Bielsko-Biała, Bystra, Czechowice-Dziedzice, Kozy, Meszna, Rybarzowice, Szczyrk

Wszystkie służby w pogotowiu Wyróżniony

Wszystkie służby w pogotowiu

Podmyte drogi i pola, zalane piwnice – to skutek trwających kilka dni intensywnych opadów deszczu. Najgorzej sytuacja wygląda na południu województwa śląskiego. Służby przez cały czas pozostają w gotowości.

Przez cały weekend obowiązywały jeszcze alarmy i pogotowia przeciwpowodziowe. Tyle deszczu, co w ostatnich dniach, nie spadło od dawna.

Wszystkie służby są w pełnej gotowości. Jak podało w niedzielę 24 września Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Katowicach, w związku z obowiązującymi ostrzeżeniami Państwowa Straż Pożarna interweniowała aż 161 razy (19 razy powodem były silne wiatry, 47 – przybory wód, 79 – pompowano wodę z rozlewisk i piwnic, 16 – monitorowanie rzek). Najwięcej interwencji odnotowano w Bielsku-Białej (28), w Cieszynie (16), Pszczynie (15), Żywcu (10) i Myszkowie (10). W gminie Wilamowice, w Dankowicach, z powodu wysokiego poziomu na Wiśle wystąpiły miejscowe podtopienia.

Przypomnijmy. 21 września (czwartek), w związku z przekroczeniem stanów ostrzegawczych i alarmowych wód na wodowskazach wojewoda śląski Jarosław Wieczorek ogłosił pogotowie przeciwpowodziowe, które obowiązuje na terenie powiatów: bielskiego, bieruńsko-lędzińskiego, cieszyńskiego, pszczyńskiego i żywieckiego oraz miasta Bielsko-Biała.

Pogotowie przeciwpowodziowe ogłosił też prezydent Bielska-Białej. Poziom wody w rzece Białej podnosił się o kilka centymetrów na godzinę. Miejski magazyn przeciwpowodziowy przy ul. Krakowskiej wypełniony został workami z piaskiem. W razie potrzeby dostęp do niego jest 24 godziny na dobę. Przygotowany został także sprzęt ciężki, będący w dyspozycji spółek komunalnych.

Od późnego wieczora 21 września, w Czechowicach-Dziedzicach obowiązywał z kolei alarm przeciwpowodziowy – na rzekach Wisła, Iłownica i Biała zostały przekroczone stany alarmowe. W piątek po południu burmistrz odwołał alarm, utrzymując jednak pogotowie przeciwpowodziowe na terenie gminy. Służby na bieżąco monitorowały sytuację.

21/22 września bielscy strażacy interweniowali blisko 40 razy. Jak poinformowała Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej, najwięcej interwencji odnotowano w Bielsku-Białej, a także w gminie Buczkowice i Wilkowice. Wypompowywano wodę z zalanych piwnic budynków mieszkalnych (głównie w Bielsku-Białej i Wilkowicach), a także ze szkoły w Mesznej (tam lustro wody miało wysokość 40 cm). Udrażniano zatkane przepusty drogowe m.in. w Bielsku-Białej przy ulicy Lajkonika, Żyznej oraz Nasypowej, a także w Czańcu, Czechowicach-Dziedzicach, Jaworzu oraz Szczyrku.

W Rybarzowicach przy ul. Wiklinowej strażacy prewencyjne zabezpieczyli brzeg cieku wodnego Bruśnik z dwóch stron na długości około 100-120 m. W pobliżu znajduje się bowiem sześć budynków mieszkalnych. – Na trzech posesjach w Godziszce i Rybarzowicach strażacy rozkładali worki z piaskiem w celu zabezpieczenia posesji przed zalaniem – informuje KM PSP w Bielsku-Białej. W Czechowicach-Dziedzicach (ul. Ochodzka) powstało osuwisko na wale przeciwpowodziowym, w miejscu starego nieczynnego przepustu – zabezpieczono go workami z piaskiem.

Z kolei na drodze z Bielska-Białej do Międzybrodzia Bialskiego doszło do niebezpiecznego zdarzenia – z górnych partii lasu, prawdopodobnie w wyniku podmycia przez wodę, na drogę stoczył się potężny głaz (wielkości samochodu ciężarowego, ważący przypuszczalnie kilkanaście ton). Na szczęście nikomu nic się nie stało.

Przez cały weekend nie było mowy o odwołaniu pogotowia przeciwpowodziowego. Alarm przeciwpowodziowy obowiązywał w gminie Wilamowice. Jak podało Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Katowicach, w niedzielę rano odnotowano przekroczone stany ostrzegawcze na Sole (Czaniec-Kobiernice) – 375 (stan ostrzegawczy – 320) i Iłownicy (Czechowice-Dziedzice) – 353 (stan ostrzegawczy 330) w powiecie bielskim.

