Bochnia, Drwinia, Lipnica Murowana, Łapanów, Nowy Wiśnicz, Proszówki, Rzezawa, Trzciana, Żegocina

Dęby rosną, a co z tabliczkami? Wyróżniony

Dęby rosną, a co z tabliczkami?

Połamane paliki i zniszczone tabliczki z nazwiskami ofiar zbrodni katyńskiej – zdjęcia ukazujące uszkodzenia przesłał do nas jeden z czytelników. Co zamierza Urząd Miasta w Bochni?

W ostatnich tygodniach, po wydaniu poprzedniego numeru, do redakcji „Głosu Bocheńskiego” jeden z czytelników przysłał zdjęcia uszkodzonych tabliczek, umieszczonych przy dębach pamięci ofiar zbrodni katyńskiej, posadzonych na cmentarzu przy ul. Orawskiej, wzdłuż betonowego ogrodzenia. Poinformował, że zniszczone tabliczki widział już w ubiegłym roku, podczas wizyty na cmentarzu 1 listopada. Zaniepokojony napisał: „Niestety zapomniały władze miasta mej rodzinnej Bochni o swoich bohaterach, upamiętnionych zasadzonymi dębami. Minęło ponad pół roku i nikt nadal nic nie zrobił, żal patrzeć – lepiej byłoby te resztki zniszczonych zębem czasu [tabliczek – przyp. red.] zebrać, wyrzucić – nie przynosiłyby wstydu włodarzom miasta. Od listopada sporo czasu, może ktoś się zlituje i poprawi stan opisów do dębów pamięci pomordowanych oficerów [...]”.

Zwróciliśmy się do Urzędu Miasta w Bochni z prośbą o wyjaśnienie sprawy. Kto powinien dbać o stan tabliczek przy dębach pamięci? Okazuje się, że opiekę nad nimi sprawuje Wydział Promocji i Rozwoju Miasta, jednak urzędnicy na bieżąco nie sprawdzają stanu tabliczek – kontrole i ewentualne naprawy wykonywane są w sytuacjach, gdy następuje zgłoszenie.

Za zieleń miejską, w tym tę na cmentarzu, czyli również dęby pamięci i trawę wokół nich odpowiedzialne są Bocheńskie Zakłady Usług Komunalnych Sp. z o. o. – Nie otrzymaliśmy żadnych zgłoszeń z BZUK, że tabliczki są uszkodzone – informuje Anna Kawalec z Wydziału Promocji i Rozwoju Miasta.

Nie zmienia to jednak faktu, że przez długi czas tabliczki nie były naprawione. Na szczęście w minionym tygodniu zostały zamocowane na nowo do palików, a te wbite w ziemię. Jest to jednak tymczasowe rozwiązanie. – Przeprowadzaliśmy końcową inwentaryzację przed montażem nowej tablicy, na której zostaną opisane wszystkie dęby – mówi Tomasz Ryncarz z Urzędu Miasta Bochni.

Zamiast pojedynczych tabliczek – jedna zbiorcza

W planach władz Bochni jest przygotowanie tablicy z planem sytuacyjnym, na którym zaznaczone zostaną wszystkie, posadzone w Bochni dęby pamięci ofiar zbrodni katyńskiej.

– Podjęliśmy już jakiś czas temu starania, by wprowadzić oznaczenia w nieco innej formie niż są obecnie. Postanowiono zlikwidować tabliczki, które narażone są na ciągłe uszkodzenia. Przy Pomniku Zbrodni Katyńskiej zostanie zainstalowana jedna tablica z mapą wszystkich „dębów katyńskich”. Będą one na mapie oznaczone numerami i poszczególne numery powiązane następnie z konkretnym imieniem i nazwiskiem tak, by od razu było wiadomo, które drzewko któremu bohaterowi jest poświęcone – wyjaśnia Tomasz Ryncarz z Wydziału Promocji i Rozwoju Miasta. – Projekt przygotowujemy wspólnie z Zespołem Szkół nr 2 im. Stanisława Konarskiego w Bochni, popularnie zwanym „Budowlanką”. Uczniowie, w ramach lekcji, przeprowadzili już pomiary geodezyjne i opracowali mapę, na której będziemy uzupełniać nazwiska. Mamy już zatem przygotowany przez uczniów projekt graficzny i postaramy się, by taka tablica jeszcze w tym roku została wykonana – dodaje Tomasz Ryncarz.

Dęby na siedemdziesiątą rocznicę zbrodni katyńskiej

Przypomnijmy. Nieugięci i wierni Polsce oficerowie, których NKWD nie było w stanie „pozyskać”, zostali rozstrzelani na wniosek władz Związku Sowieckiego w 1940 roku. Na rozkaz Stalina wymordowano wówczas prawie 22 tysiące oficerów Wojska Polskiego, Policji, Straży Granicznej i Więziennej. Ginęli od strzału w tył głowy. Minęły długie lata, nim prawda wyszła na jaw... Do 1990 roku władze ZSRR nie brały na siebie odpowiedzialności.

