Bielsko-Biała, Bystra, Czechowice-Dziedzice, Kozy, Meszna, Rybarzowice, Szczyrk

Zakręt wciąż niebezpieczny Wyróżniony

Zakręt wciąż niebezpieczny

O bielskim „zakręcie śmierci”, zwanym też przez niektórych „zakrętem idiotów”, znów było głośno. Kilka dni temu, w niedzielę 20 sierpnia, w ciągu zaledwie kilku godzin odholowano stamtąd kilkanaście samochodów, które brały udział w kolizjach.

Miejsce znane każdemu kierowcy w Bielsku-Białej. Łuk w pobliżu węzła Rosta. To właśnie tam dochodzi do ogromnej ilości wypadków, których najczęstszą przyczyną jest nadmierna prędkość. Praktycznie nie ma tygodnia, w którym by nie odnotowano chociaż jednego zdarzenia. W tym roku na wspomnianym zakręcie miał miejsce również wypadek śmiertelny – początkiem lipca zginął tam motocyklista.

Nadzieją na zakończenie tej „czarnej serii” jest budowa drogi ekspresowej S1 na odcinku Kosztowy II (Mysłowice) – Suchy Potok (Bielsko-Biała), która powstanie po nowym śladzie. – W chwili wybudowania odcinka drogi S1 z Mysłowic do Bielska-Białej łuk stanie się elementem nowego węzła drogowego dróg S1 i S52 – przypomina Dorota Marzyńska-Kotas z Oddziału GDDKiA w Katowicach.

Obecny układ drogowy ze wspomnianym łukiem w roli głównej jest prowizoryczny. Będzie jednak funkcjonował do momentu przedłużenia trasy S1. Inwestycja znajduje się w Programie Budowy Dróg Krajowych na lata 2014-2023 (z perspektywą do 2025 roku). Newralgiczny punkt będzie zatem istniał jeszcze przez kilka lat. A co do tego czasu? Czy da się poprawić bezpieczeństwo w tym miejscu?

W sierpniu kilka propozycji przedstawił radny Karol Markowski. Do prezydenta Jacka Krywulta skierował interpelację w sprawie podjęcia zdecydowanych działań w tym zakresie. „[...] do czasu budowy drogi ekspresowej S1 Kosztowy II (Mysłowice) – Suchy Potok (Bielsko-Biała w tym miejscu można by zastosować jeszcze parę rozwiązań, które mogą ograniczyć wypadki, a nawet uratować parę istnień ludzkich” – napisał radny.

Jakie rozwiązania proponuje? Po pierwsze – „wprowadzenie elementów uspokojenia ruchu”, takich jak czerwone pasy poprzeczne na odcinku około 60 metrów, przed oznakowaniem informującym o ograniczeniu prędkości. Po drugie – ustawienie znaku „Zwolnij! Niebezpieczeństwo!”, a po trzecie – tablicy ostrzegającej o tzw. „czarnym punkcie”. Według Karola Markowskiego istotne byłoby także wprowadzenie zwężenia z dwóch pasów do jednego oraz ustawienie skrajni U-21 w obu kierunkach do czasu budowy drogi ekspresowej S1 Kosztowy – Mysłowice.

Aby zobrazować skalę i powagę problemu, przytacza tragiczne dane. „Na przełomie ostatnich 4 lat na tzw. zakręcie śmierci miały miejsce aż 122 zdarzenia drogowe, z których 118 zakwalifikowano jako kolizje, 4 jako wypadki, a 3 osoby poniosły śmierć na miejscu” – czytamy w interpelacji radnego Karola Markowskiego.

Co na to GDDKiA?

Jak do proponowanych rozwiązań odnosi się zarządca drogi, czyli Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad? Zapytaliśmy, jakie są szanse, że sugerowane rozwiązania zostaną wprowadzone, ewentualnie czy GDDKiA ma inne pomysły na poprawę bezpieczeństwa we wspomnianym rejonie.

– Istniejąca organizacja ruchu w omawianym miejscu jest zgodna z obowiązującymi przepisami oraz zasadami bezpieczeństwa ruchu drogowego. Odcinek ten jest m.in. poprzedzony sekwencją znaków o niebezpiecznym zakręcie, wspomaganych przez pulsujące sygnały świetlne oraz z ograniczeniem prędkości do 60 km/h – podkreśla Dorota Marzyńska-Kotas z Oddziału GDDKiA w Katowicach.

