środa, 02 styczeń 2019 15:14

Bielsko-Biała: wizyta rodzin czeczeńskich

Napisała

Od 27 do 30 grudnia ub. roku w Bielsku-Białej na zaproszenie Inicjatywy Obywatelskiej „Witaj” gościła licząca ponad 50 osób grupa uchodźców z Czeczenii. W czasie wydarzenia nazwanego "Dniami Radości" w Bielsku-Białej organizatorzy chcieli im pokazać, że Polska to piękny kraj przyjaznych i otwartych ludzi.

W minioną niedzielę z gośćmi z Czeczenii spotkał się prezydent Jarosław Klimaszewski. Na placu Bolesława Chrobrego czeczeńskie dzieci zaprezentowały swój ludowy taniec, a następnie goście wspólnie ze zgromadzonymi mieszkańcami miasta zatańczyli poloneza. Wydarzenie to zakończyło spotkanie ze św. Mikołajem, który wręczył prezenty najmłodszym oraz ich opiekunom. 
 
Podczas pobytu w mieście grupa uczestniczyła w wielu ciekawych spotkaniach i warsztatach. W piątek goście odwiedzili Dom Opieki "Samarytanin". Dzieci z Czeczenii przygotowały występ dla mieszkańców ośrodka. Później zaprosiło ich Środowiskowe Centrum Pomocy w Bielsku-Białej (zajęcia z chustą, lukrowanie pierników, decoupage).
Młodzież skorzystała także w tym dniu z rolkowiska w Luce Arenie. Zajęcia dla grupy odbyły się w Domu Kultury im. Wiktorii Kubisz. W ich ramach przeprowadzono warsztaty decoupage'u dla mam, warsztaty z odbijania szablonów na torbach dla młodzieży i warsztaty plastyczne dla dzieci.

Po południu wszyscy wyjechali kolejką linową na Szyndzielnię i odwiedzili tamtejsze schronisko. To była ogromna atrakcja, niektórzy z gości po raz pierwszy w życiu byli w górach. Wieczorem goście obejrzeli spektakl „Żabia Sprawa” Artystycznej Grupy Antyprzemocowej. Ich przyjazd do Bielska-Białej był możliwy dzięki zaangażowaniu wielu osób, firm i instytucji. 

Info/Foto: UM Bielsko-Biała


 

Mądry Natalia

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.