piątek, 17 maj 2019 11:09

Coraz więcej obcokrajowców. W Bielsku-Białej będą się integrować

Napisał
fot. UM Bielsko-Biała fot. UM Bielsko-Biała

W Bielsku-Białej jest coraz więcej obcokrajowców. Przyjeżdżają do pracy, na studia. Często jednak – m.in. z uwagi trudności językowe czy niełatwy dostęp do informacji – nie uczestniczą w życiu miasta. Teraz postanowiono to zmienić.

W Bielsku-Białej rozpoczął działanie Ośrodek Integracji Obcokrajowców „myBB”. Jego celem jest wsparcie informacyjne obcokrajowców oraz organizacja różnych przedsięwzięć na rzecz integracji ze społecznością lokalną. Pomysł zrodził się w wyniku udziału Gminy Bielsko-Biała w międzynarodowym projekcie „Welcoming International Talent”.

W maju rozpoczął się okres pilotażowy działalności Ośrodka Integracji Obcokrajowców „myBB”. Do grudnia 2019 prowadzić go będzie Towarzystwo Przyjaciół Bielska-Białej i Podbeskidzia. Ośrodek funkcjonuje w siedzibie towarzystwa przy ul. Zygmunta Krasińskiego 5a/10.

– Zamierzamy stworzyć system wsparcia i poradnictwa dla osób przybyłych do Bielska-Białej z zagranicy w celu ułatwienia im zadomowienia się w mieście i przystosowania do nowych warunków życia. Zadanie pilotażowe będzie szansą na zebranie pod koniec roku pełniejszych informacji o potrzebach i problemach zarówno obcokrajowców, jak i mieszkańców miasta – mówi Grażyna Staniszewska, Przewodnicząca Towarzystwa Przyjaciół Bielska-Białej i Podbeskidzia.

– Uruchomienie Ośrodka jest kolejną odpowiedzią Urzędu Miejskiego oraz naszego Towarzystwa na potrzeby zwiększającej się z miesiąca na miesiąc grupy obcokrajowców, która przyjeżdża do Bielska-Białej ze względu na możliwość podjęcia pracy lub studiów, lecz często z uwagi na trudności językowe, brak dostępu do informacji oraz brak dostępu do bezpłatnego wsparcia formalno-prawnego czy psychologicznego, jest pozbawiona możliwości aktywnego udziału w życiu miasta, przez co czuje się obco – dodaje Staniszewska.

W Ośrodku Integracji „myBB” obcokrajowcy i mieszkańcy mogą uzyskać wsparcie m.in. w zakresie:
– załatwienia formalności
– kontaktu z urzędami, pracodawcami, placówkami służby zdrowia i oświaty.

 

Ośrodek Integracji Obcokrajowców „myBB” w Bielsku-Białej

Bielsko-Biała, ul. Zygmunta Krasińskiego 5a/10

Poniedziałek, Czwartek, Piątek: 12:00-18:00
Wtorek, Środa: 13:00-20:00

e-mail:Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
www.facebook.com/mybborgpl

Anna Piątkowska-Borek

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.