Bielsko-Biała, Bystra, Czechowice-Dziedzice, Kozy, Meszna, Rybarzowice, Szczyrk

 

 

 

Zakręt wciąż niebezpieczny Wyróżniony

Zakręt wciąż niebezpieczny

O bielskim „zakręcie śmierci”, zwanym też przez niektórych „zakrętem idiotów”, znów było głośno. Kilka dni temu, w niedzielę 20 sierpnia, w ciągu zaledwie kilku godzin odholowano stamtąd kilkanaście samochodów, które brały udział w kolizjach.

Miejsce znane każdemu kierowcy w Bielsku-Białej. Łuk w pobliżu węzła Rosta. To właśnie tam dochodzi do ogromnej ilości wypadków, których najczęstszą przyczyną jest nadmierna prędkość. Praktycznie nie ma tygodnia, w którym by nie odnotowano chociaż jednego zdarzenia. W tym roku na wspomnianym zakręcie miał miejsce również wypadek śmiertelny – początkiem lipca zginął tam motocyklista.

Nadzieją na zakończenie tej „czarnej serii” jest budowa drogi ekspresowej S1 na odcinku Kosztowy II (Mysłowice) – Suchy Potok (Bielsko-Biała), która powstanie po nowym śladzie. – W chwili wybudowania odcinka drogi S1 z Mysłowic do Bielska-Białej łuk stanie się elementem nowego węzła drogowego dróg S1 i S52 – przypomina Dorota Marzyńska-Kotas z Oddziału GDDKiA w Katowicach.

Obecny układ drogowy ze wspomnianym łukiem w roli głównej jest prowizoryczny. Będzie jednak funkcjonował do momentu przedłużenia trasy S1. Inwestycja znajduje się w Programie Budowy Dróg Krajowych na lata 2014-2023 (z perspektywą do 2025 roku). Newralgiczny punkt będzie zatem istniał jeszcze przez kilka lat. A co do tego czasu? Czy da się poprawić bezpieczeństwo w tym miejscu?

W sierpniu kilka propozycji przedstawił radny Karol Markowski. Do prezydenta Jacka Krywulta skierował interpelację w sprawie podjęcia zdecydowanych działań w tym zakresie. „[...] do czasu budowy drogi ekspresowej S1 Kosztowy II (Mysłowice) – Suchy Potok (Bielsko-Biała w tym miejscu można by zastosować jeszcze parę rozwiązań, które mogą ograniczyć wypadki, a nawet uratować parę istnień ludzkich” – napisał radny.

Jakie rozwiązania proponuje? Po pierwsze – „wprowadzenie elementów uspokojenia ruchu”, takich jak czerwone pasy poprzeczne na odcinku około 60 metrów, przed oznakowaniem informującym o ograniczeniu prędkości. Po drugie – ustawienie znaku „Zwolnij! Niebezpieczeństwo!”, a po trzecie – tablicy ostrzegającej o tzw. „czarnym punkcie”. Według Karola Markowskiego istotne byłoby także wprowadzenie zwężenia z dwóch pasów do jednego oraz ustawienie skrajni U-21 w obu kierunkach do czasu budowy drogi ekspresowej S1 Kosztowy – Mysłowice.

Aby zobrazować skalę i powagę problemu, przytacza tragiczne dane. „Na przełomie ostatnich 4 lat na tzw. zakręcie śmierci miały miejsce aż 122 zdarzenia drogowe, z których 118 zakwalifikowano jako kolizje, 4 jako wypadki, a 3 osoby poniosły śmierć na miejscu” – czytamy w interpelacji radnego Karola Markowskiego.

Co na to GDDKiA?

Jak do proponowanych rozwiązań odnosi się zarządca drogi, czyli Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad? Zapytaliśmy, jakie są szanse, że sugerowane rozwiązania zostaną wprowadzone, ewentualnie czy GDDKiA ma inne pomysły na poprawę bezpieczeństwa we wspomnianym rejonie.

– Istniejąca organizacja ruchu w omawianym miejscu jest zgodna z obowiązującymi przepisami oraz zasadami bezpieczeństwa ruchu drogowego. Odcinek ten jest m.in. poprzedzony sekwencją znaków o niebezpiecznym zakręcie, wspomaganych przez pulsujące sygnały świetlne oraz z ograniczeniem prędkości do 60 km/h – podkreśla Dorota Marzyńska-Kotas z Oddziału GDDKiA w Katowicach.

