Bielsko-Biała, Bystra, Czechowice-Dziedzice, Kozy, Meszna, Rybarzowice, Szczyrk

 

 

 

Mieszkańcy postawili na bezpieczeństwo Wyróżniony

Mieszkańcy postawili na bezpieczeństwo

Strażackie projekty w ramach Budżetu Obywatelskiego Bielska-Białej zyskały największe poparcie.

Mieszkańcy Bielska-Białej docenili trudną pracę strażaków. To właśnie projekty, których celem jest doposażenie lokalnych jednostek OSP i zakup samochodów pożarniczych, zyskały największe poparcie podczas głosowania.

Mieszkańcy mogli rozdzielić łącznie 4,5 mln zł, w tym 1,5 mln zł przeznaczyć na projekty ogólnomiejskie i 3 mln zł na osiedlowe.

Głosowanie trwało od 12 do 19 października 2017. Jak poinformował urząd miejski, ta edycja była rekordowa pod względem ilości głosów oddanych na poszczególne projekty obywatelskie. W głosowaniu internetowym i bezpośrednim oddano w sumie 61 913 ważnych głosów, co jak do tej pory, biorąc pod uwagę poprzednie edycje, jest najlepszym wynikiem.

Które zadania ogólnomiejskie zostaną zrealizowane w przyszłym roku?

Mieszkańcy do rozdysponowania na projekty ogólnomiejskie mieli łącznie 1,5 mln zł i mogli wybierać spośród 18 zgłoszonych zadań. Ostatecznie do realizacji zakwalifikowało się cztery.

Największym poparciem cieszyli się strażacy z czterech jednostek OSP i ich wspólny projekt wymiany samochodów oraz modernizacji jednej remizy. Na zadanie „Ratują, szkolą się i integrują społeczność lokalną. Modernizacja 4 OSP Bielska-Białej poprzez wymianę lekkich samochodów pożarniczych w OSP: Komorowice Krakowskie, Komorowice Śląskie i Stare Bielsko oraz remont sali i klatki schodowej OSP Straconka” (wartość: 500 tys. zł) zagłosowało aż 12 146 osób. Warto podkreślić, że dzięki realizacji zadania zwiększą się możliwości niesienia pomocy przez jednostki OSP w czasie miejscowych zagrożeń związanych ze zjawiskami atmosferycznymi (wichury, intensywne opady deszczu) i wyciekami płynów eksploatacyjnych na drogach. Jednostki OSP z Komorowic Śląskich, Komorowic Krakowskich i Starego Bielska obecnie dysponują wysłużonymi lekkimi samochodami pożarniczymi, mającymi po około 20 lat. By utrzymać je w gotowości do działania, konieczne są ciągłe naprawy. Ponadto wysłużone samochody nie gwarantują odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa, zarówno strażakom, jak i innym użytkownikom dróg. Wymiana samochodów pozwoli także na bardziej komfortową pracę z młodzieżą zrzeszoną w młodzieżowych drużynach pożarniczych. Cena jednego samochodu to 125 tys. zł

Poza zakupem samochodów projekt obejmuje też remont sali i klatki schodowej w OSP Straconka, gdzie odbywają się szkolenia dla druhów oraz wiele spotkań, imprez i uroczystości, w których udział biorą mieszkańcy. W ramach remontu, którego koszt szacuje się na 125 tys. zł, wykonane zostaną wylewki, wymienione podłogi, remont ścian i sufitu i zamontowana klimatyzacja sali.

Wśród projektów ogólnomiejskich na drugim miejscu była „Modernizacja boiska przy Szkole Podstawowej nr 2 Towarzystwa Szkolnego im. M. Reja w Bielsku-Białej (wartość: 480 tys. zł) – 8 086 osób. Sporym zainteresowaniem cieszył się także projekt „Zdrowy i prosty kręgosłup – zakup bezinwazyjnego urządzenia do diagnostyki wad postawy ciała u dzieci i młodzieży” o wartości 242 490 zł (6 022 głosów) i „Lotniczy Plac Zabaw”, 217 tys. zł (1 288 głosów). Wszystkie zostaną zrealizowane w przyszłym roku.

Projekty osiedlowe a bezpieczeństwo

Również wśród projektów osiedlowych nie zabrakło tych, dotyczących doposażenia jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych.

I tak, wśród wybranych do realizacji zadań znalazł się zakupu lekkiego samochodu ratowniczego (do przewozu sześciu ratowników) dla OSP Bielsko-Biała Hałcnów. Będzie to samochód z przeznaczeniem do ratownictwa przeciwpowodziowego – zamontowane zostaną na nim pompy: pływająca, ssąca i zanurzeniowa oraz dodatkowy sprzęt do usuwania skutków powodzi i nawałnic. Pojazd będzie wykorzystywany do działań na terenie całego miasta i powiatu.

