Sucha Beskidzka, Budzów, Jordanów, Maków Podhalański, Naprawa, Osielec, Zawoja, Zembrzyce

Suski Jarmark Kulturalny - deszczowy ale radosny Wyróżniony

Suski Jarmark Kulturalny - deszczowy ale radosny

Pod znakiem wyjątkowych widowisk kulturalnych upłynęły Dni Ziemi Suskiej 2018. Największa impreza plenerowa w Suchej Beskidzkiej pomimo niesprzyjającej aury pogodowej cieszyła się popularnością i zachęciła do wspólnego świętowania.

Program obchodów dni miasta zorganizowany pod hasłem Suskiego Jarmarku Kulturalnego był festiwalem niezwykle różnorodnych i oryginalnych wydarzeń, przygotowanych przez instytucje kultury, stowarzyszenia i organizacje, z myślą o mieszkańcach oraz gościach, którzy zechcieli spędzić pierwszy weekend lata w naszym mieście.

Dni miasta zainaugurowała gra miejska „Dawno, dawno temu...” zorganizowana przez suską biblioteką. W ciągu trzech godzin na „planszy”, jaką stało się miasto, drużyny wcielające się w role poszukiwaczy, musiały rozwikłać tajemnicę sprzed wieków, rozwiązując zagadki logiczne i wykonując różnego rodzaju zadania w rozmieszczonych po całym mieście punktach kontrolnych. W południe wytrwali miłośnicy piłki nożnej oglądali zmagania piłkarzy MKS Babia Góra, którzy z okazji 100-lecia istnienia swojego klubu zagrali mecz z pierwszą drużyną Wisły Kraków. Pomimo niskiej temperatury i obfitych opadów deszczu liczni kibice dopingowali suską drużynę ale również krakowskich zawodników. Sucha Beskidzka udowodniła, że ma prawdziwych kibiców dla których liczy się gra i dobre widowisko, o które zadbali organizatorzy. Niecodzienną atrakcją był również przejazd kilkudziesięciu epokowych samochodów i motocykli ulicami naszego miasta w ramach Ogólnopolskiego Zlotu Samochodów Zabytkowych.

Na dziedzińcu oraz w parku zamkowym można było spotkać miłośników sztuki, tańca i muzyki klasycznej, fanów rockowego i folkowego brzmienia, kibiców dopingujących piłkarzy podczas zmagań na Mistrzostwach Świata. Po południu na wszystkich uczestników Suskiego Jarmarku Kulturalnego czekały atrakcje parkowej Strefy Rodziny, gdzie odbywały się kiermasze, warsztaty artystyczne, ciekawe gry oraz wesołe miasteczko. Na estradzie na dziedzińcu zamku suskiego wystąpił zespół Pieśni i Tańca „Mały Śląsk”, prezentując tańce narodowe oraz regionalne tańce polskie.

Sobotnie obchody Dni Ziemi Suskiej uwieńczyła muzyczno-wizualna uczta w mistrzowskim wydaniu. Dziedziniec zamku suskiego na ponad 2,5 godziny zmienił się w teatralną salę, a przed widownią w niezapomnianym spektaklu wystąpili artyści operetki „Wesoła Wdówka”, słynącej z jednej z najlepszych partytur w historii operetki i zawierająca największe szlagiery tego gatunku, takie jak Usta milczą, dusza śpiewa, Ach, kobietki czy Pieśń o Wilii, skomponowane przez Franciszka Lehara, które wykonała Narodowa Orkiestra Filharmonii w Tarnopolu oraz baletu i soliści polskiej sceny operetkowej. Licznie zgromadzona publiczność tego spektaklu w wyjątkowo „spartańskich” warunkach udowodniła, że zarówno w Suchej Beskidzkiej jak i okolicy nie brakuje koneserów, melomanów czy wrażliwych odbiorców dla tzw. ”kultury wyższej”. 2,5 godzinny spektakl zakończony został widowiskowym pokazem sztucznych ogni, które przez kilkanaście minut bajecznie rozświetliły niebo nad suskim zamkiem.

W niedzielę na ogromnej patelni plenerowej gospodynie z miejscowych stowarzyszeń przyrządziły suski bigos, który dość mocno różnił się od powszechnie znanej potrawy gotowanej tradycyjnie na bazie kapusty, gdyż wśród składników znalazła się m. in. czerwona fasola i ananas.

Po godzinie 18.30 bawił suską publiczność Kabaret pod Wyrwigroszem, a o 20.00 zmagania Polaków z Kolumbijczykami oglądały w scenerii zamkowej tłumy suszan podczas transmisji meczu. Ostatnim akcentem tegorocznych obchodów Dni Ziemi Suskiej był koncert legendarnego zespołu Lombard, który udowodnił że muzyka łączy pokolenia, gdyż na dziedzińcu zamku suskiego wśród tańczącej i skaczącej pod sceną młodzieży bawili się również dorośli zasłuchani w przeboje swej młodości.

