Bieruń, Bojszowy, Chełm Śląski, Imielin, Lędziny

 

 

 

Kłopot upchnięty byle gdzie Wyróżniony

Kłopot upchnięty byle gdzie

Ciasne sale, niewystarczająca ilość umywalek i nieadekwatne do potrzeb dzieci godziny posiłków – w takich warunkach przebywają 5- i 6-letnie dzieci z przedszkola w Imielinie. Nic dziwnego, że wzbudziło to niepokój rodziców.

Z uwagi na sporą liczbę zapisanych do przedszkola dzieci, pięć oddziałów znajduje się w budynku byłego gimnazjum. Jak się okazuje, warunki lokalowo-sanitarne nie do końca dostosowane są do potrzeb przedszkolaków.

Zatroskani o los swoich pociech rodzice wystosowali więc petycję do Burmistrza Miasta Imielin w sprawie zmiany sali dla dzieci 5- i 6-letnich z Przedszkola Miejskiego. „Jesteśmy oburzeni potraktowaniem nas i naszych dzieci jako niewygodnego dla gminy kłopotu, z którym, niestety, trzeba było coś zrobić, tzn. upchnąć byle gdzie. […] zmuszono nasze dzieci do nauki w ciasnej sali, słabo doświetlonej i umieszczonej w piwnicy” – piszą rodzice. Dodają również, że niedopuszczalne jest, że o warunkach, w jakich będą przebywały dzieci, poinformowano ich dopiero 29 sierpnia 2017, czyli trzy dni przed rozpoczęciem roku szkolnego.

Po pierwsze chodzi o wielkość sali. W świetle przepisów, powierzchnia każdego pomieszczenia przeznaczonego na zbiorowy pobyt od 3 do 5 dzieci wynosi co najmniej 16 m2, a w przypadku gdy dzieci jest więcej niż 5, powierzchnia musi ulec odpowiednio zwiększeniu. I tak na każde kolejne dziecko wynosi co najmniej 2 m2 (jeżeli czas pobytu dziecka nie przekracza 5 godzin dziennie) lub co najmniej 2,5 m2 (jeżeli czas pobytu dziecka przekracza 5 godzin dziennie). – Pomieszczenia, gdzie przebywają nasze dzieci niestety tych norm nie spełniają. Są zdecydowanie za małe – mówią rodzice. Do tego dochodzi niewystarczająca ich zdaniem ilość światła w salach.

Ogromne zastrzeżenia budzą także łazienki. Dla porównania: w budynku Przedszkola Miejskiego każda sala wyposażona jest w łazienkę, dzięki czemu dzieci nie muszą wychodzić na korytarz. W budynku byłego gimnazjum, gdzie przebywają 5- i 6-latki, takiej możliwości nie ma. Dodatkowo w czasie przerw w lekcjach jest możliwy kontakt przedszkolaków z gimnazjalistami. – Był przypadek, że dziecko poszło do łazienki, a akurat skończyły się lekcje i gimnazjaliści wyszli z klas. W tym całym zamieszaniu, dziecko się zgubiło. Znaleziono je dopiero na ostatnim piętrze budynku – wspomina jedna z matek.

Również wyposażenie łazienek budzi wątpliwości. – Są tylko dwie toalety i dwie umywalki na 75 dzieci. W związku z tym zrezygnowano z mycia zębów, ponieważ nie ma na to już miejsca – mówią rodzice. Tymczasem według Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej w sprawie rodzajów innych form wychowania przedszkolnego, warunków tworzenia i organizowania tych form oraz sposobu ich działania, w pomieszczeniu sanitarno-higienicznym powinna być przynajmniej jedna miska ustępowa i jedna umywalka na nie więcej niż 15 dzieci.

Jak się okazuje, problem jest też z wyżywieniem przedszkolaków, a konkretnie – z godzinami posiłków i dzieleniem stołówki ze starszymi dziećmi. „Wymuszone, niewielkie odstępy między posiłkami np. śniadanie o 8:20, drugie śniadanie około 9:20, obiad 11:20, są nieadekwatne do potrzeb młodego organizmu” – piszą w petycji do burmistrza rodzice dzieci 5- i 6-letnich. Jak się dowiedzieliśmy, ten harmonogram został tak ustalony, by gimnazjaliści mogli zjeść obiad podczas przerwy w lekcjach, trwającej od 12:20 do 12:40. Stołówka w budynku jest przecież tylko jedna.

