Bochnia, Drwinia, Lipnica Murowana, Łapanów, Nowy Wiśnicz, Proszówki, Rzezawa, Trzciana, Żegocina

 

 

Dęby rosną, a co z tabliczkami? Wyróżniony

Dęby rosną, a co z tabliczkami?

Połamane paliki i zniszczone tabliczki z nazwiskami ofiar zbrodni katyńskiej – zdjęcia ukazujące uszkodzenia przesłał do nas jeden z czytelników. Co zamierza Urząd Miasta w Bochni?

W ostatnich tygodniach, po wydaniu poprzedniego numeru, do redakcji „Głosu Bocheńskiego” jeden z czytelników przysłał zdjęcia uszkodzonych tabliczek, umieszczonych przy dębach pamięci ofiar zbrodni katyńskiej, posadzonych na cmentarzu przy ul. Orawskiej, wzdłuż betonowego ogrodzenia. Poinformował, że zniszczone tabliczki widział już w ubiegłym roku, podczas wizyty na cmentarzu 1 listopada. Zaniepokojony napisał: „Niestety zapomniały władze miasta mej rodzinnej Bochni o swoich bohaterach, upamiętnionych zasadzonymi dębami. Minęło ponad pół roku i nikt nadal nic nie zrobił, żal patrzeć – lepiej byłoby te resztki zniszczonych zębem czasu [tabliczek – przyp. red.] zebrać, wyrzucić – nie przynosiłyby wstydu włodarzom miasta. Od listopada sporo czasu, może ktoś się zlituje i poprawi stan opisów do dębów pamięci pomordowanych oficerów [...]”.

Zwróciliśmy się do Urzędu Miasta w Bochni z prośbą o wyjaśnienie sprawy. Kto powinien dbać o stan tabliczek przy dębach pamięci? Okazuje się, że opiekę nad nimi sprawuje Wydział Promocji i Rozwoju Miasta, jednak urzędnicy na bieżąco nie sprawdzają stanu tabliczek – kontrole i ewentualne naprawy wykonywane są w sytuacjach, gdy następuje zgłoszenie.

Za zieleń miejską, w tym tę na cmentarzu, czyli również dęby pamięci i trawę wokół nich odpowiedzialne są Bocheńskie Zakłady Usług Komunalnych Sp. z o. o. – Nie otrzymaliśmy żadnych zgłoszeń z BZUK, że tabliczki są uszkodzone – informuje Anna Kawalec z Wydziału Promocji i Rozwoju Miasta.

Nie zmienia to jednak faktu, że przez długi czas tabliczki nie były naprawione. Na szczęście w minionym tygodniu zostały zamocowane na nowo do palików, a te wbite w ziemię. Jest to jednak tymczasowe rozwiązanie. – Przeprowadzaliśmy końcową inwentaryzację przed montażem nowej tablicy, na której zostaną opisane wszystkie dęby – mówi Tomasz Ryncarz z Urzędu Miasta Bochni.

Zamiast pojedynczych tabliczek – jedna zbiorcza

W planach władz Bochni jest przygotowanie tablicy z planem sytuacyjnym, na którym zaznaczone zostaną wszystkie, posadzone w Bochni dęby pamięci ofiar zbrodni katyńskiej.

– Podjęliśmy już jakiś czas temu starania, by wprowadzić oznaczenia w nieco innej formie niż są obecnie. Postanowiono zlikwidować tabliczki, które narażone są na ciągłe uszkodzenia. Przy Pomniku Zbrodni Katyńskiej zostanie zainstalowana jedna tablica z mapą wszystkich „dębów katyńskich”. Będą one na mapie oznaczone numerami i poszczególne numery powiązane następnie z konkretnym imieniem i nazwiskiem tak, by od razu było wiadomo, które drzewko któremu bohaterowi jest poświęcone – wyjaśnia Tomasz Ryncarz z Wydziału Promocji i Rozwoju Miasta. – Projekt przygotowujemy wspólnie z Zespołem Szkół nr 2 im. Stanisława Konarskiego w Bochni, popularnie zwanym „Budowlanką”. Uczniowie, w ramach lekcji, przeprowadzili już pomiary geodezyjne i opracowali mapę, na której będziemy uzupełniać nazwiska. Mamy już zatem przygotowany przez uczniów projekt graficzny i postaramy się, by taka tablica jeszcze w tym roku została wykonana – dodaje Tomasz Ryncarz.

Dęby na siedemdziesiątą rocznicę zbrodni katyńskiej

Przypomnijmy. Nieugięci i wierni Polsce oficerowie, których NKWD nie było w stanie „pozyskać”, zostali rozstrzelani na wniosek władz Związku Sowieckiego w 1940 roku. Na rozkaz Stalina wymordowano wówczas prawie 22 tysiące oficerów Wojska Polskiego, Policji, Straży Granicznej i Więziennej. Ginęli od strzału w tył głowy. Minęły długie lata, nim prawda wyszła na jaw... Do 1990 roku władze ZSRR nie brały na siebie odpowiedzialności.

