Bochnia, Drwinia, Lipnica Murowana, Łapanów, Nowy Wiśnicz, Proszówki, Rzezawa, Trzciana, Żegocina

Dęby rosną, a co z tabliczkami? Wyróżniony

Dęby rosną, a co z tabliczkami?

Połamane paliki i zniszczone tabliczki z nazwiskami ofiar zbrodni katyńskiej – zdjęcia ukazujące uszkodzenia przesłał do nas jeden z czytelników. Co zamierza Urząd Miasta w Bochni?

W ostatnich tygodniach, po wydaniu poprzedniego numeru, do redakcji „Głosu Bocheńskiego” jeden z czytelników przysłał zdjęcia uszkodzonych tabliczek, umieszczonych przy dębach pamięci ofiar zbrodni katyńskiej, posadzonych na cmentarzu przy ul. Orawskiej, wzdłuż betonowego ogrodzenia. Poinformował, że zniszczone tabliczki widział już w ubiegłym roku, podczas wizyty na cmentarzu 1 listopada. Zaniepokojony napisał: „Niestety zapomniały władze miasta mej rodzinnej Bochni o swoich bohaterach, upamiętnionych zasadzonymi dębami. Minęło ponad pół roku i nikt nadal nic nie zrobił, żal patrzeć – lepiej byłoby te resztki zniszczonych zębem czasu [tabliczek – przyp. red.] zebrać, wyrzucić – nie przynosiłyby wstydu włodarzom miasta. Od listopada sporo czasu, może ktoś się zlituje i poprawi stan opisów do dębów pamięci pomordowanych oficerów [...]”.

Zwróciliśmy się do Urzędu Miasta w Bochni z prośbą o wyjaśnienie sprawy. Kto powinien dbać o stan tabliczek przy dębach pamięci? Okazuje się, że opiekę nad nimi sprawuje Wydział Promocji i Rozwoju Miasta, jednak urzędnicy na bieżąco nie sprawdzają stanu tabliczek – kontrole i ewentualne naprawy wykonywane są w sytuacjach, gdy następuje zgłoszenie.

Za zieleń miejską, w tym tę na cmentarzu, czyli również dęby pamięci i trawę wokół nich odpowiedzialne są Bocheńskie Zakłady Usług Komunalnych Sp. z o. o. – Nie otrzymaliśmy żadnych zgłoszeń z BZUK, że tabliczki są uszkodzone – informuje Anna Kawalec z Wydziału Promocji i Rozwoju Miasta.

Nie zmienia to jednak faktu, że przez długi czas tabliczki nie były naprawione. Na szczęście w minionym tygodniu zostały zamocowane na nowo do palików, a te wbite w ziemię. Jest to jednak tymczasowe rozwiązanie. – Przeprowadzaliśmy końcową inwentaryzację przed montażem nowej tablicy, na której zostaną opisane wszystkie dęby – mówi Tomasz Ryncarz z Urzędu Miasta Bochni.

Zamiast pojedynczych tabliczek – jedna zbiorcza

W planach władz Bochni jest przygotowanie tablicy z planem sytuacyjnym, na którym zaznaczone zostaną wszystkie, posadzone w Bochni dęby pamięci ofiar zbrodni katyńskiej.

– Podjęliśmy już jakiś czas temu starania, by wprowadzić oznaczenia w nieco innej formie niż są obecnie. Postanowiono zlikwidować tabliczki, które narażone są na ciągłe uszkodzenia. Przy Pomniku Zbrodni Katyńskiej zostanie zainstalowana jedna tablica z mapą wszystkich „dębów katyńskich”. Będą one na mapie oznaczone numerami i poszczególne numery powiązane następnie z konkretnym imieniem i nazwiskiem tak, by od razu było wiadomo, które drzewko któremu bohaterowi jest poświęcone – wyjaśnia Tomasz Ryncarz z Wydziału Promocji i Rozwoju Miasta. – Projekt przygotowujemy wspólnie z Zespołem Szkół nr 2 im. Stanisława Konarskiego w Bochni, popularnie zwanym „Budowlanką”. Uczniowie, w ramach lekcji, przeprowadzili już pomiary geodezyjne i opracowali mapę, na której będziemy uzupełniać nazwiska. Mamy już zatem przygotowany przez uczniów projekt graficzny i postaramy się, by taka tablica jeszcze w tym roku została wykonana – dodaje Tomasz Ryncarz.

Dęby na siedemdziesiątą rocznicę zbrodni katyńskiej

Przypomnijmy. Nieugięci i wierni Polsce oficerowie, których NKWD nie było w stanie „pozyskać”, zostali rozstrzelani na wniosek władz Związku Sowieckiego w 1940 roku. Na rozkaz Stalina wymordowano wówczas prawie 22 tysiące oficerów Wojska Polskiego, Policji, Straży Granicznej i Więziennej. Ginęli od strzału w tył głowy. Minęły długie lata, nim prawda wyszła na jaw... Do 1990 roku władze ZSRR nie brały na siebie odpowiedzialności.

