Bielsko-Biała, Bystra, Czechowice-Dziedzice, Kozy, Meszna, Rybarzowice, Szczyrk

Już 18-25 lutego! 20. Bielska Zadymka Jazzowa Wyróżniony

Już 18-25 lutego! 20. Bielska Zadymka Jazzowa

Kurt Elling i Narodowa Oskiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach pod dyrekcją Alexandra Humali, Jean Luc Ponty Quintet –The Atlantic Years”, Avishai Cohen Trio, Joey DeFrancesco Trio, Leszek Możdżer + Goście, Alex Han, MF Robots, Maciej Obara Quartet – Unloved, Robert Szewczuga Trio – Moonrise, ponadto „Gala bielskiego jazzu” z udziałem Andrzeja Zubka, Kazimierza Jonkisza, Łukasza i Pawła Golców, Beaty Przybytek, Wojciecha i Sabiny Myrczek, Krzysztofa Maciejowskiego, Katarzyny Pietrzko i wielu innych, Finał Konkursu, koncerty klubowe, jam sessions, wystawa plakatu i fotografii oraz prezentacja wydawnictwa jubileuszowego to wydarzenia czekające nas od 18 do 25 lutego w Bielsku-Białej i Katowicach podczas LOTOS Jazz Festival 20. Bielskiej Zadymki Jazzowej!

20 lat "Zadymki", to 237 koncertów z udziałem ponad 1200 muzyków, o łącznej widowni 100 tysięcy widzów.

"Zadymka", to festiwal, który przekracza wszelkie granice: artystyczne, organizacyjne i geograficzne. Dzięki współpracy z francuską MEZZO.TV oraz niemiecko-francuskim Arte, kanałom telewizyjnym poświęconym sztuce i adresowanym do milionów melomanów na całym świecie, zarejestrowanych zostało w ciągu pięciu ostatnich lat dwanaście zadymkowych koncertów: Gregoire Maret, Terri Lyne Carrington, Gretchen Parlato, Dianne Reeves, Pat Martino Trio, Billy Cobham Spectrum 40., Bireli Lagrene Electric Quartet, Dave Holland Trio, Slowly Rolling Camera, Maceo Parker oraz The Movie Music of Spike Lee Terence Blanchard. Były one wielokrotnie prezentowane w kanałach satelitarnych i internetowych tych stacji a część z nich retransmitowana przez TVP Kultura. Dzięki tym realizacjom festiwal znalazł się w gronie takich markowych wydarzeń muzycznych świata, jak: Festiwal Jazz a Vienne, Festival du Jazz a Marciac, Jazz a Juan (Juan-Les-Pins), Montreux Jazz Festival i wielu innych. Zarejestrowane przez MEZZO i Arte materiały filmowe na stałe weszły do archiwów dokumentujących najciekawsze zjawiska w zakresie kultury muzycznej w Europie i na świecie. Obecność marki "Bielska Zadymka Jazzowa" w tym wymiarze jest znakomitą promocją zarówno festiwalu, jak i naszego kraju. 7 grudnia w telewizji MEZZO odbyła się premiera koncertu Jamie Culluma z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach, który został zarejestrowany 26 lutego 2017 roku w Sali Koncertowej NOSPR.

Koncert jubileuszowy 20. Lat zadymki w bielskim środowisku jazzowym
Festiwal rozpocznie specjalnie przygotowany Koncert jubileuszowy, którego uczestnikami będą bielscy muzycy jazzowi współpracujący z Zadymką w ciągu dwudziestu lat. Połączy on trzy pokolenia muzyków, w tym wielu, którzy wychowali się na Zadymce. Koncert poprowadzi profesor Andrzej Zubek, wśród wykonawców wystąpią bracia Golcowie, Beata Przybytek, Wojtek Myrczek i wielu innych wybitnych polskich muzyków. Honorowy patronat nad koncertem objął Prezydent Miasta Bielska-Białej, Jacek Krywult.

