środa, 11 lipiec 2018 14:25

Sucha Beskidzka: Poetyckie pejzaże

Napisała

Do 31 sierpnia w Galerii Sztuki-Zamek można podziwiać wystawę malarstwa pt. „Świat inaczej” Stana Mauritsa.

Stan Maurits od 2011 roku wraz z małżonką mieszka w Stryszawie, i tutaj wiedziony miłością do gór i kobiety wybudował dom, warsztat i pracownię. Ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Antwerpii (Belgia), kierunek malarstwo olejne pod kierunkiem prof. Gard Van Mechelen, gdzie mieszkał ponad 60 lat.

Twórczość Mauritsa ma charakter symboliczny. W malarstwie Stana Mauritsa uderza spontaniczność skojarzeń, dostrzeganie ukrytych podobieństw pomiędzy pochodzącymi z różnych kultur mitami, symbolami, alegoriami.

Na obrazy Mauritiusa można patrzeć dwojako. Kontemplować je, czyli oglądać w sposób bezinteresowny, pozbawiony praktycznych oczekiwań lub wyobrazić sobie jak obrazy Stana zdjęte ze ścian, przeniesione na wolne powietrze stają się organicznym elementem natury, zlewają się z nią. Poprzez sztukę wyraża swoje uczucia, które powodują u odbiorcy refleksję i skłaniają do przemyśleń.

Constant Wouters, bo tak naprawdę nazywa się artysta nie zawsze mógł do woli poświęcić się swojej pasji, która towarzyszyła mu od najmłodszych lat, ponieważ zawodowo nie był związany ze sztuką. Dopiero gdy wraz z żoną przeszli na emeryturę artysta postanowił poświęcić cały swój wolny czas na twórczość, ponadto przeprowadzili się do Stryszawy, rodzinnej miejscowości małżonki.

S.Stopka, UM Sucha Beskidzka

Strona artysty: http://stanmaurits.blogspot.com/

 

Marzena Gitler

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.