– Przedstawione [przez radnego Markowskiego – przyp. red.] propozycje zmiany organizacji ruchu nie są zgodne z Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 3 lipca 2003 roku w sprawie szczegółowych warunków technicznych dla znaków i sygnałów drogowych oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego i warunków ich umieszczania na drogach (Dz. U. Nr 220 z dnia 23 grudnia 2003 roku, poz. 2181 ze zm.). W związku z tym nie jest możliwe ich wprowadzenie; nie widzimy również zasadności wprowadzenia zawężenia jezdni w tym miejscu – wyjaśnia Dorota Marzyńska-Kotas. – W najbliższym czasie planowane jest wdrożenie zmiany stałej organizacji ruchu, polegające na wprowadzeniu znaków A-30 (inne niebezpieczeństwo) wraz z tabliczką T-15 (wskazującą miejsce częstych wypadków) – dodaje.

– Problemem na tym odcinku drogi nie jest oznakowanie, lecz świadome lekceważenie przepisów ruchu drogowego przez kierowców. Jazda z dozwoloną prędkością pozwala płynnie i bezpiecznie pokonać łuk – podkreśla Dorota Marzyńska-Kotas.

 

Anna Piątkowska-Borek

 

Ostatnio zmieniany poniedziałek, 28 sierpień 2017 17:06
Powrót na górę
  1. Więcej na GŁOS24
  2. EDUKACJA
  3. FINANSE I GOSPODARKA
  4. KULTURA
  5. MOTORYZACJA
  6. POLITYKA
  7. SPORT
  8. STYL ŻYCIA
  9. TURYSTYKA
  10. ZDROWIE I URODA

może Cię zainteresować

Głos Mielecki

Kronospan nie daje za wygraną

07 marzec, 2018 | Wyświetleń:4634

Mielcka policja prowadzi czynności sprawdzające, dotyczące zasłonięcia tablic "Mielec", informujących o wjeździe na teren zabudowany...

Głos Mielecki

Mielec: Prokuratura i Policja bada zarzuty wobec Kronospanu

09 marzec, 2018 | Wyświetleń:3799

Prokuratura Rejonowa w Mielcu odmówiła wszczęcia postępowania z zawiadomienia pełnomocnika formy Kronospan Sp. z o.o...

Turystyka

Wynajmij kampera i przeżyj weekend inny niż wszystkie

22 luty, 2018 | Wyświetleń:1910

Nie trzeba wyjeżdżać daleko, by podróż stała się dla nas zupełnie nowym doświadczeniem. Wystarczy weekendowy...

Kultura

Muzyka przychodzi sama

22 luty, 2018 | Wyświetleń:1736

Sławomir Zapała – czy trzeba go przedstawiać? Teledysk do jego piosenki „Miłość w Zakopanem” ma...

Głos Dębicki

Dębica: Nie żyje ks. Adam Bartkowicz

21 marzec, 2018 | Wyświetleń:1593

Pochodzący z Dębicy ks. Adam Bartkowicz utonął w oceanie w w Dar Es Salaam w...

Głos Bielski

Trudne decyzje – dać szansę czy skrócić cierpienie?

21 marzec, 2018 | Wyświetleń:1228

Wydawałoby się, że niektóre zabiegi, jak chociażby operacja przepukliny u będącej w ciąży sarny, można...

Głos Mielecki

Mielec: Pic czyli "dobra zmiana"

25 marzec, 2018 | Wyświetleń:1188

Dziś o godz. 16 odbędzie się oprotestowana przez Kronospan publiczna rozprawa administracyjna. Mieszkańcy będą mogli...

Głos Mielecki

Kto pomoże oczyścić Mielec? Czy zrobią to sami mieszkańcy?

28 luty, 2018 | Wyświetleń:1168

Na prośbę strony społecznej 8 lutego br. wojewoda podkarpacki Ewa Leniart zorganizowała spotkanie dotyczące problemów...

Głos Sądecki

Nowy Sącz: Oburzająca opieszałość prokuratury w sprawie znęcania się nad przedszkolakiem

20 marzec, 2018 | Wyświetleń:1160

Dopiero po sześciu miesiącach nowosądecka prokuratura postawiła zarzuty dyrektor jednego z niepublicznych przedszkoli w Nowym...

Głos Mielecki

Mielec: „Na górze” wciąż bez zmian

26 luty, 2018 | Wyświetleń:1062

Prezydent Mielca Daniel Kozdęba nie ma prawa do zasiłku rehabilitacyjnego. Jednak ani wojewoda, ani komisarz...

Głos Sądecki

Nowy Sącz: Mistrzyni w policyjnym mundurze

08 marzec, 2018 | Wyświetleń:969

Ewa Bulanda, policjantka rodem z Krynicy-Zdroju, zdobyła w lutym brązowy medal w kategorii 48 kg...

Głos Powiśla

Smęgorzów: Odszedł Żołnierz Wyklęty

19 marzec, 2018 | Wyświetleń:882

17 marca 2018 r. w wieku 93 lat odszedł do wieczności kpt. Władysław Ryczek –...