Bielsko-Biała, Bystra, Czechowice-Dziedzice, Kozy, Meszna, Rybarzowice, Szczyrk

 

 

 

Wszystkie służby w pogotowiu Wyróżniony

Wszystkie służby w pogotowiu

Podmyte drogi i pola, zalane piwnice – to skutek trwających kilka dni intensywnych opadów deszczu. Najgorzej sytuacja wygląda na południu województwa śląskiego. Służby przez cały czas pozostają w gotowości.

Przez cały weekend obowiązywały jeszcze alarmy i pogotowia przeciwpowodziowe. Tyle deszczu, co w ostatnich dniach, nie spadło od dawna.

Wszystkie służby są w pełnej gotowości. Jak podało w niedzielę 24 września Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Katowicach, w związku z obowiązującymi ostrzeżeniami Państwowa Straż Pożarna interweniowała aż 161 razy (19 razy powodem były silne wiatry, 47 – przybory wód, 79 – pompowano wodę z rozlewisk i piwnic, 16 – monitorowanie rzek). Najwięcej interwencji odnotowano w Bielsku-Białej (28), w Cieszynie (16), Pszczynie (15), Żywcu (10) i Myszkowie (10). W gminie Wilamowice, w Dankowicach, z powodu wysokiego poziomu na Wiśle wystąpiły miejscowe podtopienia.

Przypomnijmy. 21 września (czwartek), w związku z przekroczeniem stanów ostrzegawczych i alarmowych wód na wodowskazach wojewoda śląski Jarosław Wieczorek ogłosił pogotowie przeciwpowodziowe, które obowiązuje na terenie powiatów: bielskiego, bieruńsko-lędzińskiego, cieszyńskiego, pszczyńskiego i żywieckiego oraz miasta Bielsko-Biała.

Pogotowie przeciwpowodziowe ogłosił też prezydent Bielska-Białej. Poziom wody w rzece Białej podnosił się o kilka centymetrów na godzinę. Miejski magazyn przeciwpowodziowy przy ul. Krakowskiej wypełniony został workami z piaskiem. W razie potrzeby dostęp do niego jest 24 godziny na dobę. Przygotowany został także sprzęt ciężki, będący w dyspozycji spółek komunalnych.

Od późnego wieczora 21 września, w Czechowicach-Dziedzicach obowiązywał z kolei alarm przeciwpowodziowy – na rzekach Wisła, Iłownica i Biała zostały przekroczone stany alarmowe. W piątek po południu burmistrz odwołał alarm, utrzymując jednak pogotowie przeciwpowodziowe na terenie gminy. Służby na bieżąco monitorowały sytuację.

21/22 września bielscy strażacy interweniowali blisko 40 razy. Jak poinformowała Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej, najwięcej interwencji odnotowano w Bielsku-Białej, a także w gminie Buczkowice i Wilkowice. Wypompowywano wodę z zalanych piwnic budynków mieszkalnych (głównie w Bielsku-Białej i Wilkowicach), a także ze szkoły w Mesznej (tam lustro wody miało wysokość 40 cm). Udrażniano zatkane przepusty drogowe m.in. w Bielsku-Białej przy ulicy Lajkonika, Żyznej oraz Nasypowej, a także w Czańcu, Czechowicach-Dziedzicach, Jaworzu oraz Szczyrku.

W Rybarzowicach przy ul. Wiklinowej strażacy prewencyjne zabezpieczyli brzeg cieku wodnego Bruśnik z dwóch stron na długości około 100-120 m. W pobliżu znajduje się bowiem sześć budynków mieszkalnych. – Na trzech posesjach w Godziszce i Rybarzowicach strażacy rozkładali worki z piaskiem w celu zabezpieczenia posesji przed zalaniem – informuje KM PSP w Bielsku-Białej. W Czechowicach-Dziedzicach (ul. Ochodzka) powstało osuwisko na wale przeciwpowodziowym, w miejscu starego nieczynnego przepustu – zabezpieczono go workami z piaskiem.

Z kolei na drodze z Bielska-Białej do Międzybrodzia Bialskiego doszło do niebezpiecznego zdarzenia – z górnych partii lasu, prawdopodobnie w wyniku podmycia przez wodę, na drogę stoczył się potężny głaz (wielkości samochodu ciężarowego, ważący przypuszczalnie kilkanaście ton). Na szczęście nikomu nic się nie stało.

