Bielsko-Biała, Bystra, Czechowice-Dziedzice, Kozy, Meszna, Rybarzowice, Szczyrk

Wszystkie służby w pogotowiu Wyróżniony

Wszystkie służby w pogotowiu

Podmyte drogi i pola, zalane piwnice – to skutek trwających kilka dni intensywnych opadów deszczu. Najgorzej sytuacja wygląda na południu województwa śląskiego. Służby przez cały czas pozostają w gotowości.

Przez cały weekend obowiązywały jeszcze alarmy i pogotowia przeciwpowodziowe. Tyle deszczu, co w ostatnich dniach, nie spadło od dawna.

Wszystkie służby są w pełnej gotowości. Jak podało w niedzielę 24 września Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Katowicach, w związku z obowiązującymi ostrzeżeniami Państwowa Straż Pożarna interweniowała aż 161 razy (19 razy powodem były silne wiatry, 47 – przybory wód, 79 – pompowano wodę z rozlewisk i piwnic, 16 – monitorowanie rzek). Najwięcej interwencji odnotowano w Bielsku-Białej (28), w Cieszynie (16), Pszczynie (15), Żywcu (10) i Myszkowie (10). W gminie Wilamowice, w Dankowicach, z powodu wysokiego poziomu na Wiśle wystąpiły miejscowe podtopienia.

Przypomnijmy. 21 września (czwartek), w związku z przekroczeniem stanów ostrzegawczych i alarmowych wód na wodowskazach wojewoda śląski Jarosław Wieczorek ogłosił pogotowie przeciwpowodziowe, które obowiązuje na terenie powiatów: bielskiego, bieruńsko-lędzińskiego, cieszyńskiego, pszczyńskiego i żywieckiego oraz miasta Bielsko-Biała.

Pogotowie przeciwpowodziowe ogłosił też prezydent Bielska-Białej. Poziom wody w rzece Białej podnosił się o kilka centymetrów na godzinę. Miejski magazyn przeciwpowodziowy przy ul. Krakowskiej wypełniony został workami z piaskiem. W razie potrzeby dostęp do niego jest 24 godziny na dobę. Przygotowany został także sprzęt ciężki, będący w dyspozycji spółek komunalnych.

Od późnego wieczora 21 września, w Czechowicach-Dziedzicach obowiązywał z kolei alarm przeciwpowodziowy – na rzekach Wisła, Iłownica i Biała zostały przekroczone stany alarmowe. W piątek po południu burmistrz odwołał alarm, utrzymując jednak pogotowie przeciwpowodziowe na terenie gminy. Służby na bieżąco monitorowały sytuację.

21/22 września bielscy strażacy interweniowali blisko 40 razy. Jak poinformowała Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej, najwięcej interwencji odnotowano w Bielsku-Białej, a także w gminie Buczkowice i Wilkowice. Wypompowywano wodę z zalanych piwnic budynków mieszkalnych (głównie w Bielsku-Białej i Wilkowicach), a także ze szkoły w Mesznej (tam lustro wody miało wysokość 40 cm). Udrażniano zatkane przepusty drogowe m.in. w Bielsku-Białej przy ulicy Lajkonika, Żyznej oraz Nasypowej, a także w Czańcu, Czechowicach-Dziedzicach, Jaworzu oraz Szczyrku.

W Rybarzowicach przy ul. Wiklinowej strażacy prewencyjne zabezpieczyli brzeg cieku wodnego Bruśnik z dwóch stron na długości około 100-120 m. W pobliżu znajduje się bowiem sześć budynków mieszkalnych. – Na trzech posesjach w Godziszce i Rybarzowicach strażacy rozkładali worki z piaskiem w celu zabezpieczenia posesji przed zalaniem – informuje KM PSP w Bielsku-Białej. W Czechowicach-Dziedzicach (ul. Ochodzka) powstało osuwisko na wale przeciwpowodziowym, w miejscu starego nieczynnego przepustu – zabezpieczono go workami z piaskiem.

Z kolei na drodze z Bielska-Białej do Międzybrodzia Bialskiego doszło do niebezpiecznego zdarzenia – z górnych partii lasu, prawdopodobnie w wyniku podmycia przez wodę, na drogę stoczył się potężny głaz (wielkości samochodu ciężarowego, ważący przypuszczalnie kilkanaście ton). Na szczęście nikomu nic się nie stało.

