wtorek, 12 luty 2019 15:12

Nowoczesny defibrylator trafił do mieszkańców Czechowic-Dziedzic

Napisała

Nowoczesny defibrylator AED został przekazany Gminie Czechowice-Dziedzice przez Śląski Oddział Okręgowy PKC w Katowicach Oddział Bielsko-Biała, w ramach którego działa czechowicka Grupa Ratownictwa PCK. Ratujące życie urządzenie zostało przekazane na ręce burmistrza Mariana Błachuta.

Defibrylator został zakupiony dzięki środkom, które Ratownicy z czechowickiej Grupy PCK zbierali podczas „Pierwszej Gwiazdki” – jarmarku świątecznego, zorganizowanego w grudniu w Czechowicach-Dziedzicach. Ratujące życie urządzenie zostanie zainstalowane w miejscu ogólnodostępnym, tak by mogło służyć potencjalnie największej liczbie potrzebujących osób.

Defibrylator AED jest wyjątkowo łatwy w obsłudze, ponieważ wydaje komendy głosowe i krok po kroku podpowiada użytkownikowi co robić. Może go zatem użyć osoba bez wcześniejszego przeszkolenia medycznego. Defibrylator AED sam analizuje EKG poszkodowanego i wykrywa, kiedy defibrylacja jest wskazana. Przy urządzeniu znajduje się tabliczka z ilustrowaną instrukcją, jak skutecznie działać w przypadku konieczności udzielenia pierwszej pomocy. Producent zapewnia, że postępując zgodnie z instrukcjami AED, nie można nikomu zaszkodzić. Można natomiast uratować czyjeś życie.

Przed paroma tygodniami podobne urządzenie zostało zainstalowane w holu pływali „Wodnik”. O miejscu instalacji nowego AED poinformujemy, jak tylko odpowiednie miejsce zostanie uzgodnione, a urządzenie zostanie tam zamontowane.

Info/Foto: UM Czechowice-Dziedzice

Mądry Natalia

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.