Konkurs – drzwi do sukcesu
Zaplanowana jest konferencja prasowa z udziałem organizatorów, jurorów i laureatów konkursów. Jej tematem będzie promocyjna rola nagrody głównej, czyli nagrania i promocji debiutanckiej płyty. Gościem specjalnym będzie Maciej Obara, laureat konkursu w 2007 roku. Nagroda w postaci wydanej płyty otwarła mu drogę do współpracy ze słynną wytwórnią ECM. Finał konkursu odbędzie się tradycyjnie w Sali koncertowej ZPSM w Bielsku-Białej. Finaliści zaprezentują swoje programy przed jury pod przewodnictwem Jana Ptaszyna Wróblewskiego. Następnie festiwal przeniesie się do Klubu Metrum, gdzie materiał z płyty „Unloved”. Zaprezentuje kwartet Macieja Obary.

Po koncercie odbędzie się ogłoszenie wyników konkursu i jam session.

Gala Polskiego Jazzu
Gospodarzem „Gali polskiego jazzu” będzie Leszek Możdżer, pianista, kompozytor i aranżer, uważany za największe objawienie polskiego jazzu ostatniej dekady. Laureat wielu nagród. Jest laureatem Paszportu "Polityki" w kategorii Rock-pop-estrada (2004). Otrzymał Wielką Nagrodę Fundacji Kultury (2006) oraz nagrodę Ministerstwa Spraw Zagranicznych za promowanie kultury polskiej za granicą. Od 1994 roku regularnie wybierany przez czytelników "Jazz Forum" Pianistą Roku. Jest również dyrektorem artystycznym od lat zaprzyjaźnionego z Zadymką Jazzu nad Odrą.

Klimaty jazzu
Klimaty jazzu to cykl koncertów prezentujących najciekawsze dokonania światowej muzyki jazzowej. Podczas 20. Zadymki w sali Klubu Klimat zaprezentują się Alex Han, wybitny saksofonista amerykański młodego pokolenia, który na co dzień występuje w zespole Marcusa Millera. Na Zadymce zaprezentuje swój debiutancki album pt. „Spirit”, który został nominowany do Grammy 2018. Pozostałe koncerty w ramach cyklu Klimaty Jazzu prezentować będą uznanych wirtuozów: Joya deFrancesco, najwybitniejszego hammondzisty, Monty’ego Alexandra, wybitnego pianistę łączącego jazz z muzyką reggae oraz prawdziwą ikonę jazz-rocka, jednego z twórców tego gatunku, Jeana Luca Ponty’ego.

Okolice jazzu
Okolice jazzu to tradycyjnie koncerty prezentujące taneczne nurty muzyki improwizowanej. W tym roku w Klubie Klimat zaprezentuje się 8-osobowa angielska formacja MF Robots. MF Robots czerpią inspirację z klasycznego dziedzictwa. Ich muzyka łączy elementy z różnych epok i stylów: soul, jazz, hard funk, electronica, acid jazz i pop.

Młody polski jazz
W ramach tego cyklu festiwal przestawia i promuje debiutanckie projekty najbardziej uzdolnionej jazzowej polskiej młodzieży. Na 20. Zadymce odbędzie się premiera płyty bielskiego basisty, Roberta Szewczugi „Moonrise” oraz prezentacja materiału z płyty formacji EABS, która w sposób niezwykle twórczy i nowatorski zinterpretowała muzykę Komedy.

Koncert na Szyndzielni
Również w tym roku nie zabraknie jednej z największych atrakcji Lotos Jazz Festival Bielskiej Zadymki Jazzowej, jaką jest koncert w schronisku na Szyndzielni. Uczestnicy wyjadą o zmroku kolejką gondolową, aby na wysokości ponad 1000 m n.p.m. wysłuchać jednego z ostatnich koncertów. W tym roku będzie to Kapela Ze Wsi Warszawa, jedna z najbardziej rozpoznawalnych w świecie polskich grup muzycznych.

Gala w NOSPR
Od czterech lat finał festiwalu odbywa się w Sali Koncertowej NOSPR w Katowicach. Na finał jubileuszowej edycji Zadymki wystąpią wybitny kontrabasista, wokalista i kompozytor, Avishai Cohen ze swoim trio oraz wielokrotnie nominowany i nagradzany nagrodą Grammy, obdarzony cztero-oktawowym barytonem, jeden z najwybitniejszych współczesnych wokalistów jazzowych, Kurt Elling, który wraz z zespołem będzie gościem specjalnym Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskego Radia w Katowicach pod dyrekcją Alexandra Humali.