Przez cały weekend nie było mowy o odwołaniu pogotowia przeciwpowodziowego. Alarm przeciwpowodziowy obowiązywał w gminie Wilamowice. Jak podało Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Katowicach, w niedzielę rano odnotowano przekroczone stany ostrzegawcze na Sole (Czaniec-Kobiernice) – 375 (stan ostrzegawczy – 320) i Iłownicy (Czechowice-Dziedzice) – 353 (stan ostrzegawczy 330) w powiecie bielskim.

Czy w najbliższych dniach sytuacja się poprawi? Mieszkańcy obserwują chmury. Czy w kolejnym tygodniu nie przyniosą one znów deszczu? Miejmy nadzieję, że w końcu od niego na jakiś czas odpoczniemy.

AB

fot. ŚUW

Ostatnio zmieniany niedziela, 24 wrzesień 2017 23:33
Powrót na górę
  1. Więcej na GŁOS24
  2. EDUKACJA
  3. FINANSE I GOSPODARKA
  4. KULTURA
  5. MOTORYZACJA
  6. POLITYKA
  7. SPORT
  8. STYL ŻYCIA
  9. TURYSTYKA
  10. ZDROWIE I URODA

może Cię zainteresować

Głos Mielecki

Kronospan nie daje za wygraną

07 marzec, 2018 | Wyświetleń:4657

Mielcka policja prowadzi czynności sprawdzające, dotyczące zasłonięcia tablic "Mielec", informujących o wjeździe na teren zabudowany...

Głos Mielecki

Mielec: Prokuratura i Policja bada zarzuty wobec Kronospanu

09 marzec, 2018 | Wyświetleń:3822

Prokuratura Rejonowa w Mielcu odmówiła wszczęcia postępowania z zawiadomienia pełnomocnika formy Kronospan Sp. z o.o...

Głos Beskidzki

Sucha Beskidzka. Rozbite 4 auta, w tym ambulans - to efekt wypadku dk 28

23 marzec, 2018 | Wyświetleń:2209

Około godziny 14 doszło do wypadku w Suchej Beskidzkiej na ul. Makowskiej zderzyły się dwa...

Głos Dębicki

Dębica: Nie żyje ks. Adam Bartkowicz

21 marzec, 2018 | Wyświetleń:1662

Pochodzący z Dębicy ks. Adam Bartkowicz utonął w oceanie w w Dar Es Salaam w...

Głos Bielski

Trudne decyzje – dać szansę czy skrócić cierpienie?

21 marzec, 2018 | Wyświetleń:1267

Wydawałoby się, że niektóre zabiegi, jak chociażby operacja przepukliny u będącej w ciąży sarny, można...

Głos Mielecki

Mielec: Pic czyli "dobra zmiana"

25 marzec, 2018 | Wyświetleń:1220

Dziś o godz. 16 odbędzie się oprotestowana przez Kronospan publiczna rozprawa administracyjna. Mieszkańcy będą mogli...

Głos Mielecki

Kto pomoże oczyścić Mielec? Czy zrobią to sami mieszkańcy?

28 luty, 2018 | Wyświetleń:1193

Na prośbę strony społecznej 8 lutego br. wojewoda podkarpacki Ewa Leniart zorganizowała spotkanie dotyczące problemów...

Głos Sądecki

Nowy Sącz: Oburzająca opieszałość prokuratury w sprawie znęcania się nad przedszkolakiem

20 marzec, 2018 | Wyświetleń:1164

Dopiero po sześciu miesiącach nowosądecka prokuratura postawiła zarzuty dyrektor jednego z niepublicznych przedszkoli w Nowym...

Głos Mielecki

Mielec: „Na górze” wciąż bez zmian

26 luty, 2018 | Wyświetleń:1086

Prezydent Mielca Daniel Kozdęba nie ma prawa do zasiłku rehabilitacyjnego. Jednak ani wojewoda, ani komisarz...

Głos Sądecki

Nowy Sącz: Mistrzyni w policyjnym mundurze

08 marzec, 2018 | Wyświetleń:982

Ewa Bulanda, policjantka rodem z Krynicy-Zdroju, zdobyła w lutym brązowy medal w kategorii 48 kg...

Głos Beskidzki

W terenie nie ma mocnych. To jest sport, który uczy pokory

24 marzec, 2018 | Wyświetleń:980

Jakie ekstremalne sytuacje mogą przydarzyć się w terenie? Jak najlepiej przygotować na te okoliczności samochód?...

Zdrowie i Uroda

Nanotechnologia, która pozwala uciec przed skalpelem

16 marzec, 2018 | Wyświetleń:898

Czym jest Indiba? W jakich przypadkach warto ją stosować? I jaki ma ona wpływ na...