Tegoroczne święto miasta było wspólnym przedsięwzięciem, do którego oprócz miejskich instytucji udało się zaangażować osoby zrzeszone w stowarzyszeniach działających na terenie Suchej Beskidzkiej. Wszystkim, którzy przyczynili się do uatrakcyjnienia i sprawnej organizacji Dni Miasta, Burmistrz Suchej Beskidzkiej składa serdeczne podziękowania. Wyrazy szacunku i uznania należą się również licznym sponsorom, bo dzięki ich pomocy imprezy mogły być zorganizowane na bardzo wysokim poziomie.

Lucyna Steczek, Sabina Stopka, inf i foto: UM Sucha Beskidzka

 

Powrót na górę
  1. Więcej na GŁOS24
  2. EDUKACJA
  3. FINANSE I GOSPODARKA
  4. KULTURA
  5. MOTORYZACJA
  6. POLITYKA
  7. SPORT
  8. STYL ŻYCIA
  9. TURYSTYKA
  10. ZDROWIE I URODA

może Cię zainteresować

Motoryzacja

Powódź w Małopolsce. Pozamykane drogi i mosty

19 lipiec, 2018 | Wyświetleń:14495

Pozamykane drogi i mosty. Akcja ratownicza w powiecie tatrzańskim i limanowskim. Ostrzeżenia meteorologiczne i hydrologiczne...

Głos Podhalański

Podhale tonie. Zalane drogi, wsie i domy

19 lipiec, 2018 | Wyświetleń:11260

W wyniku wczorajszej (18.07) ulewy w regionie podhalańskim pozamykano drogi, a z wielu wsi i...

Głos Bielski

Wypadek w bielskim warsztacie samochodowym. 7-letnia dziewczynka została oskalpowana

04 lipiec, 2018 | Wyświetleń:9152

Wczoraj 3 lipca br.w godzinach popołudniowych, w bielskim warsztacie samochodowym podnośnik hydrauliczny wciągnął włosy 7-latki...

Głos Podhalański

Dwie ofiary śmiertelne na nowotarskiej drodze

29 czerwiec, 2018 | Wyświetleń:4847

28 czerwca br. około godziny 22:30 na DK7 pomiędzy Chyżnem, a Jabłonką, czołowo zderzyły się...

Głos Podhalański

Uciekali przed policją, uderzyli w drzewo i wpadli do rzeki. Trójka nastolatków nie żyje

25 czerwiec, 2018 | Wyświetleń:4335

Do zdarzenia doszło w nocy z niedzieli na poniedziałek. Młodzi ludzie - 16-latka i dwóje...

Głos Beskidzki

Wypadek w Skawicy. Jedna osoba nie żyje, druga walczy o życie.

14 lipiec, 2018 | Wyświetleń:4240

Jednak osoba zginęła, a druga jest ciężko ranna na skutek wypadku, do którego doszło dziś...

Głos Beskidzki

Antyterroryści zatrzymali na gorącym uczynku 35-latka z Jordanowa. Mężczyzna był w trakcie sprzedaży narkotyków.

17 lipiec, 2018 | Wyświetleń:4097

Wspólne działania policjantów z wydziału kryminalnego z Dębicy, komendy wojewódzkiej z Rzeszowa i policyjnych antyterrorystów...

Głos Limanowski

Limanowszczyzna tonie. Zamknięte drogi, odcięte domy, ewakuacje.

19 lipiec, 2018 | Wyświetleń:3946

Od wczoraj trwa kryzysowa sytuacja w powiecie limanowskim. Intensywne opady deszczu doprowadziły do odcięcia kilku...

Głos Mielecki

Mielczanie podnieśli głowy i odrobili lekcje - nikt nie jest w stanie zatrzymać tego rozpędzonego pociągu

22 czerwiec, 2018 | Wyświetleń:3007

Rozmowa z Piotrem Kozubem, administratorem i założycielem liczącej ponad 19 tysięcy członków grupy na Facebooku...

Głos Mielecki

Mielec: Czy dyrektor Kwaśniewski oszukał prokuraturę?

17 lipiec, 2018 | Wyświetleń:2578

Działania kierownictwa mieleckiego szpitala są "wyjątkowo haniebne i zasługują na potępienie jako mające najprawdopodobniej charakter przestępny...

Głos Krakowski

Tragiczny wypadek na Kobierzyńskiej. Nie żyje taksówkarz

08 lipiec, 2018 | Wyświetleń:2457

Dzisiaj koło południa doszło do tragicznego w skutkach wypadku.

Głos Wielicki

Marihuana w lesie. Policjanci znaleźli 6 ukrytych plantacji

11 lipiec, 2018 | Wyświetleń:2311

Policjanci z wielickiej Komendy wspólnie z funkcjonariuszami wydziału do walki z przestępczością narkotykową Komendy Wojewódzkiej...