by ponownie wystartować na Babią Górę, tym razem przez Perć Akademików – zdecydowanie najtrudniejszy technicznie. Potem Granica państwa – 3,9 km i +840 m przewyższenia, nie ma w Polsce tak długiego biegu o tak dużym nachyleniu. Po tych wszystkich biegach będzie znana kolejność i odległości czasowe. Zostaną one podzielone przez 10 i w takich odstępach zawodnicy wystartują na dochodzenie w ostatnim biegu pod wyciągiem na Mosorny Groń.” – zapowiadają organizatorzy.

Choć impreza wydaje się ekstremalna – nie brakuje chętnych. W ubiegłych edycjach brało udział ok. 40 – 50 zawodników, również kobiety. Przyciąga ich zmaganie i pokonanie własnych słabości. Ta niesamowita satysfakcja, jaką daje wykonanie czegoś na pozór niemożliwego i niezwykłe górskie pejzaże w tym niezapomniany wschód słońca na królowej gór – Babiej Górze.

Inf. UG Zawoja, opr mg. Fot. Krzysztof Nagacz

Strona biegu: http://biegnababia.pl/
Zapisy: https://b4sportonline.pl/bieg_na_babia

Marzena Gitler

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.