czwartek, 09 sierpień 2018 13:09

Koncert „Muzyka Zaklęta w Drewnie” już w tę niedzielę!

Napisała

W niedzielę 12 sierpnia br. w kościele pw. Świętych Apostołów Szymona i Judy Tadeusza w Łętowni będzie można wysłuchać koncertu „Staropolskie pieśni maryjne i utwory organowe” w wykonaniu Wiktorii Bisztygi – sopran i Marka Stefańskiego – organy.

 Koncert ten odbędzie się w ramach Festiwalu Muzyka Zaklęta w Drewnie, którego głównym organizatorem jest Małopolska Organizacja Turystyczna.

Początek koncertu o godz. 17.00.

W programie:

 1. Mikołaj z Krakowa (XVI w.) – Salve Regina - solo organowe
 2. Gdyśmy przyszli do kościoła - pieśń kalwaryjska
 3. Z góry kalwaryjskiej - pieśń kalwaryjska
 4. Chcesz człowiecze łaski doznać - pieśń kalwaryjska
 5. Matko Boska Kalwaryjska - pieśń kalwaryjska
 6. Mikołaj z Krakowa – Ave Jerarchia (4 versi) - solo organowe
 7. Święta Maryjo - pieśń Wł. Żeleński
 8. Inwokacja do Matki Boskiej Krakowskiej z ołtarza Wita Stwosza – pieśń Wł. Poźniak
 9. Mikołaj z Krakowa – 4 tańce staropolskie: Hajduczki, Alia poznanie, Cantio polonica, Fanfara – solo organowe
 10. Matko Niebieskiego Pana - pieśń staropolska
 11. Najświętsza Panno – pieśń staropolska
 12. M. Stefański (1969)- improwizowana fuga potrójna na tematy polskich pieśni Maryjnych „Bogurodzica”, ” Po górach, dolinach”, „Z dawna Polski”- solo organowe
 13. Ach jak smutne – pieśń kalwaryjska
 14. Dobranoc Maryjo – pieśń opr. J. Targosz

O wykonawcach:

Wiktoria Bisztyga jest absolwentką wydziału Filologicznego Uniwersytetu Jagiellońskiego. Karierę artystyczną rozpoczynała w Zespole Pieśni  i Tańca Uj „Słowianki”.  Lekcje śpiewu solowego pobierała u Henryka Kamińskiego - pedagoga Państwowej Szkoły Muzycznej im. W. Żeleńskiego w Krakowie oraz u znakomitej sopranistki  Zofii Kilanowicz.  Jako solistka od wielu lat współpracuje z chórem „ Organum” oraz zespołem instrumentalnym „Ricercar” pod dyr. prof. Bogusława Grzybka, uczestnicząc  w wielu koncertach krajowych i zagranicznych.

Marek Stefański ukończył studia w krakowskiej Akademii Muzycznej w klasie organów prof. Joachima Grubicha, otrzymując w 1994r. dyplom z wyróżnieniem. Działalność koncertową rozpoczął na początku studiów w Akademii Muzycznej, odbywając dwukrotnie jako organista - solista wraz z Krakowskim Akademickim Chórem "Organum" tournee koncertowe obejmujące większość krajów europejskich. Wystąpił dotychczas z koncertami w większości krajów Europy, w Ameryce Północnej i Południowej oraz Izraelu. Regularnie zapraszany jest na koncerty do Rosji. Stał się zasłużonym propagatorem polskiej muzyki organowej, szczególnie XX wieku, którą wykonuje równolegle ze sztuką improwizacji organowej. W maju ubiegłego roku, jako jedyny organista z Europy, reprezentował Stary Kontynent podczas Międzynarodowego festiwalu „5 continents – 5 organists” w Seulu w Korei Południowej.

 

 

Źródło: powiat suski

Aleksandra Bieniek

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.