środa, 11 lipiec 2018 14:16

Sucha B.: Węgierska „Polifónia"

Napisała

W ramach trwającej już od wielu lat przyjaźni między miastami Sucha Beskidzka i Jászberény (Węgry) oraz dobrych kontaktów społecznych i kulturalnych w piątek 29 czerwca w Sali Wysokiej suskiego zamku odbył się wernisaż pt. „Polifónia" Stowarzyszenia Twórców Wizji Przyszłości, gdzie prezentowane były dzieła węgierskich artystów.

Podczas wernisażu licznie zgromadzeni goście mogli podziwiać prace artystów, które wykonane są różnymi technikami. Subtelne zestawienie kolorów przykuwa wzrok odbiorcy i pozwala na chwilę zobaczyć świat oczami twórców. Członkowie grupy węgierskiej dokonali dekonstrukcji znaku symbolicznego, jakim jest herb miasta. Wykorzystując barwy herbowe (niebieski, czerwony, złoty, srebrny, czarny), za pośrednictwem różnorakich wypowiedzi artystycznych starali odpowiedzieć się na pytania o własne uczucia, które powstają wokół doświadczenia i tzw. narracji przynależności. Autorzy prac zaprezentowanych na wystawie przybliżyli w ten sposób zagadnienia tożsamości kulturowej, zakorzenienia w lokalności, wyobrażeń zbiorowych na temat wspólnoty, religijności, płci biologicznej, a także kategorie: władzy, jedności, rodziny, środowiska naturalnego oraz tego, co nieuświadomione. Na wystawie można obejrzeć prace: Kingi Bartos, Bíró Boglárki, Edit Farkas, László Fejős, Judit Kerekné Mihalik, Gábora Koncza.

Wystawę można zwiedzać do 27 lipca, od wtorku do niedzieli w godzinach pracy muzeum (tj. wtorek-sobota, 8.00-16.00, niedziela 9.00-17.00).

S.Stopka, inf i foto: UM Sucha Beskidzka

 

Marzena Gitler

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.