Z kolei OSP Kamienica zakupi dziewięcioosobowy samochód pożarniczy do udziału w akcjach ratowniczych (m.in. powodzie, wichury, plamy ropopochodne), a także do zabezpieczania imprez masowych (Bieg Fiata, Rodzinny Rajd Rowerowy, Orszak Trzech Króli, wyścig kolarski, Hala Wielofunkcyjna-Sportowo-Widowiskowo-Wystawiennicza BBOSiR). Ponadto pojazd będzie służył do wyjazdów na szkolenia, ćwiczenia, zawody, a także zwiększy możliwości w zakresie funkcjonowania licznej Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej OSP Kamienica.

Kolejnym zadaniem z zakresu szeroko pojętego bezpieczeństwa, które zdobyło poparcie mieszkańców, jest doposażenie OSP Leszczyny w sprzęt i środki do prowadzenia działań ratowniczo-gaśniczych, usuwania skutków klęsk żywiołowych takich jak: pożary, powodzie, wichury oraz inne miejscowe zagrożenia poprzez zakup specjalistycznego sprzętu pożarniczego i środków ochrony osobistej strażaka. W ramach zadania zakupione zostaną: zestaw narzędzi ratowniczych, pompa pływająca, radiotelefon przenośny, agregat prądotwórczy, detektor 4-gazowy, detektor prądu przemiennego, rozdzielacz kulowy, sygnalizator bezruchu, ubrania, hełmy, buty, rękawice i kominiarki dla strażaków oraz prądownica wodna.

W Mikuszowicach Śląskich zwyciężył projekt, którego celem jest wyposażenie samochodu lekkiego rozpoznania ratowniczego OSP w zakup kompletnego sprzętu dla ratowania życia i mienia takiego jak: agregat prądotwórczy, motopompa, piła łańcuchowa, wciągarka ręczna, nożyce do cięcia drutu, węże, itp. oraz umundurowanie bojowe niezbędne do wykonywania zadania bojowego.

Nie zapomniano o rekreacji

Ponadto, wśród zadań osiedlowych częste były projekty związane z budową lub modernizacją placów zabaw czy tworzeniem innych miejsc do rekreacji. Kilka projektów dotyczyło też remontu dróg i montażu oświetlenia. I tak na poszczególnych osiedlach najwięcej głosów otrzymały zadania:

– Aleksandrowice: „Mały Modelarz”

– Beskidzkie: „Plac zabaw dla dzieci niepełnosprawnych”

– Biała Krakowska: „Budowa placu zabaw dla dzieci Biała Lipnicka”

– Biała Północ: „Zakup urządzeń rekreacyjnych” (20 tys. zł) i „Budowa placu zabaw dla dzieci przy Przedszkolu nr 5 w Bielsku-Białej” (80 000 zł)

– Biała Śródmieście: „Modernizacja placu zabaw przy Przedszkolu nr 16 w Bielsku-Białej”

– Biała Wschód: „Modernizacja Ogródka Jordanowskiego (ul. Wyzwolenia)”

– Bielsko Południe: „Bezpieczne Osiedle Bielsko-Południe – montaż oświetlenia przy chodnikach spacerowych”

– Dolne Przedmieście: „Doposażenie placu zabaw przy Przedszkolu Publicznym nr 7 ul. Chopina 13 oraz wybrukowanie obejścia wokół Przedszkola”

– Górne Przedmieście: „Więcej ruchu dla maluchów – realizacja placu zabaw przy Zespole Państwowych Szkół Muzycznych w Bielsku-Białej”

– Grunwaldzkie: „Modernizacja drogi dojazdowej do warsztatów Zespołu Szkół Ogrodniczych”

– Karpackie: „Remont łazienek szkolnych w Szkole Podstawowej nr 37”

– Komorowice Krakowskie: „Budowa bieżni lekkoatletycznej dwutorowej zakończonej zeskokiem do skoku w dal wraz z zagospodarowaniem terenu wokół niej”

– Komorowice Śląskie: „Rozbudowa bieżni lekkoatletycznej do 120m przy Gimnazjum nr 14” (80 tys. zł) i „Monitoring budynku OSP Komorowice Śląskie” (10 tys. zł).

– Kopernika: „Budowa nowego parkingu oraz remont drogi dla mieszkańców os. Kopernika”

– Lipnik: „Ciąg pieszy w centrum Lipnika”

– Mieszka I: „Modernizacje terenów miejskich na Osiedlu Mieszka I”

– Mikuszowice Krakowskie: „Rozbudowa placu zabaw i siłowni w Mikuszowicach Krakowskich oraz zakup sprzętu sportowego, dydaktycznego dla Przedszkola, Szkoły i PKS Barbara”

– Piastowskie: „Remont drogi przy ul. Księcia Przemysława na Osiedlu Piastowskim”

– Polskich Skrzydeł: „Modyfikacja sposobu zagospodarowania terenu w celu zwiększenia ilości miejsc postojowych w rejonie ulicy Skrzydlewskiego na osiedlu Polskich Skrzydeł w Bielsku-Białej”