Dęby pamięci były sadzone w Bochni w ramach ogólnopolskiej inicjatywy, w latach 2009-2012, związanej z siedemdziesiątą rocznicą zbrodni katyńskiej. Pierwsze z nich posadzono dokładnie 17 września 2019 roku – w rocznicę agresji ZSSR na Polskę. Sadzone dęby miały upamiętnić konkretne osoby, które zginęły w Katyniu, Twerze lub Charkowie.

„Dęby katyńskie” rosną w Bochni w dwóch lokalizacjach: wzdłuż trasy KN-2 oraz wzdłuż betonowego ogrodzenia na cmentarzu komunalnym przy ul. Orawskiej. Oba miejsca są w niedalekiej odległości od Pomnika Zbrodni Katyńskiej, przy którym umieszczona zostanie planowana tablica z mapą wszystkich dębów i nazwiskami pomordowanych.

 

Anna Piątkowska-Borek

Zdjęcia przesłane przez czytelnika

Ostatnio zmieniany środa, 20 wrzesień 2017 12:53
Więcej w tej kategorii: « Pożegnanie Lata w Gminie Rzezawa
Powrót na górę
  1. Więcej na GŁOS24
  2. EDUKACJA
  3. FINANSE I GOSPODARKA
  4. KULTURA
  5. MOTORYZACJA
  6. POLITYKA
  7. SPORT
  8. STYL ŻYCIA
  9. TURYSTYKA
  10. ZDROWIE I URODA

może Cię zainteresować

Głos Tarnowski

Kawałek słonecznej Italii dla najbardziej wymagających podniebień

17 październik, 2017 | Wyświetleń:727

Oryginalne składniki i receptura prosto z Włoch, do tego szczypta pasji, trochę miłości i przepis...

Głos Bieruńsko-Lędziński

Kłopot upchnięty byle gdzie

22 wrzesień, 2017 | Wyświetleń:638

Ciasne sale, niewystarczająca ilość umywalek i nieadekwatne do potrzeb dzieci godziny posiłków – w takich...

Głos Żywiecki

„Halny” wjechał na stację w Żywcu

19 wrzesień, 2017 | Wyświetleń:407

PKP Intercity uruchomiło nowe, weekendowe połączenie z Bydgoszczy do Zakopanego. Na trasie TLK „Halny” znalazł...

Głos Bocheński

Dęby rosną, a co z tabliczkami?

25 wrzesień, 2017 | Wyświetleń:264

Połamane paliki i zniszczone tabliczki z nazwiskami ofiar zbrodni katyńskiej – zdjęcia ukazujące uszkodzenia przesłał...

Głos Limanowski

W Glisnem modlili się o pokój na świecie

17 październik, 2017 | Wyświetleń:240

Podobnie jak tysiące innych wiernych, którzy w ostatnią sobotę odmówili modlitwę różańcową na terenie całej...

Głos Chrzanowski

Czy pozostając w Związku, Chrzanów skutecznie rozwiąże problem smrodu?

02 październik, 2017 | Wyświetleń:238

Uciążliwości zapachowe, zaburzające komfort życia mieszkańców, zwłaszcza Balina, chrzanowskich Kątów i Borowca, marginalizowanie interesów gminy...

Głos Myślenicki

Wnuczek chwilowo nie dzwoni

12 październik, 2017 | Wyświetleń:232

W ciągu ostatnich kilku tygodni myślenicka policja na szczęście nie odnotowała oszustw tzw. „metodą na...

Głos Dębicki

Sprawdzamy zasobność portfeli lokalnych władz

27 wrzesień, 2017 | Wyświetleń:211

Domy, mieszkania, samochody, oszczędności i roczne zarobki – to wszystko mają obowiązek zawrzeć w corocznych...

Głos Myślenicki

Speed-ball coraz popularniejszą dyscypliną

09 październik, 2017 | Wyświetleń:205

Speed-balliści z całej Polski walczyli o najlepsze miejsca na podium w czasie II Mistrzostw Polski...

Głos Podkrakowski

Pacjenci w Krzeszowicach nie zostaną bez opieki

04 październik, 2017 | Wyświetleń:173

Chorzy nie będą musieli jeździć do Chrzanowa. Nocna i świąteczna opieka zdrowotna nadal będzie realizowana...

Głos Chrzanowski

Ulica Śląska tuż po okupacji

27 wrzesień, 2017 | Wyświetleń:163

24 stycznia 1945 roku, wraz z wkroczeniem wojsk II frontu Ukraińskiego Armii Czerwonej skończyła się...

Głos Beskidzki

Czas na decyzję mieszkańców

21 wrzesień, 2017 | Wyświetleń:153

Pasja, aktywność ruchowa, zdrowe żywienie i integracja społeczna – tego najwyraźniej najbardziej brakuje mieszkańcom powiatu...