Dęby pamięci były sadzone w Bochni w ramach ogólnopolskiej inicjatywy, w latach 2009-2012, związanej z siedemdziesiątą rocznicą zbrodni katyńskiej. Pierwsze z nich posadzono dokładnie 17 września 2019 roku – w rocznicę agresji ZSSR na Polskę. Sadzone dęby miały upamiętnić konkretne osoby, które zginęły w Katyniu, Twerze lub Charkowie.

„Dęby katyńskie” rosną w Bochni w dwóch lokalizacjach: wzdłuż trasy KN-2 oraz wzdłuż betonowego ogrodzenia na cmentarzu komunalnym przy ul. Orawskiej. Oba miejsca są w niedalekiej odległości od Pomnika Zbrodni Katyńskiej, przy którym umieszczona zostanie planowana tablica z mapą wszystkich dębów i nazwiskami pomordowanych.

 

Anna Piątkowska-Borek

Zdjęcia przesłane przez czytelnika

Ostatnio zmieniany środa, 20 wrzesień 2017 12:53
Powrót na górę
  1. Więcej na GŁOS24
  2. EDUKACJA
  3. FINANSE I GOSPODARKA
  4. KULTURA
  5. MOTORYZACJA
  6. POLITYKA
  7. SPORT
  8. STYL ŻYCIA
  9. TURYSTYKA
  10. ZDROWIE I URODA

może Cię zainteresować

Głos Bielski

Wypadek w bielskim warsztacie samochodowym. 7-letnia dziewczynka została oskalpowana

04 lipiec, 2018 | Wyświetleń:8364

Wczoraj 3 lipca br.w godzinach popołudniowych, w bielskim warsztacie samochodowym podnośnik hydrauliczny wciągnął włosy 7-latki...

Głos Podhalański

Dwie ofiary śmiertelne na nowotarskiej drodze

29 czerwiec, 2018 | Wyświetleń:4774

28 czerwca br. około godziny 22:30 na DK7 pomiędzy Chyżnem, a Jabłonką, czołowo zderzyły się...

Głos Wadowicki

W Rzykach kosiarka pocięła człowieka na kawałki. Żył?

18 czerwiec, 2018 | Wyświetleń:4492

Do makabrycznego wypadku doszło w ubiegłą sobotę, 9 czerwca br., w czasie prac polowych w przysiółku...

Głos Podhalański

Uciekali przed policją, uderzyli w drzewo i wpadli do rzeki. Trójka nastolatków nie żyje

25 czerwiec, 2018 | Wyświetleń:4308

Do zdarzenia doszło w nocy z niedzieli na poniedziałek. Młodzi ludzie - 16-latka i dwóje...

Głos Beskidzki

Wypadek w Skawicy. Jedna osoba nie żyje, druga walczy o życie.

14 lipiec, 2018 | Wyświetleń:3972

Jednak osoba zginęła, a druga jest ciężko ranna na skutek wypadku, do którego doszło dziś...

Głos Mielecki

Mielczanie podnieśli głowy i odrobili lekcje - nikt nie jest w stanie zatrzymać tego rozpędzonego pociągu

22 czerwiec, 2018 | Wyświetleń:2915

Rozmowa z Piotrem Kozubem, administratorem i założycielem liczącej ponad 19 tysięcy członków grupy na Facebooku...

Głos Krakowski

Tragiczny wypadek na Kobierzyńskiej. Nie żyje taksówkarz

08 lipiec, 2018 | Wyświetleń:2261

Dzisiaj koło południa doszło do tragicznego w skutkach wypadku.

Głos Wielicki

Marihuana w lesie. Policjanci znaleźli 6 ukrytych plantacji

11 lipiec, 2018 | Wyświetleń:2181

Policjanci z wielickiej Komendy wspólnie z funkcjonariuszami wydziału do walki z przestępczością narkotykową Komendy Wojewódzkiej...

Głos Podkrakowski

Ewakuacja w Mogilanach - zagrożenie wybuchem

09 lipiec, 2018 | Wyświetleń:2145

Przed godziną 9 na terenie Okręgowej Stacji Kontroli Pojazdów w Mogilanach, samochód podczas manewrów uszkodził...

Głos Żywiecki

Wojciechowska zbiera cięgi. Żywiec Zdrój strzela sobie w kolano?

18 czerwiec, 2018 | Wyświetleń:2011

Martyna Wojciechowska, znana podróżniczka i dziennikarka została ambasadorką kampanii „Po stronie natury” producenta wody Żywiec...

Finanse i Gospodarka

Za wysokie ceny energii elektrycznej i gazu

20 czerwiec, 2018 | Wyświetleń:1762

Ceny prądu i gazu dla gospodarstw domowych w Polsce należą do najwyższych w UE –...

Głos Oświęcimski

Grojec. Wypadek karetki pogotowia - są ranni

07 lipiec, 2018 | Wyświetleń:1750

5 lipca br. o godzinie 19.50 w Grojcu na ulicy Beskidzkiej doszło do wypadku drogowego.