Przez cały weekend nie było mowy o odwołaniu pogotowia przeciwpowodziowego. Alarm przeciwpowodziowy obowiązywał w gminie Wilamowice. Jak podało Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Katowicach, w niedzielę rano odnotowano przekroczone stany ostrzegawcze na Sole (Czaniec-Kobiernice) – 375 (stan ostrzegawczy – 320) i Iłownicy (Czechowice-Dziedzice) – 353 (stan ostrzegawczy 330) w powiecie bielskim.

Czy w najbliższych dniach sytuacja się poprawi? Mieszkańcy obserwują chmury. Czy w kolejnym tygodniu nie przyniosą one znów deszczu? Miejmy nadzieję, że w końcu od niego na jakiś czas odpoczniemy.

AB

fot. ŚUW

Ostatnio zmieniany niedziela, 24 wrzesień 2017 23:33
Powrót na górę
  1. Więcej na GŁOS24
  2. EDUKACJA
  3. FINANSE I GOSPODARKA
  4. KULTURA
  5. MOTORYZACJA
  6. POLITYKA
  7. SPORT
  8. STYL ŻYCIA
  9. TURYSTYKA
  10. ZDROWIE I URODA

może Cię zainteresować

Głos Tarnowski

Kawałek słonecznej Italii dla najbardziej wymagających podniebień

17 październik, 2017 | Wyświetleń:730

Oryginalne składniki i receptura prosto z Włoch, do tego szczypta pasji, trochę miłości i przepis...

Głos Bieruńsko-Lędziński

Kłopot upchnięty byle gdzie

22 wrzesień, 2017 | Wyświetleń:638

Ciasne sale, niewystarczająca ilość umywalek i nieadekwatne do potrzeb dzieci godziny posiłków – w takich...

Głos Żywiecki

„Halny” wjechał na stację w Żywcu

19 wrzesień, 2017 | Wyświetleń:407

PKP Intercity uruchomiło nowe, weekendowe połączenie z Bydgoszczy do Zakopanego. Na trasie TLK „Halny” znalazł...

Głos Bocheński

Dęby rosną, a co z tabliczkami?

25 wrzesień, 2017 | Wyświetleń:264

Połamane paliki i zniszczone tabliczki z nazwiskami ofiar zbrodni katyńskiej – zdjęcia ukazujące uszkodzenia przesłał...

Głos Limanowski

W Glisnem modlili się o pokój na świecie

17 październik, 2017 | Wyświetleń:240

Podobnie jak tysiące innych wiernych, którzy w ostatnią sobotę odmówili modlitwę różańcową na terenie całej...

Głos Chrzanowski

Czy pozostając w Związku, Chrzanów skutecznie rozwiąże problem smrodu?

02 październik, 2017 | Wyświetleń:238

Uciążliwości zapachowe, zaburzające komfort życia mieszkańców, zwłaszcza Balina, chrzanowskich Kątów i Borowca, marginalizowanie interesów gminy...

Głos Myślenicki

Wnuczek chwilowo nie dzwoni

12 październik, 2017 | Wyświetleń:232

W ciągu ostatnich kilku tygodni myślenicka policja na szczęście nie odnotowała oszustw tzw. „metodą na...

Głos Dębicki

Sprawdzamy zasobność portfeli lokalnych władz

27 wrzesień, 2017 | Wyświetleń:211

Domy, mieszkania, samochody, oszczędności i roczne zarobki – to wszystko mają obowiązek zawrzeć w corocznych...

Głos Myślenicki

Speed-ball coraz popularniejszą dyscypliną

09 październik, 2017 | Wyświetleń:205

Speed-balliści z całej Polski walczyli o najlepsze miejsca na podium w czasie II Mistrzostw Polski...

Głos Podkrakowski

Pacjenci w Krzeszowicach nie zostaną bez opieki

04 październik, 2017 | Wyświetleń:173

Chorzy nie będą musieli jeździć do Chrzanowa. Nocna i świąteczna opieka zdrowotna nadal będzie realizowana...

Głos Chrzanowski

Ulica Śląska tuż po okupacji

27 wrzesień, 2017 | Wyświetleń:163

24 stycznia 1945 roku, wraz z wkroczeniem wojsk II frontu Ukraińskiego Armii Czerwonej skończyła się...

Głos Beskidzki

Czas na decyzję mieszkańców

21 wrzesień, 2017 | Wyświetleń:153

Pasja, aktywność ruchowa, zdrowe żywienie i integracja społeczna – tego najwyraźniej najbardziej brakuje mieszkańcom powiatu...