Info: UM Bielsko Biała

Powrót na górę
  1. Więcej na GŁOS24
  2. EDUKACJA
  3. FINANSE I GOSPODARKA
  4. KULTURA
  5. MOTORYZACJA
  6. POLITYKA
  7. SPORT
  8. STYL ŻYCIA
  9. TURYSTYKA
  10. ZDROWIE I URODA

może Cię zainteresować

Głos Bocheński

Niegowić-Łapanów. XIX. Rajd Szlakiem Papieskim

11 maj, 2018 | Wyświetleń:29137

Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego im. św. Jana Pawła II w Łapanowie, Szkoła Podstawowa im...

Głos Myślenicki

Trzy drużyny z Pcimia w finale wojewódzkim KINDER + SPORT!

11 maj, 2018 | Wyświetleń:10448

Tegoroczne eliminacje Kinder+ Sport – Mistrzostwa Polski Mini Siatkówki przyniosły wiele emocji. Znakomicie zaprezentowali się...

Głos Podhalański

Zakopane: Wrażliwy lekarz i policjanci uratowali chorego mężczyznę.

02 maj, 2018 | Wyświetleń:9456

Ta historia przywraca wiarę w ludzi. Lekarz zaalarmował policję, że jego pacjent nie zgłosił się...

Głos Powiśla

Zalipie – perełka, do której nie jeżdżą busy

27 kwiecień, 2018 | Wyświetleń:8061

Pani Helena Pisarczyk przeprowadziła się do Zalipia w 2014 roku. Bezskutecznie próbuje namówić lokalnego przewoźnika...

Głos Myślenicki

Myślenice. Wielkie zainteresowanie bezpłatnymi badaniami

11 maj, 2018 | Wyświetleń:7860

Z okazji Międzynarodowego Dnia Pielęgniarki Starostwo Powiatowe w Myślenicach we współpracy z SPZOZ w Myślenicach...

Głos Powiśla

Powiśle Dąbrowskie: Ognista plaga

28 kwiecień, 2018 | Wyświetleń:6620

Strażacy OSP, PSP i Policja wspólnie apelują o rozsądek. Na Powiślu rozpoczął się sezon wypalania...

Motoryzacja

„To już jest żałosne” – motocykliści o Patelni Chabówka

05 maj, 2018 | Wyświetleń:6533

Numery startowe oraz hostessy z lizakiem i suszarką – to „nowości”, jakie w ostatnich dniach...

Motoryzacja

Motocykliści mają dość lansiarzy z „Patelni”!

27 kwiecień, 2018 | Wyświetleń:5764

„Pasja??? jaka k… pasja??? powodowanie ciągłego zagrożenia na drodze”, „Pogratulować braku mózgu”, to jest „grupa...

Głos Bocheński

Schron przy węźle Bochnia A4 - dostępny do zwiedzania!

11 maj, 2018 | Wyświetleń:4922

W niedzielę, 13 maja 2018 r, w ramach „Spotkań z Historią Bochnia 1944/45” zwiedzać można...

Głos Krakowski

Złośnica kontra Mazynka – o życiu i walce z nowotworem

07 maj, 2018 | Wyświetleń:4407

Kolejne święta spędziła w szpitalu. Przeszła kolejny przeszczep szpiku. Tym razem od niespokrewnionego dawcy. Kolejne...

Głos Mielecki

Czy Mielec da się zastraszyć?

01 maj, 2018 | Wyświetleń:3400

Policjanci Komendy Powiatowej Policji w Mielcu prowadzą dwa postępowania w sprawach o wykroczenia z art...

Głos Krakowski

Majchrowski ogłosił swą decyzję!

10 maj, 2018 | Wyświetleń:3217

Koniec spekulacji! Prezydent Jacek Majchrowski ogłosił że BĘDZIE się ubiegał o fotel prezydenta w najbliższych...