– Przedstawione [przez radnego Markowskiego – przyp. red.] propozycje zmiany organizacji ruchu nie są zgodne z Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 3 lipca 2003 roku w sprawie szczegółowych warunków technicznych dla znaków i sygnałów drogowych oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego i warunków ich umieszczania na drogach (Dz. U. Nr 220 z dnia 23 grudnia 2003 roku, poz. 2181 ze zm.). W związku z tym nie jest możliwe ich wprowadzenie; nie widzimy również zasadności wprowadzenia zawężenia jezdni w tym miejscu – wyjaśnia Dorota Marzyńska-Kotas. – W najbliższym czasie planowane jest wdrożenie zmiany stałej organizacji ruchu, polegające na wprowadzeniu znaków A-30 (inne niebezpieczeństwo) wraz z tabliczką T-15 (wskazującą miejsce częstych wypadków) – dodaje.

– Problemem na tym odcinku drogi nie jest oznakowanie, lecz świadome lekceważenie przepisów ruchu drogowego przez kierowców. Jazda z dozwoloną prędkością pozwala płynnie i bezpiecznie pokonać łuk – podkreśla Dorota Marzyńska-Kotas.

 

Anna Piątkowska-Borek

 

Ostatnio zmieniany poniedziałek, 28 sierpień 2017 17:06
Powrót na górę
  1. Więcej na GŁOS24
  2. EDUKACJA
  3. FINANSE I GOSPODARKA
  4. KULTURA
  5. MOTORYZACJA
  6. POLITYKA
  7. SPORT
  8. STYL ŻYCIA
  9. TURYSTYKA
  10. ZDROWIE I URODA

może Cię zainteresować

Głos Tarnowski

Kawałek słonecznej Italii dla najbardziej wymagających podniebień

17 październik, 2017 | Wyświetleń:901

Oryginalne składniki i receptura prosto z Włoch, do tego szczypta pasji, trochę miłości i przepis...

Głos Bieruńsko-Lędziński

Kłopot upchnięty byle gdzie

22 wrzesień, 2017 | Wyświetleń:645

Ciasne sale, niewystarczająca ilość umywalek i nieadekwatne do potrzeb dzieci godziny posiłków – w takich...

Głos Żywiecki

„Halny” wjechał na stację w Żywcu

19 wrzesień, 2017 | Wyświetleń:416

PKP Intercity uruchomiło nowe, weekendowe połączenie z Bydgoszczy do Zakopanego. Na trasie TLK „Halny” znalazł...

Głos Bocheński

Dęby rosną, a co z tabliczkami?

25 wrzesień, 2017 | Wyświetleń:267

Połamane paliki i zniszczone tabliczki z nazwiskami ofiar zbrodni katyńskiej – zdjęcia ukazujące uszkodzenia przesłał...

Głos Chrzanowski

Czy pozostając w Związku, Chrzanów skutecznie rozwiąże problem smrodu?

02 październik, 2017 | Wyświetleń:245

Uciążliwości zapachowe, zaburzające komfort życia mieszkańców, zwłaszcza Balina, chrzanowskich Kątów i Borowca, marginalizowanie interesów gminy...

Głos Limanowski

W Glisnem modlili się o pokój na świecie

17 październik, 2017 | Wyświetleń:244

Podobnie jak tysiące innych wiernych, którzy w ostatnią sobotę odmówili modlitwę różańcową na terenie całej...

Głos Myślenicki

Wnuczek chwilowo nie dzwoni

12 październik, 2017 | Wyświetleń:237

W ciągu ostatnich kilku tygodni myślenicka policja na szczęście nie odnotowała oszustw tzw. „metodą na...

Głos Dębicki

Sprawdzamy zasobność portfeli lokalnych władz

27 wrzesień, 2017 | Wyświetleń:212

Domy, mieszkania, samochody, oszczędności i roczne zarobki – to wszystko mają obowiązek zawrzeć w corocznych...

Głos Myślenicki

Speed-ball coraz popularniejszą dyscypliną

09 październik, 2017 | Wyświetleń:207

Speed-balliści z całej Polski walczyli o najlepsze miejsca na podium w czasie II Mistrzostw Polski...

Głos Podkrakowski

Pacjenci w Krzeszowicach nie zostaną bez opieki

04 październik, 2017 | Wyświetleń:178

Chorzy nie będą musieli jeździć do Chrzanowa. Nocna i świąteczna opieka zdrowotna nadal będzie realizowana...

Głos Chrzanowski

Ulica Śląska tuż po okupacji

27 wrzesień, 2017 | Wyświetleń:165

24 stycznia 1945 roku, wraz z wkroczeniem wojsk II frontu Ukraińskiego Armii Czerwonej skończyła się...

Głos Beskidzki

Czas na decyzję mieszkańców

21 wrzesień, 2017 | Wyświetleń:155

Pasja, aktywność ruchowa, zdrowe żywienie i integracja społeczna – tego najwyraźniej najbardziej brakuje mieszkańcom powiatu...