Co na to gmina?

Urzędnicy powołują się na wyniki kontroli. – 30 sierpnia 2017 roku został przeprowadzony przegląd w zakresie BHP w w/w pomieszczeniach i nie stwierdzono nieprawidłowości – podaje Bożena Klekot z Referatu Edukacji, Zdrowia, Kultury i Sportu Urzędu Miasta Imielin. – 5 września odbyła się kontrola sanitarna i oceniła bieżący stan sanitarno-higieniczny za prawidłowy – dodaje.

– Z ustawy Prawo Oświatowe (Dz.U. z 201 7r poz 59 z późn. zm. rozdz 2 art. 31 pkt 4 i 6.) wynika, że oddziały przedszkolne mogą funkcjonować przy szkole podstawowej. Korytarz przy oddziałach przedszkolnych jest oddzielony od reszty budynku drzwiami. Uczniowie przechodzą tamtędy tylko na jadalnię, na obiad. Posiłki są wydawane według harmonogramu w innych godzinach niż dla przedszkola. Dzieci przedszkolne przebywają w tym czasie w salach lub ogrodzie przedszkolnym – wyjaśnia Bożena Klekot z UM Imielin.

Jak przedszkolaki trafiły do budynku byłego gimnazjum?

Ze względu na sporą liczbę zapisanych do przedszkola dzieci, oddziały dla 5- i 6-latków zostały ulokowane poza budynkiem Przedszkola Miejskiego. Do tej pory funkcjonowały tak cztery oddziały przedszkolne, natomiast w tym roku pojawiła się konieczność utworzenia tam również piątego. – Ten oddział został zorganizowany w jednym z pomieszczeń na parterze byłego Gimnazjum, obecnie Szkoły Podstawowej nr 1, w którym znajdowała się świetlica szkolna, a także przeprowadzane były zajęcia dla uczniów wymagających nauczania indywidualnego. Jest to oddział zerowy dla dzieci, realizujących tylko podstawę programową 5 godzin. Dotychczas w budynku tym funkcjonowały cztery oddziały przedszkolne, a od 1 września – pięć oddziałów, w tym cztery „zerowe” i jeden oddział 5-latków. Pozostałe dziesięć oddziałów znajduje się w Przedszkolu Miejskim – wyjaśnia Bożena Klekot z Referatu Edukacji, Zdrowia, Kultury i Sportu UM w Imielinie.

Jak się okazuje, problemy lokalowe są zatem znane władzom miasta od kilku lat. „Z roku na rok rodzicom obiecywane jest rozwiązanie problemu, a kolejne roczniki, coraz bardziej liczne, dalej upychane są w nieprzystosowanych do tego miejscach. Zadajemy sobie pytanie, czy w naszym mieście dobro dzieci jest ważne, skoro znajdują się w budżecie miasta finanse na budowę różnych instytucji, a tylko przedszkole jest traktowane po macoszemu i nic nie robi się od wielu lat, by rozwiązać problem? – piszą zatroskani rodzice przedszkolaków. – Naszym zdaniem jest to po prostu brak dobrej woli. Oburzeni jesteśmy działaniami organu prowadzącego, czyli władz naszego miasta, które nie dba o swoich małych obywateli” – piszą rodzice w petycji do burmistrza.

– Pan burmistrz w ogóle nie reaguje na prośby rodziców i zbywa nas stwierdzeniem, że jego dzieci też się tam uczyły, więc nasze również dadzą radę – dodaje jedna z matek.

Rodzice stanowczo żądają zmiany sal dla 6-latków i 5-latków, umieszczonych w budynku gimnazjum. „[...] nie wyrażamy zgody na przebywanie naszych dzieci w środowisku zagrażającym ich zdrowiu i prawidłowemu rozwojowi” – piszą w petycji.

Jak będzie wyglądać sytuacja w kolejnych latach?

– Według wstępnych ustaleń, od 1 września 2018 roku oddziały zerowe przedszkola będą przeniesione do budynku Szkoły Podstawowej nr 2 – tłumaczy Bożena Klekot. Jak dodaje, aktualnie nie było to możliwe ze względu na istniejącą budowę hali sportowej, której oddanie do użytku przewidywane jest na 1 września 2018 roku.

