wtorek, 22 maj 2018 16:11

Miłośnicy militariów pokonani przez drogowców?

Napisał

Operacja Południe 2018 odwołana. Manewrów na bielskich błoniach nie będzie. W tym roku czołgi i wozy opancerzone nie przejadą też ulicami Bielska-Białej.

Tegoroczny Międzynarodowy Zlot Pojazdów Militarnych Operacja Południe 2018 w Bielsku-Białej został odwołany. Co się stało?

Impreza miała się odbyć w dniach 29 czerwca – 1 lipca 2018 roku. Organizator – Fundacja Ochrony Zabytków i Techniki Militarnej w Bielsku-Białej – odwołał jednak zlot. Jaki jest powód?

Remonty dróg. W czwartek 17 maja Rafał Bier, Prezes Fundacji opublikował komunikat następującej treści:

„Ze względu na szeroki zakres przebudowy dróg dojazdowych na teren bielskich Błoni (ul. Szeroka i ul. Czołgistów) oraz przebudowę parkingów na terenie Błoni, Organizator imprezy – Fundacja Ochrony Zabytków i Techniki Militarnej odwołuje tegoroczny Międzynarodowy Zlot Pojazdów Militarnych Operacja Południe 2018 ze względów logistycznych oraz ze względu na brak możliwości zapewnienia maksymalnego bezpieczeństwa uczestnikom imprezy.”

 

Remont ulic: Czołgistów i Szerokiej potrwa do końca sierpnia

Rozbudowa drogi gminnej (nr 160 166 S) ul. Czołgistów w Bielsku-Białej i rozbudowa drogi powiatowej (nr 7468 S) ul. Szerokiej w Bielsku-Białej to inwestycje wyczekiwane od dawna. W połowie 2017 roku Miejski Zarząd Dróg w Bielsku-Białej podpisał umowę z wykonawcą, któremu powierzył realizację inwestycji.

W ramach zadania przewidziano m.in. położenie nowej nawierzchni, budowę ronda przy skrzyżowaniu ulic Pszczelej, Czołgistów, Willowej i Szerokiej, budowę chodników, odwodnienia, przebudowę sygnalizacji świetlnej, sieci energetycznej i gazowej, stworzenie miejsc postojowych. Całość prac ma zostać wykonana do 31 sierpnia 2018 roku.

Początkowo zakładano, że ul. Czołgistów zostanie przebudowana jeszcze w 2017, a ul. Szeroka w 2018 roku. Niestety, w ubiegłym roku nie udało się wyremontować pierwszej z nich. Pojawił się problem z wejściem wykonawcy na tereny wywłaszczone pod rozbudowę i utworzenie ronda.

 

Termin miał być lepszy...

Operacja Południe jest jedną z największych imprez motoryzacyjnych w Polsce. Baza zwykle mieściła się na bielskich błoniach, gdzie czołgi i inne pojazdy militarne wykonywały manewry. Były tam okopy, zasieki, wznoszono bunkry, stawiano wojskowe namioty. Głównym punktem imprezy była parada ulicami miasta. W tym roku, niestety, wydarzenie się nie odbędzie.

Przypomnijmy. W przeciwieństwie do wcześniejszych zlotów, które najczęściej odbywały się latem, poprzednie dwa Zloty Pojazdów Militarnych Operacja Południe odbyły się w drugiej połowie września. W 2017 pogoda nie dopisała. Było bardzo deszczowo, co odstraszyło wielu widzów. Pojazdy militarne natomiast musiały jeździć po błocie. Szukano więc terminu w lecie, by warunki atmosferyczne były lepsze i by publiczność w słoneczne dni mogła obserwować pokazy. Wybrano datę na przełomie czerwca i lipca.

Czy organizatorzy zdawali sobie sprawę, że drogowcy mogą nie zdążyć z remontem? Na razie nie uzyskaliśmy na to pytanie odpowiedzi.

 

Miłośnicy militariów zawiedzeni

Fani militariów są zawiedzeni.

O tym, że trwa remont, wiedziano od dawna. Nikt nie podejmuje decyzji o przebudowie ulic z dnia na dzień. Rzadko kiedy zdarza się też, żeby drogowcy wykonali coś wcześniej – mówią niektórzy.

Inni pytają:

– Nie można było przenieść zlotu do innej miejscowości? Na pewno taka by się znalazła.

Początkiem roku wiele osób cieszyło się, że tym razem wybrano lepszy termin i jest większa szansa, że nie będzie deszczu i błota, jak ostatnio. Radość była jednak przedwczesna.

 

Kiedy najbliższa Operacja Południe?

Kiedy zatem odbędzie się kolejny zlot? Niestety, już nie w tym roku.

Informuję, że organizator w/w imprezy wykorzysta ten czas na modyfikację terenów Błoni oraz przygotowanie terenu na przyszłoroczny Zlot Pojazdów Militarnych, którego termin zostanie podany do publicznej wiadomości w grudniu 2018 roku – tłumaczy Prezes Fundacji Rafał Bier.

 

Anna Piątkowska-Borek

fot. Operacja Południe (Facebook)

Anna Piątkowska-Borek

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.