środa, 21 listopad 2018 08:30

Zimny prysznic dla PiS. Przegrana batalia o bocheńskiego starostę!

Napisała

Takiej rewolucji podczas wyborów nowego starosty nikt w Bochni się nie spodziewał. Ciśnienia nie wytrzymał też murowany faworyt Michał Góra, który w połowie sesji Rady Powiatu opuścił salę obrad! Kto by przypuszczał, że PiS mający zdecydowaną większość w Radzie /13 radnych na 23/ przegra wszystkie głosowania na lukratywne stanowiska? Jak do tego doszło?

20 listopada br. punktualnie o godz. 12.00 I. sesję nowej Rady Powiatu Bocheńskiego otwiera radny senior Jerzy Błoniarz. Na sali obrad jest:
13. radnych z PiS: Bernadetta Błoniarz, Piotr Bartyzel, Bernadetta Gąsiorek, Michał Góra, Paweł Leśniak, Jerzy Łacny, Beata Makowska, Józef Mroczek, Dorota Palej-Maliszczak, Marek Patalita, Józef Radzięta, Rafał Sroka i Mariusz  Zając, 
6. radnych z PSL: Jerzy Błoniarz, Rafał Rudka, Ludwik Węgrzyn, Jerzy Raczyński, Bogdan Szymczyk, Józef Słonina, 
oraz 4. radnych KWW Nasza Wspólna Sprawa: Małgorzata Brzegowa, Adam Korta, Wiesław Kukla i Marek Rudnik.

Rachunek jest prosty - z taką większością starostą  na pewno zostanie radny PiS! 

Najpierw jednak ślubowanie, a zaraz po nim wybór komisji skrutacyjnej - zasiądą w niej: Piotr Bartyzel /PiS/, Bernadetta Błoniarz /PiS/ i Wiesław Kukla,/Nasza Wspólna Sprawa/. 

Kolej na wybór przewodniczącego rady powiatu i pierwsze zaskoczenie! Kandydatkę z PiS Bernardettę Gąsiorek zgłasza... Ludwik Węgrzyn z PSL! 
Następnego kandydata wysuwa komitet PiS - jest nim Mariusz Zając /PiS/. 
Głosowanie 1. punktem wygrała Bernadetta Gąsiorek, o której podczas przerwy mówiło się, że dogadała się z PSL.

Wybór wiceprzewodniczących Rady Powiatu Bocheńskiego przebiegł sprawnie. Zgłoszono 4. kandydatów: 
- kandydaturę Marka Patality/PiS/ zgłosił Paweł Leśniak/PiS/ i wzajemnie 
- Małgorzata Brzegowa /Nasza Wspólna Sprawa/ to kandydatka zgłoszona przez kolegę tego samego komitetu Marka Rudnika, 
- Ludwik Węgrzyn/PSL/ tym razem zgłasza kandydata ze swojego ugrupowania Józefa Słoninę.
12. głosami /za/ mogli cieszyć się Małgorzata Brzegowa oraz Józef Słonina, którzy zostali wybrani na Wiceprzewodniczących Rady Powiatu Bocheńskiego. 
Ich konkurenci otrzymali po 11. głosów. 

Nareszcie przyszedł czas na wybór starosty i wicestarosty bocheńskiego oraz pozostałych członków zarządu. Kolej na zgłaszanie kandydatów na starostę. I kolejny szok! 
Pierwsza i jedyna kandydatura na starostę pada od Marka Rudnika /Nasza Wspólna Sprawa/, który zgłasza kolegę ze swojego komitetu wyborczego - Adama Kortę. 
Jak to? PiS nie zgłasza swojego kandydata? No, Nie! Więc głosowanie! 
Za tą kandydaturą głosowało 14. radnych, 8 było przeciw, 1 głos był nieważny - tym sposobem PiS mający większość zagłosował za wyborem starosty z najmniej licznego i obcego komitetu. Tego nikt się nie spodziewał! 

Z sali wychodzi radny Michał Góra /PiS/.  

W napięciu czekamy na wybór wicestarosty. Tym razem dochodzą do nas słuchy, że kandydatur będzie więcej. I co? I jedynym kandydatem jest Ryszard Drożdżak /PSL/ - zgłoszony przez świeżutko wybranego starostę Adama Kortę /Nasza Wspólna Sprawa/. 
Pomimo przerwy nie ma innego kandydata! No więc głosowanie i... Wicestarostą Powiatu Bocheńskiego zostaje Ryszard Drożdżak głosami 14. radnych /za/ i 9. przeciw.

