W dniu 9 listopada 2018 roku w Zespole Szkół im. Wincentego Witosa, w ramach obchodów 100.rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości, przeprowadzono akcję Narodowego Czytania „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego. Akcja ta organizowana jest pod honorowym patronatem Pary Prezydenckiej od 2012 roku. 

W zeszły piątek policjanci zatrzymali kobietę, która z jednego ze sklepów dyskontowych znajdujących się przy ul. Mickiewicza w Suchej Beskidzkiej, usiłowała ukraść towar na prawie 900zł.

wtorek, 13 listopad 2018 10:24

Joanna Stypuła. Dziękuję za głosy

Napisał

Dziękuje wszystkim, którzy towarzyszyli mi przez te kilka ostatnich tygodni a przede wszystkim tym, którzy oddali na mnie swój głos! Ze względu na rezultat było warto! Bardzo dawno nie spotkało mnie tyle życzliwości i serdeczności ze strony znanych i nieznanych mi osób.  Wynik 1213 głosów powala. 

To nazwa historycznej wystawy na terenie Folwarku Toporzysko (Gm. Jordanów), której otwarciu 9 listopada towarzyszyły świetnie wyreżyserowane i efektownie zaprezentowane kawaleryjskie pokazy. Tak obchodzić Święto Niepodległości będzie Stowarzyszenie Kawaleria i Szwadron Toporzysko.

Pijani kierowcy stanowią ogromne zagrożenie na każdego rodzaju drogach. Zawartość alkoholu we krwi znacznie utrudnia panowanie nad pojazdem i często jest przyczyną wypadków, niejednokrotnie zakończonych śmiercią. Na szczęście tym razem policjanci w porę wyeliminowali nietrzeźwego kierowcę.

piątek, 09 listopad 2018 16:40

Święto Niepodległości w Suchej

Napisał

W 2018 roku przypada 100 rocznica odzyskania niepodległości przez Polskę. Narodowe Święto Niepodległości jest najważniejszym polskim świętem narodowym, gdyż to właśnie 11 listopada 1918 roku po 123 latach niewoli Polska odzyskała niepodległość. Po latach rozbiorów, dokonanych przez Rosję, Austrię i Prusy w latach 1772-1795, powstaniach narodowych, zmaganiach na różnych frontach, Polacy dzięki niezłomności, patriotyzmowi i bohaterstwu wywalczyli w końcu wolność. Istotną rolę w odzyskaniu niepodległości odegrał oczywiście Józef Piłsudski - pierwszy marszałek Polski.

Odzyskiwanie przez Polskę niepodległości było procesem stopniowym. Wybór 11 listopada uzasadnić można zbiegiem wydarzeń w Polsce z zakończeniem I wojny światowej dzięki zawarciu rozejmu w Compiègne 11 listopada 1918, pieczętującego ostateczną klęskę Niemiec. Dzień wcześniej przybył do Warszawy Józef Piłsudski. W tych dwóch dniach, 10 i 11 listopada 1918, naród polski uświadomił sobie w pełni odzyskanie niepodległości, a nastrój głębokiego wzruszenia i entuzjazmu ogarnął kraj. Jędrzej Moraczewski - polski premier i minister komunikacji, opisał to słowami:

„Niepodobna oddać tego upojenia, tego szału radości, jaki ludność polską w tym momencie ogarnął. Po 120 latach prysły kordony. Nie ma „ich”. Wolność! Niepodległość! Zjednoczenie! Własne państwo! Na zawsze! Chaos? To nic. Będzie dobrze. Wszystko będzie, bo jesteśmy wolni”.

Dzień 11 listopada ustanowiono świętem narodowym w roku 1937.

W tym szczególnym dniu 11 listopada w Suchej Beskidzkiej odbędą się miejskie obchody Narodowego Święta Niepodległości, na które zapraszają: Proboszcz Parafii pw. NNMP w Suchej Beskidzkiej - ks. Wiesław Popielarczyk, Burmistrz Miasta - Stanisław Lichosyt oraz Starosta Suski - Józef Bałos.

Uroczystości w naszym mieście rozpoczną się o godz. 10:00 na cmentarzu parafialnym od złożenia kwiatów na kwaterze Wojska Polskiego. O godz. 10:30 zapraszamy do kościoła pw. NNMP w Suchej Beskidzkiej na program muzyczny przygotowany przez Miejski Chór „Jasień” pod dyrekcją Pani Małgorzaty Kubieniec, po którym o godz. 11:00 odbędzie się Msza Św. za Ojczyznę. Po mszy św. pod przewodnictwem Miejskiej Orkiestry Dętej i w asyście pocztów sztandarowych przemaszerujemy ulicami miasta tradycyjnie pod tablicę Marszałka Józefa Piłsudskiego (budynek Biblioteki Suskiej ul. J. Piłsudskiego 23), gdzie wspólnie odśpiewamy Hymn Państwowy oraz nastąpi uroczyste złożenie kwiatów. Miejskie obchody Święta Niepodległości zakończymy koncertem laureatów XI Festiwalu Pieśni Patriotycznej „To Polska moja Ojczyzna”, pod Patronatem Burmistrza Miasta Sucha Beskidzka, który odbędzie się w Sali Rycerskiej suskiego zamku o godz. 17.00. Zapraszamy  poczty sztandarowe i flagowe szkół, organizacji, stowarzyszeń, związków zawodowych i zakładów pracy oraz  mieszkańców miasta do uczestnictwa w obchodach Święta Niepodległości w Suchej Beskidzkiej.

 

Info: UM Sucha Beskidzka, Lucyna Steczek

sobota, 10 listopad 2018 13:32

Sucha Beskidzka: Zabytkowy Krzyż odnowiony

Napisał

W październiku br. nastąpił odbiór prac konserwatorskich i restauratorskich przy zabytkowym Krzyżu Jubileuszowym z 1865 roku, zlokalizowanym na suskim cmentarzu. Zadanie było współfinansowane ze środków Urzędu Marszałkowskiego w ramach konkursu Małopolskie Kapliczki 2018, gminy Sucha Beskidzka oraz suskiej parafii.

piątek, 09 listopad 2018 13:24

Spirobus po raz kolejny w Suchej Beskidzkiej

Napisał

Burmistrz Miasta Sucha Beskidzka zaprasza mieszkańców do skorzystania z bezpłatnych mobilnych badań spirometrycznych. Już w najbliższą środę 14 listopada w ramach ogólnopolskiej akcji „Dnia Czystego Powietrza” po raz kolejny nasze miasto odwiedzi Spirobus. Na mieszkańców czekać będzie wykwalifikowany personel, który wykona badania i udzieli fachowych porad odnośnie profilaktyki chorób układu oddechowego.

czwartek, 08 listopad 2018 10:30

Droga do niepodległości

Napisał

Historyczna wystawa oraz świetnie wyreżyserowane i efektownie zaprezentowane kawaleryjskie pokazy. Tak obchodzić Święto Niepodległości będzie Stowarzyszenie Kawaleria i Szwadron Toporzysko. Do wspólnych obchodów w najbliższy piątek zapraszają nie tylko mieszkańców powiatu suskiego, ale i wszystkich Małopolan.

Strona 1 z 40

Pozostałe artykuły

  1. Więcej na GŁOS24
  2. EDUKACJA
  3. FINANSE I GOSPODARKA
  4. KULTURA
  5. MOTORYZACJA
  6. POLITYKA
  7. SPORT
  8. STYL ŻYCIA
  9. TURYSTYKA
  10. ZDROWIE I URODA