środa, 23 styczeń 2019 12:05

Kulturalne porwania? Przed sądem w Bielsku-Białej rozpoczął się proces w sprawie uprowadzeń dla okupu

Napisała
Kulturalne porwania? Przed sądem w Bielsku-Białej rozpoczął się proces w sprawie uprowadzeń dla okupu Zdjęcie ilustracyjne

Wczoraj przed Sądem Okręgowym w Bielsku-Białej rozpoczął się proces pięciu mężczyzn oskarżonych o uprowadzenia dla okupu. Do porwań miało dochodzić na terenie Podbeskidzia w latach 2014-2017.

Porwania

Grupę przestępczą założył Grzegorz P. W porwaniach pomagali mu Sławomir G., Janusz C., Jacek S. oraz Paweł B. Jak ustalili prokuratorzy członkowie grupy poznali się w zakładzie karnym, a następnie na terenie Bielska – Białej i okolic rozpoczęli typowanie osób, które wybierali, jako ofiary uprowadzeń.

Oskarżeni mieli udawać policjantów i w ten sposób wabić wytypowane wcześniej ofiary. Do uprowadzeń dochodziło na Podbeskidziu podczas „kontroli drogowej”.

Nie były to jednak przypadkowe kontrole. Mężczyźni zawczasu mieli sprawdzać stan majątkowy wytypowanych osób, a także ich zwyczaje oraz miejsce zamieszkania.

- Na czas negocjacji z rodzinami ofiar, wynajmowali specjalnie przystosowane mieszkania i pomieszczenia, w których przetrzymywali zakładników – informuje Prokuratura Krajowa.

Z porwania czterech osób mężczyźni otrzymali ponad 4,5 miliona złotych okupu.

Zarzuty

W trakcie śledztwa prokuratura przedstawiła mężczyznom zarzut udziału w zorganizowanej grupie przestępczej oraz przetrzymywania zakładników. Oskarżeni przyznali się do zarzucanych im czynów.

- W toku śledztwa prokuratorzy w wyniku zatrzymania sprawców ostatniego uprowadzenia z listopada 2017 roku zdołali odzyskać kwotę okopu w wysokości ponad 2,8 miliona zł – dodaje biuro prasowe Prokuratury Krajowej.

Rozprawa

Jak podaje portal bielsko.biala.pl, Grzegorz P. zeznawał że, porwania miały być kulturalne tzn. nikomu miała nie stać się żadna krzywda.

Oskarżonym grozi kara do 3 lat pozbawienia wolności.

 

Aleksandra Bieniek

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.