Ostatni punkt porządku obrad I. Sesji Rady Powiatu Bocheńskiego, to wybór pozostałych członków zarządu. 
3. kandydatury zgłosił nowo wybrany starosta, są nimi radni: Jerzy Błoniarz /PiS/, Marek Rudnik /Nasza Wspólna Sprawa/ i Rafał Rudka /PSL/, którzy /12. głosami za i 10. przeciw/ zasiądą w zarządzie Rady Powiatu Bocheńskiego. 

Komitet PiS szybko policzył, że radne powiatowe Bernadetta Gąsiorek i Beata Makowska nie poparły swoich kandydatów do zarządu Rady Powiatu Bocheńskiego, ponadto Bernardetta Gąsiorek /kandydująca ze wskazania PSL/ nie była rekomendowana przez PiS na przewodniczącą lecz jej kolega Mariusz Zając, który przegrał z nią 1 głosem. Za brak dyscypliny partyjnej tego samego dnia obie radne zostały usunięte z listy członków PiS.

 Wniosek z wczorajszej sesji jest jeden. Radna Bernardetta Gąsiorek powołana na stanowisko Przewodniczącej Rady Powiatu weszła w koalicję z PSL i KWW Nasza Wspólna Sprawa, natomiast dla obsadzenia stanowiska starosty i wicestarosty PSL zawarł koalicję z KWW Nasza Wspólna Sprawa. Wygląda na to, że stanowisko Przewodniczącej tez nie należy do PiS ponieważ radna została wyrzucona z partii. Tym sposobem PiS poległ na całej linii. 

Nazajutrz radni powiatowi nabrali wody w usta. Rozmowy z nami nie przestraszył się jednak były Starosta Bocheński Ludwik Węgrzyn, który śmiało skomentował ostatnie wydarzenia:

 

Zgłosił pan kandydaturę Bernardetty Gąsiorek z PiS na Przewodniczącą Rady Powiatu. Czy doszło do koalicji PiS z PSL?

- Nie. Zaproponowałem panią radną Gąsiorek, bo miałem z tą panią okazję 12 lat pracować w Radzie Powiatu. Widziałem ją jako tę osobę która ma duże doświadczenie. Która potrafi sprawnie prowadzić obrady. Kompetencje przewodniczącego, jako organu  stanowiącego, są ustawowo ograniczone: zorganizowanie sesji, otwarcie, prowadzenie i zamknięcie. I to są wszystkie kompetencje. 

Uważa pan, że Adam Korta jest kompetentny jako starosta?

- Czy jest kompetentny jako starosta dowiemy się za jakiś czas. Wiem, że jest przygotowany do pełnienia tej funkcji. Był dyrektorem Powiatowego Zarządu Dróg i na pracy związanej z samorządem się zna /a znaczna część problemów jakie są w powiecie, to drogi powiatowe/. My z ramienia PSL wytypowaliśmy Ryszarda Drożdżaka na wicestarostę - dr nauk ekonomicznych /ostatnio szefa  Komisji Budżetu i Finansów/, który jest bardzo dobrze przygotowany.  

Jak pan skomentuje usunięcie z list PiSu dwóch radnych powiatowych?

- Jestem zdumiony. Nie znam wewnętrznych regulaminów PiS-u, bo mi daleko do tego ugrupowania, ale wiem jak jest w PSL. By usunąć członka, to po pierwsze rzecznik dyscypliny musi wszcząć postepowanie, następnie musi się wypowiedzieć na ten temat jego gminna macierzysta jednostka, a dopiero zarząd województwa podejmuje decyzje. Dlatego jestem zbulwersowany jak można tak ludźmi poniewierać. 

Nie miał pan żadnych ambicji na tę dekadę?

- Zdecydowanie nie - co zapowiadałem od kilku miesięcy. Dziś jako emeryt jestem szczęśliwym, wolnym człowiekiem. Tak jak ciężko pracowałem przez ostatnie 4 lat, to nie pracowałem przez całe 40. Na pewno jednak się nie wyłączę z życia publicznego w Bochni. Za główny cel moich ambicji  obrałem wybudowanie Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego w Bochni.

     

            Starosta Bocheński Adam Korta tuż po wyborze zapewnił, że przedmiotem jego wielkiej troski będzie: budowa hospicjum stacjonarnego, wzmocnienie współpracy pomiędzy szkołą a środowiskiem pracodawców, kontynuacja modernizacji dróg oraz budowa bezpiecznych ścieżek rowerowych.

Natalia Mądry

Foto: Starostwo Powiatowe w Bochni


.

 

Mądry Natalia

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.