Bielsko-Biała, Bystra, Czechowice-Dziedzice, Kozy, Meszna, Rybarzowice, Szczyrk

Zakręt wciąż niebezpieczny Wyróżniony

Zakręt wciąż niebezpieczny

O bielskim „zakręcie śmierci”, zwanym też przez niektórych „zakrętem idiotów”, znów było głośno. Kilka dni temu, w niedzielę 20 sierpnia, w ciągu zaledwie kilku godzin odholowano stamtąd kilkanaście samochodów, które brały udział w kolizjach.

Miejsce znane każdemu kierowcy w Bielsku-Białej. Łuk w pobliżu węzła Rosta. To właśnie tam dochodzi do ogromnej ilości wypadków, których najczęstszą przyczyną jest nadmierna prędkość. Praktycznie nie ma tygodnia, w którym by nie odnotowano chociaż jednego zdarzenia. W tym roku na wspomnianym zakręcie miał miejsce również wypadek śmiertelny – początkiem lipca zginął tam motocyklista.

Nadzieją na zakończenie tej „czarnej serii” jest budowa drogi ekspresowej S1 na odcinku Kosztowy II (Mysłowice) – Suchy Potok (Bielsko-Biała), która powstanie po nowym śladzie. – W chwili wybudowania odcinka drogi S1 z Mysłowic do Bielska-Białej łuk stanie się elementem nowego węzła drogowego dróg S1 i S52 – przypomina Dorota Marzyńska-Kotas z Oddziału GDDKiA w Katowicach.

Obecny układ drogowy ze wspomnianym łukiem w roli głównej jest prowizoryczny. Będzie jednak funkcjonował do momentu przedłużenia trasy S1. Inwestycja znajduje się w Programie Budowy Dróg Krajowych na lata 2014-2023 (z perspektywą do 2025 roku). Newralgiczny punkt będzie zatem istniał jeszcze przez kilka lat. A co do tego czasu? Czy da się poprawić bezpieczeństwo w tym miejscu?

W sierpniu kilka propozycji przedstawił radny Karol Markowski. Do prezydenta Jacka Krywulta skierował interpelację w sprawie podjęcia zdecydowanych działań w tym zakresie. „[...] do czasu budowy drogi ekspresowej S1 Kosztowy II (Mysłowice) – Suchy Potok (Bielsko-Biała w tym miejscu można by zastosować jeszcze parę rozwiązań, które mogą ograniczyć wypadki, a nawet uratować parę istnień ludzkich” – napisał radny.

Jakie rozwiązania proponuje? Po pierwsze – „wprowadzenie elementów uspokojenia ruchu”, takich jak czerwone pasy poprzeczne na odcinku około 60 metrów, przed oznakowaniem informującym o ograniczeniu prędkości. Po drugie – ustawienie znaku „Zwolnij! Niebezpieczeństwo!”, a po trzecie – tablicy ostrzegającej o tzw. „czarnym punkcie”. Według Karola Markowskiego istotne byłoby także wprowadzenie zwężenia z dwóch pasów do jednego oraz ustawienie skrajni U-21 w obu kierunkach do czasu budowy drogi ekspresowej S1 Kosztowy – Mysłowice.

Aby zobrazować skalę i powagę problemu, przytacza tragiczne dane. „Na przełomie ostatnich 4 lat na tzw. zakręcie śmierci miały miejsce aż 122 zdarzenia drogowe, z których 118 zakwalifikowano jako kolizje, 4 jako wypadki, a 3 osoby poniosły śmierć na miejscu” – czytamy w interpelacji radnego Karola Markowskiego.

Co na to GDDKiA?

Jak do proponowanych rozwiązań odnosi się zarządca drogi, czyli Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad? Zapytaliśmy, jakie są szanse, że sugerowane rozwiązania zostaną wprowadzone, ewentualnie czy GDDKiA ma inne pomysły na poprawę bezpieczeństwa we wspomnianym rejonie.

– Istniejąca organizacja ruchu w omawianym miejscu jest zgodna z obowiązującymi przepisami oraz zasadami bezpieczeństwa ruchu drogowego. Odcinek ten jest m.in. poprzedzony sekwencją znaków o niebezpiecznym zakręcie, wspomaganych przez pulsujące sygnały świetlne oraz z ograniczeniem prędkości do 60 km/h – podkreśla Dorota Marzyńska-Kotas z Oddziału GDDKiA w Katowicach.

– Przedstawione [przez radnego Markowskiego – przyp. red.] propozycje zmiany organizacji ruchu nie są zgodne z Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 3 lipca 2003 roku w sprawie szczegółowych warunków technicznych dla znaków i sygnałów drogowych oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego i warunków ich umieszczania na drogach (Dz. U. Nr 220 z dnia 23 grudnia 2003 roku, poz. 2181 ze zm.). W związku z tym nie jest możliwe ich wprowadzenie; nie widzimy również zasadności wprowadzenia zawężenia jezdni w tym miejscu – wyjaśnia Dorota Marzyńska-Kotas. – W najbliższym czasie planowane jest wdrożenie zmiany stałej organizacji ruchu, polegające na wprowadzeniu znaków A-30 (inne niebezpieczeństwo) wraz z tabliczką T-15 (wskazującą miejsce częstych wypadków) – dodaje.