Anna Piątkowska-Borek

fot. pixabay.com

Ostatnio zmieniany niedziela, 24 wrzesień 2017 23:53

1 komentarz

 • Moni
  Moni sobota, 16, wrzesień 2017 23:52 Link do komentarza

  Nic dziwnego, ze przedszkolanki nie radza sobie z wychowaniem dzieci! W ciasnych i ciemnych salach trudno o edukacje dzieci oraz rozwoj intelektualny. Ktore dziecko potrafi tez siedziec np. 8 godz. bez ruchu? Najwazniejsze zatem jest, iz sale i pokoje w Urzedzie Miasta Imielin sa wystarczajaco duzo i naswietlone. Kazdy urzednik potrzebuje przeciez przestrzen. Jakos 30 lat temu tego nie bylo i sie zylo ! Na uklady nie ma rady

Powrót na górę
 1. Więcej na GŁOS24
 2. EDUKACJA
 3. FINANSE I GOSPODARKA
 4. KULTURA
 5. MOTORYZACJA
 6. POLITYKA
 7. SPORT
 8. STYL ŻYCIA
 9. TURYSTYKA
 10. ZDROWIE I URODA

może Cię zainteresować

Głos Tarnowski

Kawałek słonecznej Italii dla najbardziej wymagających podniebień

17 październik, 2017 | Wyświetleń:730

Oryginalne składniki i receptura prosto z Włoch, do tego szczypta pasji, trochę miłości i przepis...

Głos Bieruńsko-Lędziński

Kłopot upchnięty byle gdzie

22 wrzesień, 2017 | Wyświetleń:639

Ciasne sale, niewystarczająca ilość umywalek i nieadekwatne do potrzeb dzieci godziny posiłków – w takich...

Głos Żywiecki

„Halny” wjechał na stację w Żywcu

19 wrzesień, 2017 | Wyświetleń:408

PKP Intercity uruchomiło nowe, weekendowe połączenie z Bydgoszczy do Zakopanego. Na trasie TLK „Halny” znalazł...

Głos Bocheński

Dęby rosną, a co z tabliczkami?

25 wrzesień, 2017 | Wyświetleń:264

Połamane paliki i zniszczone tabliczki z nazwiskami ofiar zbrodni katyńskiej – zdjęcia ukazujące uszkodzenia przesłał...

Głos Limanowski

W Glisnem modlili się o pokój na świecie

17 październik, 2017 | Wyświetleń:240

Podobnie jak tysiące innych wiernych, którzy w ostatnią sobotę odmówili modlitwę różańcową na terenie całej...

Głos Chrzanowski

Czy pozostając w Związku, Chrzanów skutecznie rozwiąże problem smrodu?

02 październik, 2017 | Wyświetleń:239

Uciążliwości zapachowe, zaburzające komfort życia mieszkańców, zwłaszcza Balina, chrzanowskich Kątów i Borowca, marginalizowanie interesów gminy...

Głos Myślenicki

Wnuczek chwilowo nie dzwoni

12 październik, 2017 | Wyświetleń:233

W ciągu ostatnich kilku tygodni myślenicka policja na szczęście nie odnotowała oszustw tzw. „metodą na...

Głos Dębicki

Sprawdzamy zasobność portfeli lokalnych władz

27 wrzesień, 2017 | Wyświetleń:211

Domy, mieszkania, samochody, oszczędności i roczne zarobki – to wszystko mają obowiązek zawrzeć w corocznych...

Głos Myślenicki

Speed-ball coraz popularniejszą dyscypliną

09 październik, 2017 | Wyświetleń:205

Speed-balliści z całej Polski walczyli o najlepsze miejsca na podium w czasie II Mistrzostw Polski...

Głos Podkrakowski

Pacjenci w Krzeszowicach nie zostaną bez opieki

04 październik, 2017 | Wyświetleń:173

Chorzy nie będą musieli jeździć do Chrzanowa. Nocna i świąteczna opieka zdrowotna nadal będzie realizowana...

Głos Chrzanowski

Ulica Śląska tuż po okupacji

27 wrzesień, 2017 | Wyświetleń:163

24 stycznia 1945 roku, wraz z wkroczeniem wojsk II frontu Ukraińskiego Armii Czerwonej skończyła się...

Głos Beskidzki

Czas na decyzję mieszkańców

21 wrzesień, 2017 | Wyświetleń:153

Pasja, aktywność ruchowa, zdrowe żywienie i integracja społeczna – tego najwyraźniej najbardziej brakuje mieszkańcom powiatu...