Dęby pamięci były sadzone w Bochni w ramach ogólnopolskiej inicjatywy, w latach 2009-2012, związanej z siedemdziesiątą rocznicą zbrodni katyńskiej. Pierwsze z nich posadzono dokładnie 17 września 2019 roku – w rocznicę agresji ZSSR na Polskę. Sadzone dęby miały upamiętnić konkretne osoby, które zginęły w Katyniu, Twerze lub Charkowie.

„Dęby katyńskie” rosną w Bochni w dwóch lokalizacjach: wzdłuż trasy KN-2 oraz wzdłuż betonowego ogrodzenia na cmentarzu komunalnym przy ul. Orawskiej. Oba miejsca są w niedalekiej odległości od Pomnika Zbrodni Katyńskiej, przy którym umieszczona zostanie planowana tablica z mapą wszystkich dębów i nazwiskami pomordowanych.

 

Anna Piątkowska-Borek

Zdjęcia przesłane przez czytelnika

Ostatnio zmieniany środa, 20 wrzesień 2017 12:53
Powrót na górę
  1. Więcej na GŁOS24
  2. EDUKACJA
  3. FINANSE I GOSPODARKA
  4. KULTURA
  5. MOTORYZACJA
  6. POLITYKA
  7. SPORT
  8. STYL ŻYCIA
  9. TURYSTYKA
  10. ZDROWIE I URODA

może Cię zainteresować

Głos Mielecki

Kronospan nie daje za wygraną

07 marzec, 2018 | Wyświetleń:4614

Mielcka policja prowadzi czynności sprawdzające, dotyczące zasłonięcia tablic "Mielec", informujących o wjeździe na teren zabudowany...

Głos Mielecki

Mielec: Prokuratura i Policja bada zarzuty wobec Kronospanu

09 marzec, 2018 | Wyświetleń:3787

Prokuratura Rejonowa w Mielcu odmówiła wszczęcia postępowania z zawiadomienia pełnomocnika formy Kronospan Sp. z o.o...

Turystyka

Wynajmij kampera i przeżyj weekend inny niż wszystkie

22 luty, 2018 | Wyświetleń:1891

Nie trzeba wyjeżdżać daleko, by podróż stała się dla nas zupełnie nowym doświadczeniem. Wystarczy weekendowy...

Kultura

Muzyka przychodzi sama

22 luty, 2018 | Wyświetleń:1684

Sławomir Zapała – czy trzeba go przedstawiać? Teledysk do jego piosenki „Miłość w Zakopanem” ma...

Głos Dębicki

Dębica: Nie żyje ks. Adam Bartkowicz

21 marzec, 2018 | Wyświetleń:1544

Pochodzący z Dębicy ks. Adam Bartkowicz utonął w oceanie w w Dar Es Salaam w...

Głos Bielski

Trudne decyzje – dać szansę czy skrócić cierpienie?

21 marzec, 2018 | Wyświetleń:1199

Wydawałoby się, że niektóre zabiegi, jak chociażby operacja przepukliny u będącej w ciąży sarny, można...

Głos Mielecki

Mielec: Pic czyli "dobra zmiana"

25 marzec, 2018 | Wyświetleń:1168

Dziś o godz. 16 odbędzie się oprotestowana przez Kronospan publiczna rozprawa administracyjna. Mieszkańcy będą mogli...

Głos Mielecki

Kto pomoże oczyścić Mielec? Czy zrobią to sami mieszkańcy?

28 luty, 2018 | Wyświetleń:1148

Na prośbę strony społecznej 8 lutego br. wojewoda podkarpacki Ewa Leniart zorganizowała spotkanie dotyczące problemów...

Głos Sądecki

Nowy Sącz: Oburzająca opieszałość prokuratury w sprawie znęcania się nad przedszkolakiem

20 marzec, 2018 | Wyświetleń:1147

Dopiero po sześciu miesiącach nowosądecka prokuratura postawiła zarzuty dyrektor jednego z niepublicznych przedszkoli w Nowym...

Głos Mielecki

Mielec: „Na górze” wciąż bez zmian

26 luty, 2018 | Wyświetleń:1052

Prezydent Mielca Daniel Kozdęba nie ma prawa do zasiłku rehabilitacyjnego. Jednak ani wojewoda, ani komisarz...

Głos Sądecki

Nowy Sącz: Mistrzyni w policyjnym mundurze

08 marzec, 2018 | Wyświetleń:961

Ewa Bulanda, policjantka rodem z Krynicy-Zdroju, zdobyła w lutym brązowy medal w kategorii 48 kg...

Głos Powiśla

Smęgorzów: Odszedł Żołnierz Wyklęty

19 marzec, 2018 | Wyświetleń:871

17 marca 2018 r. w wieku 93 lat odszedł do wieczności kpt. Władysław Ryczek –...