– Problemem na tym odcinku drogi nie jest oznakowanie, lecz świadome lekceważenie przepisów ruchu drogowego przez kierowców. Jazda z dozwoloną prędkością pozwala płynnie i bezpiecznie pokonać łuk – podkreśla Dorota Marzyńska-Kotas.

 

Anna Piątkowska-Borek

 

Ostatnio zmieniany poniedziałek, 28 sierpień 2017 17:06
Powrót na górę
  1. Więcej na GŁOS24
  2. EDUKACJA
  3. FINANSE I GOSPODARKA
  4. KULTURA
  5. MOTORYZACJA
  6. POLITYKA
  7. SPORT
  8. STYL ŻYCIA
  9. TURYSTYKA
  10. ZDROWIE I URODA

może Cię zainteresować

Motoryzacja

Powódź w Małopolsce. Pozamykane drogi i mosty

19 lipiec, 2018 | Wyświetleń:14560

Pozamykane drogi i mosty. Akcja ratownicza w powiecie tatrzańskim i limanowskim. Ostrzeżenia meteorologiczne i hydrologiczne...

Głos Podhalański

Podhale tonie. Zalane drogi, wsie i domy

19 lipiec, 2018 | Wyświetleń:11322

W wyniku wczorajszej (18.07) ulewy w regionie podhalańskim pozamykano drogi, a z wielu wsi i...

Głos Bielski

Wypadek w bielskim warsztacie samochodowym. 7-letnia dziewczynka została oskalpowana

04 lipiec, 2018 | Wyświetleń:9330

Wczoraj 3 lipca br.w godzinach popołudniowych, w bielskim warsztacie samochodowym podnośnik hydrauliczny wciągnął włosy 7-latki...

Głos Podhalański

Dwie ofiary śmiertelne na nowotarskiej drodze

29 czerwiec, 2018 | Wyświetleń:4851

28 czerwca br. około godziny 22:30 na DK7 pomiędzy Chyżnem, a Jabłonką, czołowo zderzyły się...

Głos Podhalański

Uciekali przed policją, uderzyli w drzewo i wpadli do rzeki. Trójka nastolatków nie żyje

25 czerwiec, 2018 | Wyświetleń:4337

Do zdarzenia doszło w nocy z niedzieli na poniedziałek. Młodzi ludzie - 16-latka i dwóje...

Głos Beskidzki

Wypadek w Skawicy. Jedna osoba nie żyje, druga walczy o życie.

14 lipiec, 2018 | Wyświetleń:4249

Jednak osoba zginęła, a druga jest ciężko ranna na skutek wypadku, do którego doszło dziś...

Głos Beskidzki

Antyterroryści zatrzymali na gorącym uczynku 35-latka z Jordanowa. Mężczyzna był w trakcie sprzedaży narkotyków.

17 lipiec, 2018 | Wyświetleń:4115

Wspólne działania policjantów z wydziału kryminalnego z Dębicy, komendy wojewódzkiej z Rzeszowa i policyjnych antyterrorystów...

Głos Limanowski

Limanowszczyzna tonie. Zamknięte drogi, odcięte domy, ewakuacje.

19 lipiec, 2018 | Wyświetleń:3960

Od wczoraj trwa kryzysowa sytuacja w powiecie limanowskim. Intensywne opady deszczu doprowadziły do odcięcia kilku...

Głos Mielecki

Mielczanie podnieśli głowy i odrobili lekcje - nikt nie jest w stanie zatrzymać tego rozpędzonego pociągu

22 czerwiec, 2018 | Wyświetleń:3024

Rozmowa z Piotrem Kozubem, administratorem i założycielem liczącej ponad 19 tysięcy członków grupy na Facebooku...

Głos Mielecki

Mielec: Czy dyrektor Kwaśniewski oszukał prokuraturę?

17 lipiec, 2018 | Wyświetleń:2589

Działania kierownictwa mieleckiego szpitala są "wyjątkowo haniebne i zasługują na potępienie jako mające najprawdopodobniej charakter przestępny...

Głos Krakowski

Tragiczny wypadek na Kobierzyńskiej. Nie żyje taksówkarz

08 lipiec, 2018 | Wyświetleń:2470

Dzisiaj koło południa doszło do tragicznego w skutkach wypadku.

Głos Wielicki

Marihuana w lesie. Policjanci znaleźli 6 ukrytych plantacji

11 lipiec, 2018 | Wyświetleń:2316

Policjanci z wielickiej Komendy wspólnie z funkcjonariuszami wydziału do walki z przestępczością narkotykową Komendy Wojewódzkiej...