Czy w najbliższych dniach sytuacja się poprawi? Mieszkańcy obserwują chmury. Czy w kolejnym tygodniu nie przyniosą one znów deszczu? Miejmy nadzieję, że w końcu od niego na jakiś czas odpoczniemy.

AB

fot. ŚUW

Ostatnio zmieniany niedziela, 24 wrzesień 2017 23:33
Powrót na górę
  1. Więcej na GŁOS24
  2. EDUKACJA
  3. FINANSE I GOSPODARKA
  4. KULTURA
  5. MOTORYZACJA
  6. POLITYKA
  7. SPORT
  8. STYL ŻYCIA
  9. TURYSTYKA
  10. ZDROWIE I URODA

może Cię zainteresować

Motoryzacja

Powódź w Małopolsce. Pozamykane drogi i mosty

19 lipiec, 2018 | Wyświetleń:14559

Pozamykane drogi i mosty. Akcja ratownicza w powiecie tatrzańskim i limanowskim. Ostrzeżenia meteorologiczne i hydrologiczne...

Głos Podhalański

Podhale tonie. Zalane drogi, wsie i domy

19 lipiec, 2018 | Wyświetleń:11318

W wyniku wczorajszej (18.07) ulewy w regionie podhalańskim pozamykano drogi, a z wielu wsi i...

Głos Bielski

Wypadek w bielskim warsztacie samochodowym. 7-letnia dziewczynka została oskalpowana

04 lipiec, 2018 | Wyświetleń:9323

Wczoraj 3 lipca br.w godzinach popołudniowych, w bielskim warsztacie samochodowym podnośnik hydrauliczny wciągnął włosy 7-latki...

Głos Podhalański

Dwie ofiary śmiertelne na nowotarskiej drodze

29 czerwiec, 2018 | Wyświetleń:4850

28 czerwca br. około godziny 22:30 na DK7 pomiędzy Chyżnem, a Jabłonką, czołowo zderzyły się...

Głos Podhalański

Uciekali przed policją, uderzyli w drzewo i wpadli do rzeki. Trójka nastolatków nie żyje

25 czerwiec, 2018 | Wyświetleń:4337

Do zdarzenia doszło w nocy z niedzieli na poniedziałek. Młodzi ludzie - 16-latka i dwóje...

Głos Beskidzki

Wypadek w Skawicy. Jedna osoba nie żyje, druga walczy o życie.

14 lipiec, 2018 | Wyświetleń:4249

Jednak osoba zginęła, a druga jest ciężko ranna na skutek wypadku, do którego doszło dziś...

Głos Beskidzki

Antyterroryści zatrzymali na gorącym uczynku 35-latka z Jordanowa. Mężczyzna był w trakcie sprzedaży narkotyków.

17 lipiec, 2018 | Wyświetleń:4114

Wspólne działania policjantów z wydziału kryminalnego z Dębicy, komendy wojewódzkiej z Rzeszowa i policyjnych antyterrorystów...

Głos Limanowski

Limanowszczyzna tonie. Zamknięte drogi, odcięte domy, ewakuacje.

19 lipiec, 2018 | Wyświetleń:3960

Od wczoraj trwa kryzysowa sytuacja w powiecie limanowskim. Intensywne opady deszczu doprowadziły do odcięcia kilku...

Głos Mielecki

Mielczanie podnieśli głowy i odrobili lekcje - nikt nie jest w stanie zatrzymać tego rozpędzonego pociągu

22 czerwiec, 2018 | Wyświetleń:3024

Rozmowa z Piotrem Kozubem, administratorem i założycielem liczącej ponad 19 tysięcy członków grupy na Facebooku...

Głos Mielecki

Mielec: Czy dyrektor Kwaśniewski oszukał prokuraturę?

17 lipiec, 2018 | Wyświetleń:2589

Działania kierownictwa mieleckiego szpitala są "wyjątkowo haniebne i zasługują na potępienie jako mające najprawdopodobniej charakter przestępny...

Głos Krakowski

Tragiczny wypadek na Kobierzyńskiej. Nie żyje taksówkarz

08 lipiec, 2018 | Wyświetleń:2470

Dzisiaj koło południa doszło do tragicznego w skutkach wypadku.

Głos Wielicki

Marihuana w lesie. Policjanci znaleźli 6 ukrytych plantacji

11 lipiec, 2018 | Wyświetleń:2316

Policjanci z wielickiej Komendy wspólnie z funkcjonariuszami wydziału do walki z przestępczością narkotykową Komendy Wojewódzkiej...