– Słoneczne: „Miasteczko Ruchu Drogowego oraz Gier Podwórkowych”

– Stare Bielsko: „Odcinek ulicy Poligonowej – dojazd do Rodzinnego Ogrodu Działkowego Sarni Stok w Bielsku-Białej”

– Straconka: „Zagospodarowanie terenu zielonego na cele sportowo-rekreacyjne w Straconce: 1. Zielony Zakątek, 2. Przystanek dla Turysty”

– Środmieście – Bielsko: „Mini boisko i poszerzenie terenu rekreacyjnego przy placu zabaw Bolka i Lolka” (93 tys. zł) i „Popularyzacja sztuki filmowej – zakup filmów DVD do wypożyczania w Dziale Zbiorów Specjalnych Książnicy Beskidzkiej (7 tys. zł)

– Wapienica: „Centrum Edukacji Przyrodniczej w Szkole Podstawowej nr 32 w Bielsku-Białej”

– Wojska Polskiego: „Skwer Marzeń”

– Złote Łany: „Parking poniżej Szkoły Podstawowej nr 20 Os. Złote Łany”

 

AB
fot. www.obywatelskibb.pl

Ostatnio zmieniany niedziela, 19 listopad 2017 18:35
Powrót na górę
  1. Więcej na GŁOS24
  2. EDUKACJA
  3. FINANSE I GOSPODARKA
  4. KULTURA
  5. MOTORYZACJA
  6. POLITYKA
  7. SPORT
  8. STYL ŻYCIA
  9. TURYSTYKA
  10. ZDROWIE I URODA

może Cię zainteresować

Głos Żywiecki

O małym włos nie zostaliśmy Cadillakiem

12 grudzień, 2017 | Wyświetleń:600

– Bliżej nam do podsiwiałego, zmęczonego ciężką pracą bluesmana, siedzącego na ławce i grającego na...

Głos Bieruńsko-Lędziński

Nieraz zostawi się „serducho” na boisku

15 grudzień, 2017 | Wyświetleń:281

Podczas Mistrzostw Europy U17 w badmintonie, które odbyły się w Pradze w ostatnich dniach listopada...

Głos Chrzanowski

Kopalnia „Matylda” i kamieniołom „Morskie oko” w Chrzanowie

24 listopad, 2017 | Wyświetleń:227

Z tygodnia na tydzień wzrasta poziom wody w chrzanowskim kamieniołomie przy ulicy Fabrycznej, zwanym przez...

Głos Żywiecki

Żywiec monitoruje powietrze

18 listopad, 2017 | Wyświetleń:203

Osiem urządzeń zlokalizowanych w różnych miejscach na terenie Żywca monitoruje jakość powietrza. Jakie są wyniki...

Edukacja

VI. edycja konkursu Gimnazjalny Poliglota - zaproszenie do udziału

17 listopad, 2017 | Wyświetleń:193

Do 30 listopada istnieje możliwość zgłoszenia do szóstej już edycji cieszącego się dużym zainteresowaniem konkursu...

Głos Oświęcimski

Za dwa lata zejdziemy do tuneli

24 listopad, 2017 | Wyświetleń:180

Tunele pod zamkiem w Oświęcimiu mają zostać udostępnione turystom. Jest to część większego projektu, który...

Głos Beskidzki

Velociraptor grający na „Lucille”

21 listopad, 2017 | Wyświetleń:173

Zaczęło się w... pewnej pralni. Dziś Froggersi promują swoją „demówkę”. Nie mówią, ani nie piszą...

Głos Podkrakowski

Jeżdżą do Krakowa pooddychać – czy sąsiad zareaguje?

30 listopad, 2017 | Wyświetleń:171

– Mieszkam na osiedlu domów jednorodzinnych. W sezonie grzewczym zanieczyszczenie powietrza jest tu tak duże...

Głos Krakowski

Wybierz rodzinę w potrzebie

17 listopad, 2017 | Wyświetleń:167

To już w najbliższą sobotę. Od 18 listopada XVII edycja SZLACHETNEJ PACZKI nabiera tempa. Ulicami...

Głos Krakowski

Koncert Świąteczny na rzecz Małopolskiego Hospicjum dla Dzieci

04 grudzień, 2017 | Wyświetleń:166

Dnia 15.12.2017 o godz 16.00 w Szkole Podstawowej nr 93, ul.  Feliksa Szlachtowskiego 31, 30-132 Kraków...

Głos Krakowski

W sobotę krakowski rynek rozbłyśnie czterdziestoma tysiącami światełek

24 listopad, 2017 | Wyświetleń:165

W sobotnie popołudnie na krakowskim rynku zgromadzi się kilka tysięcy osób, by wspólnie z Prezydentem...

Głos Beskidzki

Sprawdzają, kto pali śmieci

23 listopad, 2017 | Wyświetleń:161

Jednym z działań, jakie prowadzą gminy w celu poprawy jakości powietrza, jest monitoring. Czujniki zamontowane...